BIZNES
Like

Badziewna robota, lecz z przywilejami

18/05/2013
919 Wyświetlenia
2 Komentarze
5 minut czytania
Badziewna robota, lecz z przywilejami

Coraz więcej ludzi szuka zatrudnienia w służbach mundurowych. Do programu „Rekrut” zgłosiło się w 2012 ponad 50 tys. kandydatów na policjantów, z czego tylko ok. 10 proc. dostąpiło zaszczytu wstąpienia do największej tego typu formacji w naszym kraju. Chętnych przybywa także w wojsku i straży granicznej.    Praca w służbach mundurowych wiąże się z pewną specyfiką. Przede wszystkim należy się liczyć z koniecznością pracy zmianowej, także w weekendy i święta. Pojawia się potrzeba realizacji rozkazów przełożonych. Ich niewykonanie może zaś skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną lub nawet karną.   Służby mundurowe atrakcyjne finansowo Zarobki służb mundurowych w naszym kraju składają się z wynagrodzenia podstawowego oraz różnych dodatków. Stanowią całkiem atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi, a nieraz są nawet wyższe niż proponowane stawki […]

0


Coraz więcej ludzi szuka zatrudnienia w służbach mundurowych. Do programu „Rekrut” zgłosiło się w 2012 ponad 50 tys. kandydatów na policjantów, z czego tylko ok. 10 proc. dostąpiło zaszczytu wstąpienia do największej tego typu formacji w naszym kraju. Chętnych przybywa także w wojsku i straży granicznej. 

 

Praca w służbach mundurowych wiąże się z pewną specyfiką. Przede wszystkim należy się liczyć z koniecznością pracy zmianowej, także w weekendy i święta. Pojawia się potrzeba realizacji rozkazów przełożonych. Ich niewykonanie może zaś skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną lub nawet karną.

 

Służby mundurowe atrakcyjne finansowo

Zarobki służb mundurowych w naszym kraju składają się z wynagrodzenia podstawowego oraz różnych dodatków. Stanowią całkiem atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi, a nieraz są nawet wyższe niż proponowane stawki w prywatnej firmie. Do tego dochodzi gwarancja zatrudnienia związana z pracą w sektorze publicznym.

 

Najniższe uposażenie w policji przysługuje kursantom, czyli osobom przebywającym na podstawowym szkoleniu. Otrzymują oni miesięcznie kwotę 1361 zł netto. Dodatkowo w czasie kursu nie musi się martwić o wyżywienie i mieszkanie. W momencie podjęcia służby pensja rośnie aż do 2225 zł. Inni pracownicy m. in. referenci, detektywi czy asystenci zarabiają w granicach 2500-3650 zł.

Jeszcze lepsze zarobki mają osoby zatrudnione na stanowiskach wyższego szczebla. Począwszy od kierowników referatów (3812 zł), przez zastępców naczelników wydziałów (3983 zł) po ekspertów (4548 zł). Najwięksi krezusi to oczywiście ci stojący u szczytu policyjnej hierarchii. Komendant Główny Policji zarabia 13976 zł miesięcznie, a jego zastępca o 1826 zł mniej. Nie narzekają także komendanci powiatowi (6453 zł) i wojewódzcy (8513 zł).

W przypadku straży granicznej podstawę wynagrodzenia stanowi kwota bazowa umieszczana w ustawie budżetowej. Na jej podstawie oraz mnożników przyporządkowanych odpowiednim grupom zaszeregowania pracowników ustalić można pensję zasadniczą. Wynosi ona od 1295 do 4509 zł w przypadku funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej oraz od 1371 do 7982 zł dla służby stałej. Najwyższe kategorie dotyczą Komendanta Głównego SG (wspomniane 7982 zł) i jego zastępcy (7068 zł).

policja-3-800x600

Z kolei średnia zarobków strażaka z krótkim stażem wynosi 2300 zł. Dużo lepiej jest na stanowiskach oficerskich, gdzie pensja może sięgać nawet 8200 zł. Brygadierzy, czyli odpowiednich wojskowych pułkowników, otrzymują ok. 4000 zł.

Płace w wojsku też są bardzo zróżnicowane. Zasadnicza pensja szeregowego w 2012 roku wyniosła ok. 2500-2600 zł brutto miesięcznie. Zarobki rosną wraz z wyższymi stopniami służbowymi. Podoficerowie otrzymywali 3100 zł brutto, a oficerowie 4500. Najlepsze są oczywiście zarobki generałów, którzy zarabiali nawet ponad 10 000 zł.

Drugą częścią wynagrodzeń służb mundurowych stanowią liczne dodatki, które znacznie wzbogacają portfele mundurowych. Zaliczamy do nich między innymi:

– dodatkową pensję tzw. trzynastkę,
– nagrody jubileuszowe,
– dodatek za wysługę lat,
– dodatek funkcyjny,
– dodatek za stopień służbowy,
– dodatek służbowy lub motywacyjny,
– gratyfikacje urlopowe dla każdego członka rodziny,
– dodatek mundurowy,
– dodatek za opiekę nad psem służbowym,
– dodatek za pełnienie służby w Warszawie.

Niektóre z nich dotyczące wszystkich służb mundurowych, a niektóre np. dwa ostatnie są przewidziane jedynie dla policjantów. Wysokość dodatków jest w dużej mierze uzależniona od posiadanego stopnia czy długości służby. Chociażby wojskowy z 3-letnim stażem otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 3 proc. uposażenia, a ten który w wojsku spędził 25 lat ma go w wysokości 25 proc.

Szczegółowe warunki dodatków regulujące przepisy ministerialne. Chociażby rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych reguluje wysokość dodatków za stopień służbowy dla policjantów. I tak posterunkowy otrzyma 630 zł, komisarz 950, a generalny inspektor 1300.

 

0

zaczarowana dorożka

"Doradzajac przyjacielowi, staraj sie mu pomóc, a nie sprawic przyjemnosc" Solon"

113 publikacje
1 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758