Media Watch i recenzje
Like

Rosja poniżona. To już drugiej kategorii mocarstwo

04/03/2014
1276 Wyświetlenia
11 Komentarze
17 minut czytania
Rosja poniżona. To już drugiej kategorii mocarstwo

„Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji – poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.”…(źródło )

0


 

„Chiny są szalenie uczulone na przestrzeganie zasady nieinterwencji w sprawy wewnętrzne. Trzeba pamiętać, że to zasada numer jeden chińskiej polityki zagranicznej. Przede wszystkim dlatego, że odnosi się do integralności samych Chin – tak o zmianie chińskiego stanowiska mówił prof. Edward Haliżak, szef Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW w rozmowie z Tokfm.pl. „….”Początkowo ostra krytyka podejścia Zachodu, a kilka dni później wezwanie do “pokojowych rozwiązań”. O zmianę chińskiego stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie i ingerencji rosyjskiej na Krymie zapytaliśmy prof. Edwarda Haliżaka, szefa Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. „…”Chiny są położone na tyle daleko, że czasem nie wyczuwają dokładnie kontekstu relacji Rosja Ukraina. W związku z tym początkowo w sposób naturalny solidaryzowały się z Rosją, choćby ze względu na swoje położenie międzynarodowe i tendencję, by pozostawać w lekkiej opozycji do Zachodu – komentował prof. Haliżak z UW. Dodał, że Chińczycy szybko zmienili zdanie w obliczu działań Rosji w celu dezintegracji Ukrainy, interwencji wewnętrznej i secesji Krymu. „…(źródło )

„Odcięty od Ukrainy półwysep może okazać się suchą, pozbawioną prądu i gazu pustynią, którą Rosja za ogromne pieniądze będzie musiała na nowo zagospodarować. Ale ludzie, na których tam stawia, prędzej te pieniądze rozdrapią, niż coś za nie zbudują.”….”Półwysep niczym pępowiną jest związany z ukraińskim lądem szerokim na zaledwie 7 km Przesmykiem Perekopskim. Tędy przejeżdża i przepływa prawie wszystko, co utrzymuje przy życiu gospodarkę i ok. 2 mln mieszkańców Krymu.’…..”To przede wszystkim Kanał Północno-Krymski, którym od Kachowskiego Zbiornika Retencyjnego na Dnieprze płynie do oddalonego o 403 km Kerczu woda pitna dla tego miasta, a także dla Symferopola, Sewastopola i innych miejscowości.”….”Bilans energetyczny wygląda jeszcze gorzej. Cztery piąte zużywanego w regionie prądu płynie liniami wysokiego napięcia przez Przesmyk Perekopski z Ukrainy. Do tego jedna trzecia prądu wytwarzanego na miejscu to energia słoneczna, na której nie zawsze można polegać.”….(źródło )

Generał Zbigniew Nowek „Polska nawet po rozpoczętej modernizacji armii nie jest w stanie sama przeciwstawić się sile rosyjskiej i białoruskiej armii. Różnica potencjałów jest tak ogromna, że Polska może stawić opór tylko przez krótki czas i czekać na pomoc sojuszników z NATO.– Na ile możemy liczyć na pomoc NATO? Wielu podaje w wątpliwość chęć wypełnienia zobowiązań sojuszniczych przez niektórych członków Sojuszu, gdyby taka potrzeba zaszła.– Tego nikt nigdy nie wie. Mamy bardzo złe doświadczenia z przeszłości, kiedy na przykład Wielka Brytania wielokrotnie nas zdradziła, nie przekazując choćby informacji o podpisaniu tajnych ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow, co wstrzymało naszą mobilizację i nie wszystkie nasze jednostki były gotowe 1 września. Nie podała nam też wtedy ręki, a później sprzedali nas w Jałcie, choć polscy żołnierze walczyli wtedy za Wielką Brytanię. Podobnie było z Francuzami. To nie wygląda najlepiej także dziś. Jeśli już, to najbardziej możemy liczyć na Stany Zjednoczone…..(źródło)

