Artykuły redakcyjne
Like

Sukces – i co dalej?

04/06/2017
848 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Sukces – i co dalej?

W piątek Polska została wybrana niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, co jest niewątpliwym sukcesem polskiej dyplomacji. Prezydent podkreśla niezwykle korzystny dla Polski wynik głosowania, gratulacje, laudacje…

0


Niejako przy okazji potwierdziła się stara prawda, że porażka zawsze jest sierotą, za to sukces ma wielu ojców. Bo jak inaczej odczytać wypominania PO, że to przecież oni w 2009 r. zgłosili Polskę do RB ONZ? Tak, uczciwie trzeba przyznać – zgłosili. Wybory odbywają się co 2 lata, sukces przyszedł po ośmiu i zmianie ekipy rządzącej.

Zostawmy to jednak, bo to w sumie dywagacje o niczym. Faktem jest, że teraz głos Polski będzie poważniej traktowany w świecie. I wszystkim, którzy się do tego przyczynili, nawet w minimalnym stopniu, należą się wyrazy uznania. Zasadnicze pytanie – jak Polska wykorzysta swoje przysłowiowe „5 minut”? Czy przy okazji rozwiązywania poważnych problemów międzynarodowych będzie potrafiła kierować się również własnym interesem? Bo że interes państwa nie zawsze jest tożsamy z interesem międzynarodowym udowodnił ostatnio prezydent Donald Trump, wycofując USA z Porozumienia Paryskiego.

4 czerwca, w rocznicę wyborów „kontraktowych” i obalenia rządu Jana Olszewskiego pytanie „co dalej?” jest jak najbardziej na miejscu.

0

Michał Nawrocki https://3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758