HYDE PARK
1

Proste pytanie na które nie potrafią poprawnie odpowiedzieć najlepsi studenci Harwardu

15/11/2013
33463 Wyświetlenia
19 Komentarze
2 minut czytania
Proste pytanie na które nie potrafią poprawnie odpowiedzieć najlepsi studenci Harwardu

Sami dobrze wiemy z naszych szkolnych czasów. Pytania są łatwe. trudne są tylko na nie odpowiedzi. Dzisiaj mamy dla Was właśnie taki przykład. Proszę tylko nie podglądać odpowiedzi.

0


 

Na Harward dostają się jedynie najlepsi, najzdolniejsi uczniowie. To naprawdę, naprawdę geniusze. Nie powinni mieć żadnych problemów z rozwiązaniem prostego, logicznego zadania. Prawda? ……. Nie !

Oto zadanie:

Kij baseballowy i piłka kosztują 110 złotych.

Kij jest o sto złotych droższy niż piłka.

Ile kosztuje piłka ?

Odpowiedź jest poniżej.

Prawdopodobnie większość z Was odpowiedziała 10 złotych. Tak odpowiedziała też większość studentów. Jednak właściwa odpowiedź brzmi : 5 złotych.

jak pierwsza liczba przyszła ci do głowy. ta liczba to, oczywiście, jest 10: 10 zł. Znakiem charakterystycznym łatwych zagadek jest to , że wywołują one odpowiedzi, które są  intuicyjne, atrakcyjne i złe.

Spróbuj matematyki, a zobaczysz. Jeśli piłka kosztuje 10 zł, to całkowity koszt będzie 120 zł(1o zł.  piłka i 110 zł kij) a nie 110 zł.  Prawidłowa odpowiedź to 5 zł. Można założyć, że intuicyjny odpowiedź też przyszła do głowy tym, którzy jednak dali prawidłową liczbę – im jakoś udało się oprzeć  intuicji.
Odpowiedzi na to zadanie udzieliło wiele tysięcy studentów , a wyniki są szokujące. Ponad 50% studentów Harvard, MIT i Princeton dało intuicyjną – nieprawidłową – odpowiedź. Na mniej selektywnych uniwersytetach wskaźnik niepoprawnych odpowiedzi wynosił 80%. To potwierdza że wielu ludzi jest przesadnie, podatnych na zbyt wiele wiary w swoją intuicji. Najwyraźniej  nie ma chęci na logiczne myślenie. znaleźć poznawczego wysiłku co najmniej lekko nieprzyjemne i uniknąć jak najwięcej.

My ludzie mamy na wyposażeniu  intuicyjny systemu psychiczny i logiczny system psychiczny i  zbyt często korzystamy z niewłaściwego w nieodpowiednim czasie.
To dlatego władza , przy pomocy mediów , może z nami robić to, co robi.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816