W sprawie napiętej sytuacji na Krymie, związanej z wejściem rosyjskich wojsk na ukraiński półwysep, po raz pierwszy głos zabrał premier Węgier – Wiktor Orban. Węgry nie są stroną konfliktu- stwierdził węgierski szef rządu.Orban zapewnił, że Węgrzy – zarówno na Węgrzech, jak i na Ukrainie są bezpieczni i rząd pracuje na tym, aby bezpieczni pozostali.Węgry uczestniczą we wspólnym europejskim wysiłku, aby osiągnąć pokój, bezpieczeństwo i poszanowanie prawa międzynarodowego. Na tych celach się skupiamy aby pracować nad europejskim kryzysem
Wczoraj dwaj czescy ministrowie stwierdzili, że rosyjskie firmy powinny być wyłączone z udziału w rozwoju ekspansji elektrowni jądrowej w Temelinie. Odnosząc się do tego minister spraw zagranicznych Węgier odparł, że takie pytanie powinno być zadane krajom, które mają umowy z Rosją na dostarczanie broni.(źródło )

Witold Gadowski „ Jeżeli Władimir Putin nie poprzestanie na groźbach i wprowadzi tam oddziały wojskowe, to ma gotową wojnę i ma drugi Afganistan. Tylko o jeszcze gorszych skutkach. Tym razem niestety ten Afganistan jest bardzo blisko Polski, a więc pierwsze fale uchodźców, pierwsze niepokoje, pierwsze działania służb specjalnych różnych krajów będą się już ogniskować w Polsce. Nie będziemy mówić, że to się dzieje gdzieś za granicą. I na to wszystko nie są przygotowani ani polscy politycy, ani polska armia ani polskie służby specjalne. „….”Gadowski wskazuje, czego należy oczekiwać od polskich władz:Wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości w armii, po drugie dyslokacji polskich jednostek zdolnych do działania w kierunku Wschodu, po trzecie jasnego komunikatu wobec Władimira Putina, że nie akceptujemy takiego sposobu postępowania, bandyckiego sposobu uprawiania polityki, jaki proponuje pan Putin i wezwania ambasadora Rosji w trybie pilnym i nagłym do prezydenta. Przesłuchania go, udzielenia mu reprymendy. Gdyby nasi politycy to dziś zrobili, a to przecież wiele nie kosztuje, uchyliłbym przed nimi kapelusza. Niestety tego nie zrobili, co świadczy o tym, że są przestraszonymi chłopcami.”…”Pan prezydent Komorowski nie spełnia swoich zadań, nie staje na czele narodu, nie prowadzi tego narodu w jakimś sensownym kierunku , a pan premier sprawia wrażenie wystraszonego chłopczyka. I to wszystko razem mogłoby być zabawne, gdyby nie było tak tragiczne, bo 38-milionowy naród zasłużył na lepszych przywódców. A jakość przywództwa objawia się dopiero w momentach kryzysowych „….(źródło )

