HYDE PARK
1

Proste pytanie na które nie potrafią poprawnie odpowiedzieć najlepsi studenci Harwardu

15/11/2013
20864 Wyświetlenia
16 Komentarze
2 minut czytania
Proste pytanie na które nie potrafią poprawnie odpowiedzieć najlepsi studenci Harwardu

Sami dobrze wiemy z naszych szkolnych czasów. Pytania są łatwe. trudne są tylko na nie odpowiedzi. Dzisiaj mamy dla Was właśnie taki przykład. Proszę tylko nie podglądać odpowiedzi. 

Na Harward dostają się jedynie najlepsi, najzdolniejsi uczniowie. To naprawdę, naprawdę geniusze. Nie powinni mieć żadnych problemów z rozwiązaniem prostego, logicznego zadania. Prawda? ……. Nie !

Oto zadanie:

Kij baseballowy i piłka kosztują 110 złotych.

Kij jest o sto złotych droższy niż piłka.

Ile kosztuje piłka ?

Odpowiedź jest poniżej.

Prawdopodobnie większość z Was odpowiedziała 10 złotych. Tak odpowiedziała też większość studentów. Jednak właściwa odpowiedź brzmi : 5 złotych.

jak pierwsza liczba przyszła ci do głowy. ta liczba to, oczywiście, jest 10: 10 zł. Znakiem charakterystycznym łatwych zagadek jest to , że wywołują one odpowiedzi, które są  intuicyjne, atrakcyjne i złe.

Spróbuj matematyki, a zobaczysz. Jeśli piłka kosztuje 10 zł, to całkowity koszt będzie 120 zł(1o zł.  piłka i 110 zł kij) a nie 110 zł.  Prawidłowa odpowiedź to 5 zł. Można założyć, że intuicyjny odpowiedź też przyszła do głowy tym, którzy jednak dali prawidłową liczbę – im jakoś udało się oprzeć  intuicji.
Odpowiedzi na to zadanie udzieliło wiele tysięcy studentów , a wyniki są szokujące. Ponad 50% studentów Harvard, MIT i Princeton dało intuicyjną – nieprawidłową – odpowiedź. Na mniej selektywnych uniwersytetach wskaźnik niepoprawnych odpowiedzi wynosił 80%. To potwierdza że wielu ludzi jest przesadnie, podatnych na zbyt wiele wiary w swoją intuicji. Najwyraźniej  nie ma chęci na logiczne myślenie. znaleźć poznawczego wysiłku co najmniej lekko nieprzyjemne i uniknąć jak najwięcej.

My ludzie mamy na wyposażeniu  intuicyjny systemu psychiczny i logiczny system psychiczny i  zbyt często korzystamy z niewłaściwego w nieodpowiednim czasie.
To dlatego władza , przy pomocy mediów , może z nami robić to, co robi.

Inne zapisy autora:

Avatar
Nathanel

935 publikacje
192 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Święte slowa. Co chcą to z nami mogą zrobić.:-(.

 2. Avatar ROBERT

  Znow bzdury, bo zapewne zwykle ta intuicja dobrze nam podpowiada…

 3. Avatar Mirosław

  AUTHOR OPOWIADA PIERDOŁY. JEŻELI KIJ JEST DROŻSZY OD PIŁKI O 100, TO ZNACZY, ŻE x + 100 = 110. CZYLI x = 110 – 100 . x = 10. COŚ SIĘ AUTHOROWI POCHRZANIŁO

 4. Avatar Tomasz

  powyżej jest bzdura
  x – cena piłki
  x+100 – cena pałki

  razem czyli cena piłki + cena pałki = 110
  czyli x + x+100 = 110
  2x=110-100
  czyli 2x=10
  x=5

 5. Avatar Mirosław

  NO NIESTETY RACJA. SORRY AUTHOR

 6. Avatar Emil

  Widać do harvardu się wiekszość z was nadaje. Skoro kij jest o 100 zł droższy od to piłka musi kosztować 5zł a kij 105zł. Suma całości się daje 110 i różnica między kijem a piłką również. 105( koszt kija) odjąć 5zł(koszt piłki. Powinno się mówić nie do szkoły barany, a do harvardu….:)

