Bez kategorii
Like

Usuwanie krzyży trwa

19/11/2012
519 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

UE cenzuruje monety, muszą zniknąć krzyże.
A
Prof. Janusz Ostoja-Zagórski usuwa krzyże ze ścian sali senatu i własnego gabinetu w Bydgoszczy.

0


SŁOWACJA

 

"Na słowackiej monecie 2 euro święci Cyryl i Metody bez krzyży i aureol.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Na-slowackiej-monecie-2-euro-swieci-Cyryl-i-Metody-bez-krzyzy-i-aureol,wid,15103145,wiadomosc.html

Komisja Europejska zaleciła usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami – oznajmiła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego. Episkopat nie kryje oburzenia. 

 

Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej"Petra Pauerova

Projekt dwueurowej monety autorstwa Miroslava Hrica, która zostanie wprowadzona do obiegu w maju przyszłego roku przez Narodowy Bank Słowacki (NSB) w związku z 1150. rocznicą przybycia obu świętych na Morawy, został zmieniony. 



"Neutralność religijna" na monetach 



Wyobraża teraz dwóch świętych, między którymi stoi podwójny krzyż, występujący m.in. w godle Słowacji. Jednak z ornatów obu świętych zniknął znak krzyża, a znad ich głów – aureole. Rzeczniczka NSB Petra Pauerova powiedziała słowackiemu dziennikowi "Pravda", że "Komisja Europejska, przychylając się do 'propozycji niektórych krajów Wspólnoty’ zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety". 



– Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej" – wyjaśniła Pauerova. 



O usunięciu atrybutów ze słowackiej monety poinformowały publiczne stacje telewizyjne i radiowe na Słowacji. 

Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać?ks. Jozef Kovaczik

Episkopat oburzony: hańba 



Słowacki episkopat w wydanym oświadczeniu nie zawahał się użyć słowa "hańba". – Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy – stwierdził z oburzeniem rzecznik episkopatu ks. Jozef Kovaczik. Jak dodał, o tym, że oba symbole nie znajdą się na dwueurowej monecie episkopat dowiedział się z mediów.



– W roku 1988, przed aksamitną rewolucją, wierni na Słowacji ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych. Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? – zadał pytanie ks. Kovaczik, przypominając, że Słowacja jest krajem katolickim. 



Patroni nie tylko Słowacji ale i Europy 



Św. Cyryl (926-869) i św. Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze. 



Święci Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego, nazwani Apostołami Słowian przybyli z Bizancjum do państwa wielkomorawskiego w 862 roku na prośbę tamtejszego władcy Rościsława. Obaj znali język i obyczaje słowiańskie, gdyż zajmowali się wcześniej chrystianizacją Słowian południowych, zamieszkujących tereny wokół bizantyjskich Salonik. Obaj już wcześniej podjęli się przekładu Pisma Świętego na język słowiański, na potrzeby przekładu stworzyli specjalny 40-literowy alfabet – głagolicę. 



Uczniowie Cyryla i Metodego kontynuowali ich misję na wschodzie i południu Słowiańszczyzny. Skomplikowaną głagolicę w pismach liturgicznych z czasem zastąpiła prostsza, wzorowana na alfabecie greckim cyrylica. 



Papież Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy. 



W ikonografii święci przedstawiani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi greccy lub łacińscy. Ich atrybutami są: krzyż, księga i rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim."

 

"http://www.sfora.pl/KROTKO-UE-cenzuruje-monety-musza-zniknac-krzyze-g49622

 

POLSKA-Bydgoszcz

 

"Wyautował krzyże z uczelni!

 

Godło to symbol wszystkich studentów, krzyż tylko nielicznych. Nowy rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego swoje rządy rozpoczął od rewolucyjnych zmian!

 

Na prośbę prof. Janusza Ostoi-Zagórskiego usunięto krzyże ze ścian sali senatu i własnego gabinetu. Jak tłumaczył na łamach "Gazety Pomorskiej" – W państwowej uczelni świeckiej powinno być eksponowane godło państwowe, bo jest wspólnym symbolem dla wszystkich. A krzyż nie musi.

 

Ale to nie koniec bydgoskich rewolucji, jak wieść niesie, rektor nie zgodził się również, aby profesorowie poszli na mszę inaugurującą rok akademicki w togach. I słusznie bydgoski uniwersytet jest państwową uczelnią świecką. – Konkretny krzyż może być odzwierciedleniem poglądów tylko części studentów, pracowników i gości – oświadczył rzecznik uczelni."

 

http://www.uniface.pl/Wyautowal-krzyze-z-uczelni-a4031

 

 A GW robi jak zwykle odpowiednie tło do całej sprawy

’Etycy i filozofowie stoją po stronie rektora. – Instytucje publiczne nie mogą faworyzować jednego rodzaju ideologii i pomijać innych – mówi prof. Ewa Nowak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Poza tym uczelnia nie jest miejscem wyznawania wiary, do tego mamy świątynie. I co ważne, decyzja prof. Ostoi-Zagórskiego na pewno nie wpłynie w żaden sposób na funkcjonowanie samego uniwersytetu."

http://wyborcza.pl/1,75248,12867091,Rektor_UKW_usunal_krzyze___To_swiecka_uczelnia_.html

 

Usunięto po cichu krzyże z karetek zastępując je symbolem z wężem-dlaczego???

 

 

 

0

taba

Polka, katoliczka, b.nauczyciel akademicki

58 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758