Krzysztof Rybinski „ Dzisiejszy artykuł w The Guardian świetnie podsumowuje niezdolność Europy do jakiegokolwiek skutecznego działania w obliczu kryzysu. Podczas gdy USA przygotowują propozycje różnych sankcji wobec Rosji, w tym handlowych i finansowych, za brutalne złamanie wielu traktatów międzynarodowych, kraje Unii Europejskiej myślą przede wszystkim o swoich kosztach i korzyściach. I tak Niemcy nie chcą sankcji, bo obawiają się zaburzeń w dostawach gazu, co mogłoby zaszkodzić ich przemysłowi. Wielka Brytania nie zgodzi się na sankcje finansowe, bo rosyjscy miliarderzy są zbyt ważni dla cen nieruchomości w Londynie i dla biznesu w londyńskim City. To zresztą nic nowego, tak samo było w przypadku kryzysu finansowego, gdyby nie zdecydowane działania EBC, już dzisiaj nie byłoby strefy euro w obecnym kształcie, a kraje PIIGS byłyby bankrutami. Ale o ile  w obszarze finansów władza jest częściowo scentralizowana w EBC, w sferze gospodarki i obronności mamy zestaw krajowych polityk, albo słabo skoordynowanych albo – coraz częściej – wzajemnie sprzecznych. „…”Brak stanowczej reakcji Europy na agresję Rosji na Ukrainę powinien dać polskim władzom dużo do myślenia.  Gdyby polska przestrzeń powietrzna została naruszona przez rosyjskie samoloty wojskowe, albo doszło do innych prowokacji, Polska prawdopodobnie może liczyć na to, że oświadczenia które wydadzą kraje UE będą o wiele ostrzejsze w tonie i bardziej zdecydowane niż obecne oświadczenia. I tyle. Musimy liczyć tylko na siebie, jak w 1939 roku. „...(źródło)

——-
Mój komentarz

Wojna jest realnym sprawdzianem siły i potęgi danego państwa . Rezygnacja Putina z wkroczenia do Wschodniej Ukrainy i, stworzenia tam dużego obszarowo jakiegoś kraju , a z reszty Ukrainy uczynienia protektoratu pokazuje ,że Rosja nie jest już mocarstwem . Rosja jest poniżona . Po tej klęsce nikt już nie będzie się z nią tak liczył jak przed inwazja na Ukrainę .

I co by Putin nie powiedział , jakie nie postawił warunki , to są tylko próby ocalenia twarzy. Rosja jest tak słaba ,że wszyscy wrogowie Rosji zaczęli jej otwarcie grozić . USA, Turcja , do tej okazji przyłączyły się Chiny , a nawet …..Tusk i Sikorski .

Dla porównani przytaczam bardzo nieelegancką wypowiedź Orbana , który Rosji nie grozi , nie każe jej się wycofać, tylko mówi ,że Węgry nie są strona konfliktu. i USA, Turcja, Chiny i Polska uznały się za „stronę” konfliktu i stanęły po stronie Ukrainy .

Obserwatorzy OBWE jadą na Krym , zaraz zacznie opadać napięcie w Odessie i w Donbasie, a Krym po uzyskaniu jakiś dodatkowych koncesji rozszerzających autonomie pozostanie przy Ukrainie. Pieniądz już za chwile popłyną do rządu Ukraińskiego z USA i Unii .

Klęska Rosji jest tym większa ,że miała wsparcie swego wiernego sojusznika Niemiec, które blokowały stanowcza reakcje Unii Europejskiej . Zresztą Niemcy i Rosja planowały przygotować dla Ukrainy nowe Monachium , które rozczłonowałoby ja i strategicznie osłabiło.

I gdyby nie USA i Turcja to tak by się pewnie stało .

Klęska Putina osłabiła również jego wiernego sojusznika , Merkel Pakt niemiecko rosyjski , który terroryzował cała Europę okazał swoją słabość. Niemcy nie potrafiły pomóc Rosji , osłonić jej militarnych poczynań na arenie międzynarodowej. Nie były nawet w stanie kontrolować poczynań ludzi tak wiernych jak Sikorski i Tusk .Sikorski uznał ,że Niemcy są tak słabe ,że lepiej dogadać się z USA . Zresztą zaraz się o tym przekonamy . Jak nawet Tusk i Sikorskie zacznie wierzgać Niemcom to będzie to najlepszym dowodem .

Bardzo wzmocniona z konfliktu wyszła Polska .tak moralnie jak i politycznie. Nawet rząd kolaboracyjny zaczął prowadzić w miarę pogłębiania się konfliktu coraz bardziej samodzielna politykę

Bardzo wzmocniony wyszedł Kaczyński, jedyny w Europie w czasie tego konfliktu prawdziwy mąż stanu . A prezydent Lech Kaczyński urósł do rangi prawdziwego wizjonera .

