Bez kategorii
Like

Strefa euro zaczyna 2013 rok w recesji

03/01/2013
498 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wczoraj pojawiły się wskaźniki PMI w przemyśle dla wielu krajów europejskich.

0


Przypomnijmy, że te wskaźniki mają nas informować z wyprzedzeniem jakie będą trendy w produkcji przemysłowej w najbliższej przyszłości. Na razie strefa euro i większość krajów UE pozostaje w recesji, czyli odczyty PMI są poniżej 50. Coraz bardziej niepokoi sytuacja we Francji, gdzie nowe zamówienia spadają najszybciej od 2009 roku, z czym kontrastuj sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie PMI znalazło się nieznacznie powyżej poziomu 50. Z każdym miesiącem rosną długi krajów strefy euro, a gospodarki się kurczą, więc ryzyko kryzysu narasta.

Poniżej synteza w trzech obrazkach:

 

Recesja w przemyśle w strefie euro, w Niemczech i we Francji. Poprawa sytuacji w Wielkiej Brytanii.

Głęboka recesja w przemyśle  w trzech krajach PIGS jest kontynuowana

Recesja w przemyśle w Polsce, głęboka recesja w przemyśle w Czechach i stagnacja w Holandii.

Z tymi czarnymi danymi z europy kontrastują dane z Azji, gdzie mamy silnie dodatnie PMI w Indiach, zmiany różnokierunkowe w mniejszych krajach. Mamy też dodatnie PMI w Turcji wskazujące na wzrost przemysłu.

Z danych szczegółowych warto jeszcze zwrócić uwagę na kontynuację redukcji zatrudnienia w przemyśle w Polsce, wykres poniżej:

W Polsce dalej spadają też nowe zamówienia

W sumie sytuacja bez zmian, czyli kontynuacja trendów recesyjnych w Europie i bardzo poważne kłopoty w krajach PIGS. To kontrastuje z zachowaniem rynków finansowych, więc w ciągu kilku miesięcy musi wydarzyć się jedno z dwojga. Albo w strefie euro powróci solidny wzrost, albo rynki powrócą do recesyjnych fundamentów. Ja oczekuję tego drugiego.

 

0

Krzysztof Rybi

317 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758