Globalnie i Lokalnie
Like

Ślązacy na liście mniejszości etnicznych?

14/01/2014
678 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Ślązacy na liście mniejszości etnicznych?

Górnośląskie organizacje i politycy chcą, by śląska mniejszość etniczna została wpisana do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. W poniedziałek ruszyły przygotowania do akcji zbierania 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji tej ustawy.

0


Założenia przedsięwzięcia przedstawił w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik. Jak zanaczył, to wspólne działanie Rady Górnośląskiej zrzeszającej 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń. Akcję wspierają również politycy –  senator Kazimierz Kutz oraz posłowie Marek Plura z PO i Piotr Chmielowsk z SLD.

Istotą projektu nowelizacji ustawy jest dopisanie do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych – karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej –  mniejszość śląską. Przygotowania do akcji zbierania podpisów mają potrwać ok. trzech miesięcy. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieliby dostarczyć do Sejmu projekt nowelizacji ustawy wraz z podpisami jeszcze w tym półroczu.

– Jeżeli uda się zebrać te podpisy i złożyć ten wniosek, naszą wspólną troską powinno być wyegzekwowanie od polityków startujących w wyborach poważnego traktowania spraw śląskich – mówił Gorzelik.

Postulat stworzenia obywatelskiego projektu ustawy przyznającej Ślązakom status mniejszości etnicznej wysunął w grudniu ub. roku poseł Marek Plura. Wcześniej Sąd Najwyższy orzekł, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą, ponieważ Ślązaków nie można uznać za odrębny naród.

“Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym” – brzmiał komunikat SN.

Krótko po publikacji tego orzeczenia RAŚ ogłosił projekt pod hasłem “13 stycznia zaczniesz zmieniać Śląsk”. Na stronie internetowej 13stycznia.pl zbierano deklaracje potencjalnych wolontariuszy. Jak mówił w poniedziałek Gorzelik, dotąd zgłosiło się ich ok. 2 tys. Wraz z kolejnymi chętnymi, których nabór będzie jeszcze trwał, mają oni zostać włączeni w akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy.

Wprowadzona w życie w 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym rozróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

 

źródło: TelewizjaRepublika

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758