Z pewnością konflikt wzmocni relacje polsko ukraiński . Nic już nie będzie takie jak przedtem . Polska z pewnością przyspieszy budowę elektrowni jądrowych i eksploatacji łupków. Wzmocni się obecność Stanów Zjednoczonych w naszym regionie Dzięki osłabieniu cichego sojusznika Rosji , Niemiec i wsparciu USA jest szansa ,że rozpocznie się powoli budowa Bloku Środkowoeuropejskiego .

Przypomnę tylko jak słuszna i dalekowzroczna jest doktryna geopolityczna Kaczyńskiego gdyby nie USA i Ukraina i Polska straciłaby na tym konflikcie. Bo eskalacja konfliktu na Ukrainie i jej rozbicie oznaczałoby radykalne zwiększenie i tak ogromnych wpływów Niemiec w Polsce .

Macierewicz „Lech Kaczyński, mimo problemów, z jakimi musiał się borykać, był samodzielnym politykiem i skutecznie bronił suwerenności państwa. I dlatego uważam, że był najwybitniejszym polskim prezydentem. „….”Moim zdaniem Lech Kaczyński był najwybitniejszym prezydentem w dziejach Polski. Największym sukcesem jego prezydentury było zbudowanie sojuszu państw i narodów Europy Środkowej. Wcześniej ideę porozumienia państw położonych między Rosją a Niemcami propagował Józef Piłsudski – uniemożliwiła wówczas jej realizację słabość Polski i sytuacja geopolityczna. Te okoliczności zmusiły nas do zawarcia traktatu ryskiego po wojnie polsko-bolszewickiej. Oznaczało to rezygnację z programu budowy szerokiego porozumienia Europy Środkowej. W latach 40. wrócił do tego pomysłu, choć w innym zakresie, Władysław Sikorski. Dziś jest oczywiste, że budowa sojuszu w Europie Środkowej to nasza racja stanu. Prezydent Lech Kaczyński ideę przekształcił w realny projekt polityczny. Dzięki sprzyjającym warunkom gospodarczo-politycznym udało się to przeprowadzić w ciągu czterech lat, a więc błyskawicznie. Z tej koncepcji dzisiaj pozostały tylko drzazgi, ale mam nadzieję, że dzięki solidnym fundamentom narodowym, kiedy zmieni się władza w Polsce, będzie można do niej powrócić. Sojusz środkowoeuropejski w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi jest fundamentem polskiej racji stanu. Podobnie jak od ponad 300 lat podstawą racji stanu Wielkiej Brytanii jest utrzymanie równowagi sił w Europie i niedopuszczenie do powstania tam państwa hegemona, a racją stanu Rosji imperialnej jest sojusz z Niemcami. „…(więcej )

video – Witold Gadowski Ukraina może być drugim Afganistanem
video System Putina

Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz  i Twitte

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

 1. Avatar Czukcza

  Ja też przymierzałem się wlać mojej żonie ale ostatecznie tylko postraszyłem. Wiem, że straciłem twarz. Teraz mam zamiar wlać teściowej ale nie wiem czy bez twarzy mogę to zrobić?

  0
 2. Avatar manieknwo

  Rosja nie powiedziala jeszcze ostatniego slowa.
  Moze spowodowac nawet rozpad polityczny Polski i zmienic uklad sił.
  Jak nieudolny zachod bedzie jedynie laskotal slowami rosje, to nic nie zamierza rosji zrobic.
  Putin moglby zaoferowac zwrot zagrabionych Polsce terytoriów i do rzeki DON i dalej do morza czarnego.

  0
 3. Avatar Jp

  Nie zgadzam sie z tym co Pan pisze, ze Rosja jest pomnożona, jest zgoła odmiennie to Zachód został zaskoczony przez Rosję bo nie spodziewał sie takiego rozwoju wypadkow, Putin teraz nic nie musi robić czeka na rozwój wypadkow bo wie ze prędzej czy pózniej przyjdzie rozczarowanie ńowymi władzami.

