23042018Nowości:
   |    Rejestracja

Zapomniani bohaterowie na małym ekranie


Coś się dzieje. Coś dotąd niepojętego w polskiej debacie publicznej. Oto TVP zaczyna emitować programy, które dotąd były skazane na półkę. Czyżby demiurgowie medialnego rządu dusz wyczuli społeczne nastroje i starają się uwiarygodnić? Niezależnie od pobudek w publicznych mediach pojawiają się wartościowe produkcje dotąd skazane na niebyt. Produkcje, poświęcone zamordowanym po 1945 r. polskim patriotom. […]


Coś się dzieje. Coś dotąd niepojętego w polskiej debacie publicznej. Oto TVP zaczyna emitować programy, które dotąd były skazane na półkę. Czyżby demiurgowie medialnego rządu dusz wyczuli społeczne nastroje i starają się uwiarygodnić? Niezależnie od pobudek w publicznych mediach pojawiają się wartościowe produkcje dotąd skazane na niebyt. Produkcje, poświęcone zamordowanym po 1945 r. polskim patriotom.

Całkiem niedawno w ramach Teatru Telewizji TVP1 wyemitowała poruszającą sztukę Wojciecha Tomczyka poświęconą zamordowanej przez stalinowskich oprawców sanitariuszce oddziału majora Szendzielarza „Łupaszki”, Danucie „Ince” Siedzikównie „Inka. Ja jedna zginę” zrealizowaną w 2006 roku.

W programie TVP1 na poniedziałek na godzinę 20:30 zaplanowana była komedyjka. Przynajmniej w dwutygodniku, który kupuję. Aż tu zaskoczenie – 3 czerwca 2013 o godzinie 20:25 nie będzie komedyjki. Za to wyemitowany zostanie spektakl Teatru Telewizji „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”. Spektakl został zrealizowany w 2006 r. przez Ryszarda Bugajskiego, reżysera filmu „Generał Nil”.

Scenariusz spektaklu został oparty głównie na dokumentach archiwum IPN. Konsultantami naukowymi zostali historycy J. Pawłowicz i W. J. Wysocki. I choć krytycy zarzucają sztuce, że nie może być traktowana jako dokładny i precyzyjny obraz wydarzeń ze względu na rozbieżności pomiędzy przekazanymi informacjami a zachowaną dokumentacją, to w 2007 r. spektakl otrzymał nagrody na Festiwalu Dwa Teatry za oryginalny scenariusz, muzykę, zdjęcia i scenografię.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Zapomniani bohaterowie na małym ekranie"

  1. confessio confessio napisał(a):

    Jeżeli w sztuce nie wprowadzono licznych poprawek to spektakl o śmierci rotmistrza Pileckiego jest zakłamany. Z oprawców robi się tam łagodnych ludzi, ofiary systemu, nie ma kluczowych zdań. Ogólnie kaszana.

  2. kanton napisał(a):

    Jednak ważne jest że w ogóle zaczęto pokazywać, coś co przez lata było zakazane.. Ciekawe na jak dlugo będą pokazywać ” pólkowników”.

  3. AlterS napisał(a):

    dawno powinien zostać ogłoszony nowy panteon bohaterów Polski XXw…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

109726