 7. Avatar Krzywousty

  Dlatego nie zatrudniam amerykańskich inżynierów (pracuję w amerykańskiej firmie). A co do geniuszy po Harwardzie, to muszę stwierdzić że są geniuszami ale tylko gdy ich się porówna z pozostałym amerykańskim wytworem ichniej edukacji. Absolwent polskiej politechniki sprzed ponad 20 lat był dużo wiecej wart niż pięciu po Harwardzie.
  Amerykański absolwent “politechniki” zawsze najpierw zrobi, potem przetestuje, potem poprawi, znowu zrobi, znowu przetestuje i tak aż mu w końcu wyjdzie. O tym żeby najpierw wziął ołówek do ręki, dokładnie policzył efekt końcowy, zaprojektował myśląc o każdym szczególe, dopiero wtedy wykonał prototyp i by prototyp ten od razu jako tako działał możecie po prostu zapomnieć.
  Jeśli takiego absolwenta znajdziecie – dajcie mi znać – może go zatrudnię…
  .
  Powyższe zadanie jest dobrym tego przykładem. Inżynier nie ma prawa robić nic na czuja. Mój profesor na politechnice zawsze powtarzał: jeśli jesteś czegoś pewien – sprawdź/policz. Jeśli jesteś czegoś bardzo pewien – sprawdź dwa razy!

 8. Avatar Krzysiek

  Serce się raduje, że amerykańscy studenci rozwiązują zadania, w których występuje nasza rodzima złotówka a nie dolary 😉

 9. Avatar Lechu

  Ile ważą dwie cegły jeśli jedna waży kilo i pół cegły??

 10. Avatar kanton

  Mnie wyszło że ważą 4 kilogramy dwie cegły. 🙂

 11. Avatar Dawid

  Ale to jest idiotyczne przeciez to jest zle sformuowane. Jak dwa przedmioty kosztuja 110 zl i jedno jest od drugiego drozsze o 100 zl to jakim ch*jem 105 kosztuje przedmiot. No kretynska zagadka…

  • Avatar Bez matury

   Bardzo proste. Jeśli oba produkty kosztują 110 a jeden jest tylko droższy o 100 TO ROBIMY 110ZL-100ZL=10ZL. I tak 10ZL/2PRODUKTY=5ZL mamy dwa produkty po 5ZL z czego dodajemy do pierwszego PRODUKTU KTÓRY JEST DROZSZY 100ZL wychodzi 105!
   BRAWO DZIĘKUJĘ.

 12. Avatar Hyter

  Gdyby piłka kosztowała 10zł, to kij, który jest droższy o 100zl od piłki kosztowałby 110zł. I tu pojawia się wygodny szybki błąd w myśleniu, gdyż myślimy ze zadane jest zakończone.

  Zapominamy że razem po zsumowaniu kija z piłką wychodzi wtedy 120zł. A w zadaniu jest napisane że razem mają kosztować 110zł.
  Nie potrzeba układać równań, wystarczy pomyśleć.

 13. Avatar Sethi

  Bzdura. Bo tak to można tłumaczyć wszystko. 10+100= to nie wyjdzie 120 choćbym nie wiem jak liczył

 14. Avatar patryk

  może kosztować tez 6 zł bo nie ma podanej ceny piłki

 15. Avatar zztop

  Sorry Panowie, wszystko jest wytłumaczone jak “Krowie na miedzy” a mimo to tak wiele kretyńskich komentarzy…. nie zdziwiłbym się gdyby pochodziły od dzisiejszych magistrów …
  Zadanie jest dziecinnie proste, tłumaczenie precyzyjne i oczywiste a tak wielu kretynów nadal nic nie rozumie…Teraz wiem jakim cudem mogło u nas rządzić takie PO … tylu imbecyli..:(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217