Komentarze dnia
Like

Praca (nie)organiczna redaktora Warzechy

14/01/2014
662 Wyświetlenia
5 Komentarze
4 minut czytania
Praca (nie)organiczna redaktora Warzechy

Praca organiczna, przeważnie od podstaw, to BUDOWA. Hasło pozytywistyczne nawiązujące do XIX wiecznej polskiej historii i mówiące o konieczności edukacji najniższych warstw społecznych wysuwając na pierwszy plan praktyczne działania na rzecz umocnienia wewnętrznego kraju, przeciwstawiając je romantycznej ideologii powstańczej. Jasne proste i nieskomplikowane. Wzmacnianie, budowa, edukacja, praca na rzecz…, budowa struktur i świadomość tworzenia fundamentów społeczeństwa, dzisiaj powiedzielibyśmy: „społeczeństwa obywatelskiego”.

0


 

Pan Warzecha na swoim blogu „Krytyka WOŚP to praca organiczna” dorzuca nowy wymiary do tej definicji. Analizując akcję pana Owsiaka w zdobywaniu funduszy na medyczne wyposażenie publicznych szpitali zajmuje się finansami, kosztami akcji, jej polityczną ideologią, faworyzowaniem akcji oraz „oszustwami” ( nie w sensie prawnym jak to przytomnie podkreśla) propagandowego przedsięwzięcia. Znajdujemy nawet jedno zdanie wspominające mimochodem o zakupach sprzętu medycznego. prawdopodobnie abyśmy, Broń Panie Boże, nie zapomnieli co jest celem tej inicjatywy.

Poczytny publicysta jest jednym słowem na NIE. Nie On jedyny walczy od lat PRZECIW. Uświadamia nas o niebezpieczeństwach, pokazuje obłudę i cynizm, uświadamia politycznie i zwalcza. Kontratakuje gdyż zagrożenie jest olbrzymie a społeczeństwo powinno poznać prawdę. Im mniej będziemy popierać przedsięwzięcie takiego Owsiaka tym bardziej zacznie ono funkcjonować na normalnych zasadach. Jakich? O tym pan Warzecha nie wypowiada się. Prawdopodobnie nie zalicza takich wyjaśnień do „pracy od podstaw”.

Pan Warzecha w swoim tekście nie wspomina o filantropii, pomocy społecznej, lub zwróceniu uwagi na niedobór aparatury medycznej. Nie zajmuje się pojęciami takimi jak aktywizacja społeczeństwa, zaangażowaniu w szlachetne przedsięwzięcia, nie wspomina o Caritasie lub innych formach pomocy dla milionów potrzebujących. Nie dostrzega szans na pokazanie tysięcy ochotników wierzących w zacność swoich poczynań, nie widzi szans na obudzenie z letargu obojętności, egoizmu i społecznego nihilizmu, nie promuje dania „grosika” lub włączenia się osobiście w jedną z wielu społecznych organizacji zajmujących się, mniej lub bardziej, anonimowo pomocą innym jak chociażby kolega Szymon Hołownia. Nie, redaktor jest pryncypialny i jest PRZECIW.

Uświadamianie społeczeństwu czyli własnym czytelnikom czym jest „praca organiczna” sprowadzone do walki przeciwko akcji zakupu szpitalnego sprzętu czy osobie Owsiaka jest wynaturzeniem i ilustracją do czego sprowadzono pojęcia tak kiedyś oczywiste i tak bardzo pozytywne lub pozytywistyczne. Już nie ma mowy o zjednoczeniu pod sztandarami wspólnych celów realizowanych lepiej lub gorzej. Nie mówi się o tym co można i jak trzeba zrobić ale zwalcza „niesłuszne” osoby, poglądy, zamierzenia czy projekty. Nie podaje się dobrych przykładów, nie wzmacnia oczywistych celów, nie popiera lepiej działających akcji, nie inicjuje się nowych. Pytania PO CO I DLACZEGO POMAGAĆ nie warto zadawać, ludzi angażujących się na rzecz POMOCY KOMUŚ nie opłaca się zachęcać, pokładów ludzkich inicjatyw nie warto odkrywać i inspirować.

O Owsiaku będzie się znowu mówić. Za rok. Pan Warzecha będzie za 365 dni kontynuował swoją akcję „pracy u podstaw”. Może w międzyczasie również, jak będzie możliwość napisania o jakiś przekrętach, finansowych zapytaniach czy „chamskich” odzywkach Owsiaka. Trzeba przecież uświadamiać społeczeństwo jak bardzo jest naiwne dając się załapać na hasła resortowego dziecka. Cel został osiągnięty, akcja WOŚP prześwietlona i jej rzeczywiste cele pokazane. Zadanie wypełnione. Społeczeństwo powoli mądrzeje, dawać już nie będzie chciało, puszki pochowane a woluntariusze wrócą do codzienności. Będą się teraz kształcić i czytać. O pracy organicznej. Siedząc na przysłowiowej dupie.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
lchlip

182 publikacje
12 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Do pana Owsiaka jest tyle pytań co i odpowiedzi. A przecież jest jasne , jeżeli przedstawia sprawozdanie ze swojej działalnosci winien wykonać to szybko sprawnie i jawnie. W roku jest 4 kwartały niech WOŚP i luidzie pracujący na rzecz tej organizacji składają raporty w formie pisemnej.
  Na rzecz tej fundacji wykonywane jest mnóstwo różnych plakietek, odznak i czegoś tam wiecej. Jednak nie spotkałem się aby choć raż powstała jakaś informacja ogólnodostępna dla ludzi z miasteczek i wsi , gdzieś na uboczu, którzy nie mają dostępu do Wysypiska( tak czasem nazywam internet).

  Słowo transparentność dla tej organizacji musi być jawne aż do bólu panie Owsiak.
  Bo GDYBY nie bylo jasne…Może czekać nas Wielkie zamieszanie panie Owsiak..

  0
 2. @kanton
  To go jeszcze przez 20 lat ani razu porządnie nieskontrolowali?

  0
 3. Avatar zbigniew

  Szanowni Państwo, trzeba rozróżnić pieniądze, które otrzymuje WOŚP. Do puszek i poza puszkami. Jednak swoich wolontariuszy nie uświadamia w tym, nazywając wszystkie pieniądze tak samo, np. zebraliśmy w tym roku 50 mln. Z pieniędzy zebranych do puszek WOSP rozlicza się co do grosza.Jednak te pieniądze pozapuszkowe, stanowią ogromną kwotę i te pytania o rozliczenie dotyczą właśnie tych pozapuszkowych.
  Nie dajmy się zwariować, gdy Owsiak poirytowany skacze na stole i szuka sloika z pieniędzmi…nikt mu nie zarzuca ukrycia sloika z pieniędzmi, lecz brak rozliczenia lub ukryte rozliczenie tych pozapuszkowych olbrzymich kwot. Amen. Róbta co chceta.

  0
 4. Mam nadzieję, że nakaz sądu będzie egzekwowany zgodnie z literą prawa i wyjdą sprawy dotychcza ukrywane. Sam fakt zatrudnienia żony za 12tys. plus, dyskwalifikuje Owsika moralnie.
  Jak i to, że z początku podobno brał wynagrodzenie w formie procentu od zbiórki.
  Biedak, musi mieszkać w “bloku”. W domyśle, z wielkiej płyty, gdzie w zimie ściany pokrywają się szronem(?!)

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816