  0
 4. Avatar w.j.w k.

  Przecież jeszcze się nie skończyło! Teraz na Krymie będzie referendum za poszerzeniem autonomii, jeżeli większość zdobędzie skrajny, prorosyjski radykalizm (tam pewnie też serwery są rosyjskie), to zabawa trwa dalej i dopiero wtedy Putin będzie miał podstawy, by wysłać wojsko. A to samo może być za chwilę na całym wschodzie Ukrainy. Rosja w tej chwili nie musi używać wojska. Nakręcili samograja. Także, poczekajmy co zagra. Z takimi politykami, którzy decydują w Polsce, to cokolwiek zrobimy (jako Polska) i tak obróci się na złe.
  Nie wiem kto rozpętał tę “zimę ludów” (stawiam na Chazarów, “rdzennych” posiadaczy okolicznych terenów), ale to już pewne, że się przelało dalej. Bośnia i Hercegowina czeka w kolejce na uwagę mediów. Kto następny? Przecież to trzeba rozpatrywać w skali globalnej- wypowiadają się przedstawiciele wszystkich potęg- a jeszcze chyba nigdy nie było tylu ognisk zapalnych na Ziemi, co obecnie.

  0
  • Otóż to…hasbara i rozwiedka grają w jednej drużynie, tylko jeszcze odgrywają spektakl…Ukraina jest już podzielona od kilku lat…taki był plan…teraz jest opcja “wdrażania” planu…ale lemingi myślą, że tam jest jakaś walka o niepodległość i dwa obozy dobry-zły* Putin i dobra-zła* Unia, walczą ze sobą…pokiwam z politowaniem głową…

   *niepotrzebne skreślić…

   0
 5. Nie powielajcie bzdur dziennikarzyn, “jewrpejczyku” Mojsiewicz, piszcie prawdę!! Ponieważ na Navy Mil można wyczytać, że USS George Bush jest tylko z wizytą w Grecji, nigdzie dalej nie popłynie, bo i nie musi. Podaję wiarygodne źródło: http://www.navy.mil/submit/display.asp?story_id=79462 a tu wszystkie najświeższe wiadomości z US Navy http://www.navy.mil/

  0
  • A dlaczego nie musi ponieważ z Grecji – Pireusu jego samoloty mają w zasięgu całą Ukrainę, o tym tu: ponieważ na uzbrojeniu samolotów ma coś takiego co nazywa się AGM-114L Longbow Hellfire
   W pełni dostosowana do specyfikacji wystrzel i zapomnij wersja pocisku przeznaczona do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych. Wyposażenie naprowadzające stanowi głowica naprowadzania wstępnego i system radarowy pracujący na falach radiowych o długościach milimetrowych o dużej odporności na zakłócenia. Zasięg pocisku 9000 metrów. Głowica kumulacyjna typu HEAT tandemowa o masie 9 kg. Masa całego pocisku 49 kg, a długość 176 cm. AGM-114K Hellfire II

   Nowa wersja pocisku wyposażona w cyfrowego autopilota, półaktywną laserową głowicę naprowadzającą z możliwością zapamiętania pozycji celu po zgubieniu wiązki laserowej. Ponadto zastosowano nowe elektroniczne urządzenie zabezpieczające SAD. Zasięg pocisku 9000 m. Głowica kumulacyjna typu HEAT tandemowa o masie 9 kg. Masa całego pocisku 45 kg, a długość 163 cm.
   AGM-114M Hellfire II
   AGM-114M Hellfire II

   Wersja pocisku wyposażona w głowicę odłamkowo-burzącą przeznaczona do niszczenia okrętów, jaskiń, celów na terenach zurbanizowanych, instalacji obrony przeciwlotniczej. Masa całkowita pocisku 48 kg.
   AGM-114N Hellfire II

