20052018Nowości:
   |    Rejestracja

Jak przygotować rower do sezonu?


Rower potrzebuje przeglądu niezależnie od tego, czy był w zimie używany, czy nie. Podstawowe czynności, jakie można wykonać, by przygotować rower do jazdy są proste i nie wymagają dużych umiejętności technicznych. Oto krótki poradnik, jak sobie z tym poradzić. Jak wiadomo rower to świetny sposób na spędzanie czasu. Jazda na rowerze zaliczana jest do aktywności, […]


Rower potrzebuje przeglądu niezależnie od tego, czy był w zimie używany, czy nie. Podstawowe czynności, jakie można wykonać, by przygotować rower do jazdy są proste i nie wymagają dużych umiejętności technicznych. Oto krótki poradnik, jak sobie z tym poradzić.

Jak wiadomo rower to świetny sposób na spędzanie czasu. Jazda na rowerze zaliczana jest do aktywności, które pomagają w odchudzaniu i to bardzo skutecznie. Przed rozpoczęciem sezonu trzeba sprawdzić stan naszego jednośladu. Nie musimy roweru oddawać do serwisu, gdyż przegląd z łatwością wykonamy samodzielnie.

Należy sprawdzić stan łańcucha, hamulców, kół, układu jezdnego oraz łożysk zwłaszcza, jeśli jeździliśmy w ziemie po śniegu pewne części mogły zostać zawilgocone i zardzewieć. Wpierw należy dokładnie umyć rower. Do tego zadania wystarczy nam ciepła woda z płynem do naczyń lub mydłem. Nie zaleca się mycia roweru za pomocą ciśnieniowych myjek, bowiem w ten sposób woda może dostać się do niepożądanych miejsc np. uszczelnionych past i łożysk. Po myciu należy niezwłocznie oczyścić rower z brudu i osuszyć ściereczką. Najlepiej do tego celu sprawdzą się ściereczki z mikrofibry.

Następnie należy sprawdzić, czy hamulce odpowiednio się zaciskają, jeśli nie należ docisnąć śruby w klamkach. Jeżeli nadal koło się obraca mimo zacisku warto umieścić naciągniętą linkę za ramieniem hamulca.

Kolejną rzeczą, którą trzeba wykonać jest sprawdzenie stanu łańcucha, Najłatwiej zrobić to naciągając go lekko i unosząc na około 1 cm. Jeśli łańcuch nie naciąga się lub dzieje się z nim coś nieprawidłowego to powinniśmy go wymienić.

Jeżeli rower ma zewnętrzny system przełożenia np. górski rower ro nie uda nam się to zadanie samodzielnie. Musimy w tym wypadku udać się do serwis celem sprawdzenie i ewentualnego wymienienia łańcucha.

W rowerach bez przełożenia lub z biegami ukrytymi w piaście łatwo możemy sprawdzić stan naciągnięcia łańcucha – dosłownie jednym palcem. Jeżeli możemy unieść go na więcej niż 1 cm, należy odciągnąć koło w tył, lub wymienić łańcuch.

Należy sprawdzić również stabilność ramy. Płynna praca łożysk to również niezwykle ważna kwestia. Stan kół badamy poprzez ich napompowanie i przytrzymanie palcami, po to by odkryć ewentualne ubytki, następnie doprowadzamy do całkowitego spuszczenia powietrza

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

279043