POLSKA
Like

To była niezwyciężona armia okupowanej Europy

18/02/2021
507 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Fascynajca w kraju i za granicą tą prawdziwą armią podziemną w okupowanej wówczas Europie trwa do dnia dzisiejszego. Wiele organizacji społecznych, paramilitarnych czy wojskowych bierze z niej przykład.

0


Fascynacja w kraju i za granicą tą prawdziwą armią podziemną w okupowanej wówczas Europie trwa do dnia dzisiejszego. Wiele organizacji społecznych, paramilitarnych czy wojskowych bierze z niej przykład. Przykład heroizmu, walki, patriotyzmu i samej organizacji. Ta armia nigdy nie została pokonana – rozwiązała się sama w obliczu zajęcia całego terytorium RP przez Armię Czerwoną i jej faktycznego podziału przez Rosję Sowiecką , Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Armia Krajowa była największą armią podziemną w Europie. W momencie maksymalnej zdolności bojowej liczyła prawie 400 tysięcy żołnierzy. Powstała 14 lutego 1942 roku.

Była to prawdziwa armia stworzona z żołnierzy IIRP, harcerzy, młodzieży, inteligencji czy robotników, która nie mogła pogodzić się z utrata przez Polskę niepodległości. Wycofujące się we wrześniu oddziały Wojska Polskiego po przegranych bitwach ukrywały broń w lasach, wioskach i miastach z myślą jej pózniejszego wykorzystania do wyzwolenia ojczyzny.

Zanim umilkły ostatnie walki kampanii wrześniowej, rozpoczęło się formowanie podziemnej armii i władz politycznych. Działaniom tym przewodził gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Postanowiono skonsultować się z głównymi partiami politycznymi, wskutek czego powstał tajny projekt wojskowo-politycznej organizacji, pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP).

14 lutego 1942 r. z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, podlegająca polskiemu rządowi RP na uchodźstwie. W skład tej największej podziemnej armii w okupowanej Europie weszło ok. 200 organizacji. Jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki „Grot”. Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana siła zbrojna polskiego podziemia w czasach II wojny światowej, działająca pod okupacją niemiecką i sowiecką państwa polskiego w granicach sprzed 1 września 1939 oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie. Kryptonimy: „Polski Związek Powstańczy” (PZP), „Siły Zbrojne w Kraju” (SZK

Najważniejsze akcje AK:

– odbicie 25 więźniów podczas akcji pod Arsenałem (III 1943),

– odkrycie tajnej bazy rakiet V-1 w Peenemuende, następnie zbombardowanej przez aliantów (III 1943),

– akcja „Burza” – były to działania dywersyjno-bojowe na tyłach armii niemieckiej, wraz z wkraczaniem armii radzieckiej na tereny II Rzeczypospolitej (1944),

– akcja „Ostra Brama” –  zdobycie zajętego przez Niemców Wilna (VII 1944).

Armia Krajowa była największą armią podziemną podczas II wojny światowej. Jej żołnierze walczyli z Niemcami (najwięcej AK-owców zginęło podczas Powstania Warszawskiego), a następnie z naszymi „wyzwolicielami” czyli Sowietami. Wielu z jej członków nie pogodziło się z ustaleniami konferencji jałtańskiej i zamierzało walczyć do śmierci o niepodległą Polskę. Tym samym, stali się Żołnierzami Wyklętymi. Pamiętajmy o nich, i nie pozwólmy aby byli szkalowani i nazywani bandytami.

Rota przysięgi Armii Krajowej – obowiązująca od lutego 1942 :

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Tak mi dopomóż Bóg”.

 

Cześć i Chwała Bohaterom

 

Żródło :

https://wpolityce.pl/historia/233789-73-lata-temu-powstala-armia-krajowa-najsilniejsza-w-europie-armia-podziemna-chwala-bohaterom

https://vod.gazetapolska.pl/1177-14021942-powstaje-ak-najwieksza-armia-podziemna

https://www.tvp.info/29064574/to-juz-75-lat-14-lutego-1942-roku-powstala-armia-krajowa

0

Tezeusz https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

130 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758