HYDE PARK
Like

Wpis na temat pewnego wywiadu (+ bonus)

17/05/2013
805 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Ostatnio odnosząc się do artykułu czasopisma „Nasza Polska” pisałem, żeby nie czepiać się tego gdzie kto pisze/mówi, ale co pisze/mówi. Idąc więc za tym postanowiłem pochylić się nad wywiadem pana Sakiewicza dla natemat.pl i wyłapać te fragmenty, do których mam zastrzeżenie: 1. „TV Republika to ludzie, którzy mają doświadczenie telewizyjne, ale ze względów politycznych zostali wyrzuceni z mediów publicznych. Dziś więc u nas tworzą swoje programy i tu przelewają swoje doświadczenie.” Wspomniani przez pana Sakiewicza ludzie to tylko mniejsza część ekipy TV Republika. W zasadzie to chyba tylko Bronisław Wildstein, Anita Gargas i Rafał Ziemkieiwcz. Pozostali albo nie mają doświadczenia telewizyjnego (np. Piotr Gociek wcześniej prowadził poranny program w RADIU Wnet, a Michał Rachoń pisał w GAZECIE „Gazeta Polska”), albo […]

0


Ostatnio odnosząc się do artykułu czasopisma „Nasza Polska” pisałem, żeby nie czepiać się tego gdzie kto pisze/mówi, ale co pisze/mówi. Idąc więc za tym postanowiłem pochylić się nad wywiadem pana Sakiewicza dla natemat.pl i wyłapać te fragmenty, do których mam zastrzeżenie:
1. „TV Republika to ludzie, którzy mają doświadczenie telewizyjne, ale ze względów politycznych zostali wyrzuceni z mediów publicznych. Dziś więc u nas tworzą swoje programy i tu przelewają swoje doświadczenie.
Wspomniani przez pana Sakiewicza ludzie to tylko mniejsza część ekipy TV Republika. W zasadzie to chyba tylko Bronisław Wildstein, Anita Gargas i Rafał Ziemkieiwcz. Pozostali albo nie mają doświadczenia telewizyjnego (np. Piotr Gociek wcześniej prowadził poranny program w RADIU Wnet, a Michał Rachoń pisał w GAZECIE „Gazeta Polska”), albo ich doświadczenie jest małe (np. z prowadzenia rozmów dla „Gazety Polskiej VOD”). Nie wiem jakie jest doświadczenie natomiast osób związanych w tej stacji ze sprawami technicznymi, ale na forach branżowych znalazłem informacje, że doświadczenie nie było czynnikiem decydującym przy zatrudnianiu. Z resztą obserwując TV Republikę od początku jej nadawania w internecie mogę naocznie potwierdzić, że wydaje się iż przynajmniej pion techniczny to ludzie z małym doświadczeniem telewizyjnym.
2. „Przyjęliśmy takie formy płatności, które w zasadzie pozwalają wszystkim naszym odbiorcom na bardzo tani obiór TV Republika. Te opłaty nie będą więc raczej żadnym problemem.
Jest to odpowiedź pana Sakiewicza na pytanie o dostępnosć stacji w internecie, niemniej jednak muszę się przyczepić także do dostępności na satelicie. TV Republika w Cyfrowym Polsacie trafiła do jednego z droższych pakietów – za 49,90 zł. W przypadku wszystkich innych stacji informacyjnych, z którymi przecież TV Republika ma zamiar konkurować, aby je oglądać musimy wydać o wiele mniej. Jeżeli chodzi o internet to w momencie przeprowadzania wywiadu była tylko jedna opcja oglądania TV Republiki – trzeba było wykupić Kartę TV Republiki na rok za ponad 100 zł. Dla porównania TVP INFO jest dostępne za darmo, a Polsat News, czy Superstacja za 4,90 zł miesięcznie. W kwestii TV Republiki dopiero po wielu głosach niezadowolenia trochę się zmieniło – zapowiedziano włączenie stacji do Ipli i tam ma być w pakiecie za 5 zł, został także uruchomiony bezpłatny przekaz stacji na netvi.tv (nie wiem, czy przez samą stację, ale w sumie na Twitterze go poleca). Niemniej jednak w chwili wypowiadania przez pana Sakiewicza cytowanych słów odbiór był bardzo DROGI.
