Bez kategorii
Like

Zapobiec osteoporozie

06/06/2011
413 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Osteoporoza dotąd kojarzona z menopauzą i zaawansowaną starością zaczyna stawać się problemem osób w kwiecie wieku.

0


 Osteoporoza czyli stopniowe pogarszanie się mineralnej struktury kostnej w sposób naturalny występuje u kobiet po 50 roku życia oraz mężczyzn po 65 roku życia. Do najczęstszych objawów zalicza się złamania powstałe w wyniku zadziałania siły o małej energii. Charakterystycznymi objawami osteoporozy, jakie można zauważyć jeszcze przed pierwszym złamaniem są; obniżenie wysokości ciała, pochylenie się sylwetki do przodu, koślawość kolan u kobiet oraz szpotawość  u mężczyzn. Często stwierdzany jest uogólniony ból boków ciała wynikający z oparcia się dolnych żeber o miednicę, ogólny ból kręgosłupa spowodowany procesem zapalnym przy przyczepach ścięgien i mięsni oraz ból goleni na skutek przeciążenia osłabionej kości.

  Wystąpienie osteoporozy  zależy od maksymalnej gęstości mineralnej kości jaką osiągamy około 25 roku życia oraz od nawyków w późniejszym czasie.

 Prawidłowa masa kostna będzie mogła być utworzona tylko wtedy gdy w diecie będzie występowała naturalna postać wapnia i fosforanów oraz kość będzie poddawana zmiennym obciążeniom. Oznacza to, że aby w przyszłości nie mieć problemów z osteoporozą od najmłodszych lat powinniśmy spożywać nabiał i warzywa oraz spędzać jak najwięcej czasu w ruchu. Powoduje to prawidłowe zaopatrywanie tkanki kostnej w budulec oraz spowoduje, że jej struktura na skutek mobilizowania będzie gęsta i wytrzymała na przeciążenia.

 Po 30 roku życia stopniowo zmniejsza się mineralna gęstość kostna niezależnie od płci.

Czynniki przyśpieszające ten proces to: nikotynizm, zaburzenia hormonalne ( zwłaszcza dotyczące hormonów płciowych, tarczycy i nadnerczy ), nadmierne spożywanie alkoholu i siedzący tryb życia.

 W profilaktyce osteoporozy ważny jest higieniczny tryb życia, wykonywanie badań kontrolnych oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. Utrzymanie kości w dobrym stanie będzie ściśle zależne od formy całego organizmu. Sprawny układ mięśniowy zmniejsza siły działające bezpośrednio na kość, dotlenione tkanki nie ulegają procesom zapalnym a regularny wysiłek poprawia ukrwienie kości.

 Osobom spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej zaleca się aktywny wypoczynek 3 razy w tygodniu. W tym czasie powinni oni spędzać czynnie korzystając z wysiłku aerobowego. Czas wysiłku powinien trwać od 45 min  ( w przypadku początkujących ) do 2 godzin. Sprzątanie domu, zakupy, łowienie ryb i sport w telewizji niestety do nich nie należą.

 Nadchodzi lato, proponuje więc odkurzyć rower lub założyć wygodne buty oraz znaleźć drugą osobę aby w miłym towarzystwie przeciwdziałać osteoporozie.

0

Neo-aktywny

Mieszkaniec metropolii w sercu Polski

13 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758