   Pocisk z głowicą termobaryczną do niszczenia budynków, schronów, jaskiń i siły żywej nieprzyjaciela. Dodam, że 1! pocisk pp Spike kosztuje ok. 100000$

   0
  • F/A18 Hornet /F/A18 Super Hornet E, F (wersje E, F – zmiany tak istotne, że uważane za odrębny, nowy samolot) – amerykański naddźwiękowy pokładowy samolot myśliwsko-szturmowy, zdolny do działań w każdych warunkach atmosferycznych. Masa
   Własna 11 200 kg
   Startowa 23 400 kg
   Osiągi
   Prędkość maks. 1,8 Ma (1 915 km/h)
   Prędkość wznoszenia 254 m/s
   Pułap 15 000 m Zasięg operacyjny F18 Hornet z pełnym uzbrojeniem to 3330 km!!! Dane operacyjne
   Uzbrojenie
   2 x M61 Vulcan, AIM-9 Sidewinder, AIM-132 ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, AIM-7 Sparrow, IRIS-T, AGM-45 Shrike, AGM-65 Maverick, AGM-88 HARM, SLAM-ER, JSOW, Taurus missile, AGM-84 Harpoon, CBU-87, CBU-89, CBU-97, Paveway, JDAM, Mk 80 series, Broń jądrowa, Mk 20 Rockeye II, miny , więc Lotniskowiec nie musi pchać się przez Bosfor na Morze Czarne by robić woje i nie narażać się.

   0
  • Odległość z wejścia na Bosfor do Sewastopola to raptem ok. 1000-1200 km, Hornety maja b. duży zapas w zasięgu. A AGM-114L Longbow Hellfire są obecnie na lotniskowcach, podwieszane pod Hornety, nie tylko pod Apache. Niebawem wchodzi na powszechne uzbrojenie JAGM (Joint Air to Ground Missile ), pocisk ten zastąpić ma jednocześnie trzy używane dziś pociski BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire oraz AGM-65 Maverick, przewyższając możliwości każdego z nich. JAGM oferować ma funkcje lock on before launch oraz lock on after launch, dysponować ma także zintegrowanym radiowym protokołem internetowym (IP), umożliwiającym dostęp do pocisku z wielu źródeł, i zdalne celowanie w trakcie lotu (targeting during fly).

   0
 6. Turcja nie musi wpuszczać Amerykańskiego lotniskowca na Morze Czarne, Amerykanie mogą operować bezpośrednio ze swojego obecnego położenia i prowadzić naloty. Zresztą po co wpływać na Morze Czarne? Z Morza Śródziemnego będzie operował równie skutecznie, a przy okazji nie będzie wystawiony na atak Rosjan. Z Morza Śródziemnego USS George H.W. Bush obsługiwał już w swoim czasie samoloty operujące nad Afganistanem, Moskwa jest w jego zasięgu to ok 2600km. USA ma swoje grupy uderzeniowe w których skład wchodzą lotniskowiec, krążowniki rakietowe klasy Ticonderoga, niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke z system Aegis Combat System i z najnowszą wersją Standard Missile czyli element tej nowej tarczy anty rakietowej, plus okręt dowodzenia i okręty podwodne, taka grupa była by zbyt łatwym celem na tak małym akwenie dla tego też nigdy cała tak grupa nie wpłynie na Bałtyk ani na może czarne, ale sama obecność nowego niszczyciela klasy Arleigh Burke jest wystarczająca ten okręt to tak naprawdę pływająca “tarcza anty rakietowa i przeciw lotnicza” dla sporego regionu która może w razie czego bardzo skutecznie pełnić rolę zapory przeciw lotniczej i przeciw rakietowej.

  0
 7. Avatar jaro

  czy myslisz ze ruscy bedą stać na krymie i podziwiac ameryk. akrobacje lotnicze

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816