3. „My tak naprawdę nie mamy konkurencji. Telewizje jakoś zbliżone do nas ideowo prezentują jednak zupełnie inny rodzaj programu. Tak jest na przykład w przypadku Telewizji Trwam. To stacja społeczno-religijna w zupełnie innym od naszego formacie, więc nie stanowi dla nas absolutnie żadnej konkurencji. Będzie raczej uzupełnieniem tego, co my robimy w zupełnie innym zakresie.
Tutaj chciałbym się przyczepić jedynie do pewnego fragmentu. Moim zdaniem to TV Republika będzie uzupełnieniem oferty TV Trwam, a nie na odwrót, jak mówi pan Sakiewicz.
To by było tyle na temat tego wywiadu. Jednak przy okazji chciałbym się także odnieść do fragmentu pewnego artykułu z niezalezna.pl, którego autorem jest pan Sakiewicz:
Są trzy sposoby rozpowszechniania sygnału Republiki: przez cyfrowego satelitę (w Polsce będzie to satelita Polsatu), internet i telewizje kablowe. Przy obecnych możliwościach technicznych każdy, kto zechce, będzie mógł odbierać Republikę. Dla jednych będzie to bardzo proste, inni będą musieli poświęcić na to trochę czasu, a być może nabyć dodatkowy sprzęt. Brak sygnału w niektórych telewizjach kablowych wynika wyłącznie z decyzji operatora. Na ogół jest to inercja albo zła wola. Trudno uwierzyć, żeby barierą była cena – maksymalnie 30 gr.
To chyba najlepsze podsumowanie „doświadczenia” telewizyjnego jakim dysponują co niektóre osoby związane z TV Republika. Nie ma czegoś takiego jak „satelita Polsatu”. Być może wiceprezes TV Republika nie wie z jakiej satelity nadaje jego stacja, bo nadaje z satelity Hot Bird 13E, najpopularniejszego satelity w Polsce, na którym miejsce mają wykupione polskie platformy cyfrowe (m.in. właśnie Cyfrowy Polsat). Co do kablówek – tak, barierą może być cena – 30 gr. od „gniazdka” – np. Vectra musiałaby więc płacić za TV Republikę  150.000zł, a UPC 240.000 zł, a nie są to małe pieniądze. Wiele stacji oferuje kablówkom włączenie sowjego sygnału za darmo, a i to nie zawsze pomaga. Tak więc nie inercja, nie zła wola, tylko rzeczywistość.

Jeżeli chodzi o samą TV Republikę to uważam ją za ciekawą alternatywę dla stacji informacyjnych. Nie jest ideałem, ale jużbliżej mi do niej niż do TVP INFO, czy TVN 24. W żadnym wypadku nie jest to dla mnie konkurencja dla TV Trwam (bo podobno niektórzy członkowie Klubów Gazety Polskiej tak uważają), bo TV Republika nie jest stacją edukacyjno-poradnikową i religijną, jaką wg koncesji jest TV Trwam. Uważam, że mimo wszelkich wad tej stacji jest ona potrzebna, ba – czekam na kolejne stacje dla konserwatystów – edukacyjną od Apelli (spółka powiązana ze SKOKami), czy filmową, a nawet rozrywkową (bo konserwatyści też lubią oglądać programy rozrywkowe, ale nie takie głupawe, jak coraz częściej w mediach mętnego nurtu). W końcu jak lemingi mają setki stacji to czemu my mamy mieć tylko dwie?

0

PawelK

Blog Paw

19 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758