SPORT
Like

Jak przygotować rower do sezonu?

05/03/2016
760 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Rower potrzebuje przeglądu niezależnie od tego, czy był w zimie używany, czy nie. Podstawowe czynności, jakie można wykonać, by przygotować rower do jazdy są proste i nie wymagają dużych umiejętności technicznych. Oto krótki poradnik, jak sobie z tym poradzić. Jak wiadomo rower to świetny sposób na spędzanie czasu. Jazda na rowerze zaliczana jest do aktywności, które pomagają w odchudzaniu i to bardzo skutecznie. Przed rozpoczęciem sezonu trzeba sprawdzić stan naszego jednośladu. Nie musimy roweru oddawać do serwisu, gdyż przegląd z łatwością wykonamy samodzielnie. Należy sprawdzić stan łańcucha, hamulców, kół, układu jezdnego oraz łożysk zwłaszcza, jeśli jeździliśmy w ziemie po śniegu pewne części mogły zostać zawilgocone i zardzewieć. Wpierw należy dokładnie umyć rower. Do tego zadania wystarczy nam ciepła woda z […]

0


Rower potrzebuje przeglądu niezależnie od tego, czy był w zimie używany, czy nie. Podstawowe czynności, jakie można wykonać, by przygotować rower do jazdy są proste i nie wymagają dużych umiejętności technicznych. Oto krótki poradnik, jak sobie z tym poradzić.

Jak wiadomo rower to świetny sposób na spędzanie czasu. Jazda na rowerze zaliczana jest do aktywności, które pomagają w odchudzaniu i to bardzo skutecznie. Przed rozpoczęciem sezonu trzeba sprawdzić stan naszego jednośladu. Nie musimy roweru oddawać do serwisu, gdyż przegląd z łatwością wykonamy samodzielnie.

Należy sprawdzić stan łańcucha, hamulców, kół, układu jezdnego oraz łożysk zwłaszcza, jeśli jeździliśmy w ziemie po śniegu pewne części mogły zostać zawilgocone i zardzewieć. Wpierw należy dokładnie umyć rower. Do tego zadania wystarczy nam ciepła woda z płynem do naczyń lub mydłem. Nie zaleca się mycia roweru za pomocą ciśnieniowych myjek, bowiem w ten sposób woda może dostać się do niepożądanych miejsc np. uszczelnionych past i łożysk. Po myciu należy niezwłocznie oczyścić rower z brudu i osuszyć ściereczką. Najlepiej do tego celu sprawdzą się ściereczki z mikrofibry.

Następnie należy sprawdzić, czy hamulce odpowiednio się zaciskają, jeśli nie należ docisnąć śruby w klamkach. Jeżeli nadal koło się obraca mimo zacisku warto umieścić naciągniętą linkę za ramieniem hamulca.

Kolejną rzeczą, którą trzeba wykonać jest sprawdzenie stanu łańcucha, Najłatwiej zrobić to naciągając go lekko i unosząc na około 1 cm. Jeśli łańcuch nie naciąga się lub dzieje się z nim coś nieprawidłowego to powinniśmy go wymienić.

Jeżeli rower ma zewnętrzny system przełożenia np. górski rower ro nie uda nam się to zadanie samodzielnie. Musimy w tym wypadku udać się do serwis celem sprawdzenie i ewentualnego wymienienia łańcucha.

W rowerach bez przełożenia lub z biegami ukrytymi w piaście łatwo możemy sprawdzić stan naciągnięcia łańcucha – dosłownie jednym palcem. Jeżeli możemy unieść go na więcej niż 1 cm, należy odciągnąć koło w tył, lub wymienić łańcuch.

Należy sprawdzić również stabilność ramy. Płynna praca łożysk to również niezwykle ważna kwestia. Stan kół badamy poprzez ich napompowanie i przytrzymanie palcami, po to by odkryć ewentualne ubytki, następnie doprowadzamy do całkowitego spuszczenia powietrza

Inne zapisy autora:

0

Avatar
marta.czerwinska

42 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816