BIZNES
Like

Państwa UE wytransferowały z Polski 758 mld. Polska otrzymała w ramach funduszy 440 mld zł

27/11/2020
545 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski (Solidarna Polska) opublikował w czwartek 26 listopada na Twitterze grafikę, którą tak przedstawił: “14-letni bilans transferowania środków z UE do Polski vs. transfery z Polski do państw członkowskich”.

0


Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski (Solidarna Polska) opublikował w czwartek 26 listopada na Twitterze grafikę, którą tak przedstawił: “14-letni bilans transferowania środków z UE do Polski vs. transfery z Polski do państw członkowskich”.

Grafika prezentowała dwa słupki. Jeden wskazuje “Transfery z budżetu UE do Polski – pomniejszone o polską składkę członkowską” – ta wartość ma wynosić 440,5 mld zł. Drugi wskazuje “Transfery kapitałów (dywidendy i inne przychody) z Polski do państw UE” – ma przypisaną wartość 758,9 mld zł i jest wyższy. Pod słupkami napisano, że wartość pierwszego odpowiada 2,03 proc. polskiego Produktu Krajowego Brutto, a wartość drugiego – 3,5 proc. Pod spodem jest hasło: “Bilans finansowy UE – Polska w latach 2005-2018” i logotyp Solidarnej Polski. Jako źródło danych wskazane jest Ministerstwo Finansów.

Na pierwszy rzut oka wniosek z grafiki nasuwa się taki, że z Polski do państw UE jest transferowanych więcej pieniędzy niż z UE dostajemy. Tylko że Janusz Kowalski zestawił dane, których porównać się nie da.

“Myślę, że gigantyczne straty mogą wynikać dla takich krajów jak Holandia czy Francja w sytuacji, kiedy polski rynek byłby zamknięty dla tych państw i gdybyśmy wprowadzili cła. Proszę pamiętać, że rocznie bogate kraje UE wyprowadzają z Polski dużo, dużo większe pieniądze niż te, które uzyskujemy w ramach dopłat unijnych. Dopłaty unijne są mechanizmem rekompensującym” – mówił  Minister Ziobro 19 listopada.

Państwa UE zarabiają w Polsce krocie sprzedając swoje towary i usługi za pośrednictwem sieci handlowych, supermarketów, fabryk oraz  realizacji inwestycji ze środków UE w Polsce. W ten sposób otrzymywane środki finansowe dla Polski wracają do Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii itp… taki to ciekawy mechanizm.

 

Żródło :

https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/bilans-finansowy-ue-polska-czyli-jak-wiceminister-kowalski-porownal-to-co-nieporownywalne,1039243.html

Inne zapisy autora:

0

Tezeusz
Tezeusz

58 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar pisi0r@lez

    Oczywiscie pisior małym łebem zabaczył ile z transferu netto zostalo podatkow składek funduszu plac. Hameryka nic mos daje a doi

    -1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816