HYDE PARK
Like

Faryzeusze i obłudnicy

18/10/2013
1125 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Faryzeusze i obłudnicy

Obłuda stała się zjawiskiem tak powszednim jak kłamstwo którego już mało kto potrafi odróznić od prawdy. Tak spowszedniały. A Ty? Czy potrafisz choć zdefiniować pojecie obłudy?

No dobrze, Zacznijmy od definicji. Obłuda, wada etyczna związana z fałszywym, nieszczerym, dwulicowym postępowaniem, podejmowanym jedynie ze względu na zewn. formy lub korzyści. Nie jest to pełna definicja ale na poczatek rozmowy wystarczy.

0


 

Obłuda nie jest niczym wyjatkowym w historii ludzkości i mimo że wiadmo iż biada obłudnikom kandydatów nie brakuje.

W Ewagelii Św. Mateusza mówi się o obłudzie i obludnikach dość sporo;

13. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.

15. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.

23. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać.

25. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości.

27. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.

28. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.

29. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych,

33. Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?

Obserwując życie dnia codziennego nie bardzo widać aby zyt wielu przejęło sie tymi ostrzeżeniami. Może maja inny punkt widzenia ……?

A tak prawde mówiąc to właśnie tki inny punkt widzenia, reprezentowny przez ojca Leona Knabita skłonił mnie do podjecia tego tematu:

”  Przeczytałem tu wiele słów na temat obłudy. Chyba wyważam otwarte drzwi, gdy stwierdzam, że każdy uczciwy człowiek, niezależnie od jego opcji ideologicznej, potępia obłudę jako postawę.

Tu przecież chodzi po prostu o ordynarne kłamstwo. Ale, i to wciąż podkreślam, nigdy nie potępiamy człowieka, także wtedy, gdy zwracamy mu uwagę na niewłaściwe postępowanie.

Nie siedzę w niczyim wnętrzu, nie znam jego motywów i uwarunkowań. A do tego, czy mam prawo każdego posądzać o obłudę, uważać z góry jego postępowanie za obłudne?

Każdy człowiek ma swój poziom rozeznania, iloraz inteligencji, znajomość wiedzy, także religijnej. Niektórzy nawet nie wiedzą, że ich postępowanie może być odebrane jako obłudne tylko dlatego, że jest on, dajmy na to, katolikiem. Taka postawa świadczyłaby o niezbyt jasnym rozumie i o niezbyt dobrej woli człowieka posądzającego.

A w ogóle na tak zwaną walkę z obłudą ogólnie szkoda czasu i irytacji. Jeśli mi zależy na uzdrawianiu człowieka, wskazuję dokładnie fakt obłudy i staram się mu zaradzić w sposób, jaki jest dla mnie dostępny. Wtedy postępowanie jest rozumne. A szermowanie słowem obłuda wobec zupełnie nieznanych mi ludzi, najczęściej Bogu ducha winnych, a przecież tez zmagających się ze swoimi słabościami, wywołuje jako reakcję uśmiech politowania i … modlitwę za kogoś bardzo poranionego o światło Boże i Bożą moc, która pozwoli mu wyjść z zaklętego koła ku nadziei i radości.

Ufam,że przyjmiecie ten wywód. Proszę o ewentualne dopowiedzenia.”  http://www.tyniec.benedyktyni.pl/ps-po/tyniec-9-pazdziernika-2013-r/

Kto źle mówi o bliźnim, ten jest obłudnikiem, który nie ma odwagi dostrzeżenia własnych niedoskonałości, a obmowa ma coś ze zbrodni, gdyż powtarza czyn Kaina”. Mówił  Papież Franciszek

No dobrze. Zapytam tylko czy potraficie wymienić choć jedno nazwisko polskiego polityka ktorego nie można nazwać obłudnikiem? Ja nie potrafię.

'Nie wypowiadam się jako Demokrata ani Republikanin. Wypowiadam się jako ofiara amerykańskiej tak zwanej demokracji. I ja i wy, nie widzieliśmy nigdy demokracji; widzieliśmy obłudę” . Autor: Malcolm X

„Skromność przy przeciętnych zdolnościach jest zwykłą szczerością; przy wielkich talentach – obłudą” .Autor: Arthur Schopenhauer

Może dziś bardziej jest w użyciu  słowo : Hipokryzja ( gr. ὑπόκρισις hypokrisis, udawanie) – fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści.
Ale czy to jest jaka różnica jakiego słowa użyjemy na określenie tego samego?
Tym 4;1-3   Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane.  Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie [propaguje się gejostwo], .
 http://www.youtube.com/v/xIQIuaOzplA%26hl=en%26fs=1%26rel=0
 

Niejeden wielki człowiek, stojąc przed zwierciadłem zobaczy oszusta. Aleksander Fredro.

Hmmm. Kto boi się spojrzec w lustro?

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758