HYDE PARK
Like

Świat oczami kota i człowieka

18/10/2013
1198 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Świat oczami kota i człowieka

Nie chodzi o to, że człowiek nie potrafi łapać myszy a kot i owszem (choć współczesne kanapowe leniwce w większości też nie potrafią). Nie wierzcie też, że kot jest najlepszym rozwiązaniem problemów człowieka i dlatego “dostajemy kota”……

0


 

Oko, oko nie równe. Niektórzy ponoć mają sokoli wzrok. Ale jak i co widzą koty? Największa różnica między ludzkim wzrokiem  i  sposobem widzenia kota jest  zwiazana z siatkówką, warstwą tkanki tylnej części oka, która zawiera komórki o nazwie fotoreceptory. Fotoreceptory zamieniają promienie świetlne na sygnały elektryczne, które dalej są przetwarzane przez komórki nerwowe, wysyłane do mózgu i  tam tłumaczone na obrazy, które widzimy.

   

Są dwa  rodzaje receptorów są zwnanych jako pręciki i szyszki. Pręciki są odpowiedzialne za widzenie peryferyjne i w nocy. Wykryywją jasność i rozróżniają odcienie szarości.  Szyszki są odpowiedzialne za widzenie w czasie dnia i rozróżnianie kolorów. Psy i koty mają wysokie stężenie receptorów pręcików  i niskie stężenie receptorów “szyszek’ . Ludzie odwrotnie, i to dlatego nie widzimy dobrze  także w nocy, ale za to  wykrywamy lepiej  kolory .

Pole widzenia — odnosi się do obszaru, który obejmujemy , kiedy skupimy się na jednym punktcie. Obejmuje to, co widać prosto, ale też powyżej, poniżej i z boku . Koty mają szersze pole widzenia 200 stopni w porównaniu do przeciętnego ludzkiego pola widzenia – 180 stopni

Ostrość wzroku — dotyczy to czystości widzenia. Przeciętny człowieka ma wzroku okreslany jako 20/20 (według angielskich norm) . Koci wzroku jest gdzies pomiędzy  od 20/100  –  20/200, co oznacza kot musi znajdować się w odległosci  20 stóp (7 metrów) od przedmiotu aby zobaczyć to tak jak przecietny człowiek widzi z 35m. do 70m. To dlatego na poniższym zdjęciu obraz jest tak rozmazany.

Widzenie kolorów— istnieje (błędne) przekonanie, że koty nie widzą żadnych kolorów, tylko odcienie szarości. Ludzie są znani jako trzychromatyczni, co oznacza, że mają trzy rodzaje “szyszek”, które pozwalają zobaczyć kolory:  czerwony, zielony i niebieski. Koty są również uważane za trzychromatyczne, ale nie w taki sposób że jak ludzie . Widzenie kota jest podobny do człowieka który nie rozróznia kolorów. One widzą odcienie niebieskiego i zielonego, ale mają problemy z odcieniami czerwieni i różu. One moą  wydawać się bardziej zielone, natomiast fiolet może wyglądać jak  odcień błękitu.

Kot nie widzi też tego  samego bogactwa barwy i nasycenia kolorów, które człowiek może zobaczyć.

Odległość— Koty wydają się być krótkowidzami, co oznacza, że nie widzą  przedmiotów, z daleka jak również. Zdolność widzenia bliskich obiektów doskonale przysposabia je do polowania i chwytania zdobyczy.

Widzenie nocne,  Koci noktowizor-koty nie widzą szczegółów czy bogatych kolorów, ale mają doskonałą możliwość zobaczyć w mroku ze względu na dużą liczbę prętów w ich siatkówce  (które ,pręciki, są wrażliwe nawet przy słabym świetle. W rezultacie koty mogą widzieć w nocy nawetokoło jednej szóstej ilość światła, którego potrzebują ludzie.

Koty mają również za siatkówką strukturę, o nazwie tapetum, która słuzy do tegoaby poprawić widzenie wnocy. Komórki tapetum działają jak lustro, odbijają światło,które przechodzi między “pręcikami i szyszkami” dając im dodatkowa szansę wychwycenia niewielkiej, w nocy , ilości światłaTo właśnie sprawia,że kocie oczy świecą w ciemności.

Tak to widzę w nocy pisząc przy nocnej lampce.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

935 publikacje
192 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816