Bez kategorii
Like

Siedemnaście mgnień jesieni

23/10/2012
330 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (04) Zapraszam na mój kolejny serwis depesz ze świata, tym razem głównie polityczno-wojskowych z minionego tygodnia.

0


 

*Unia Europejska zaostrzyła 15.10.2012 sankcje wobec Iranu zakazując wszelkich transakcji między bankami europejskimi a irańskimi, rozszerzając zakaz importu ropy także na gaz z Iranu, wprowadzając zakaz eksportu m.in. aluminium i grafitu itp. Zerwano także satelitarną obsługę transmisji tv i usług telekomunikacji z Iranem. Na politykę obostrzania i pogłębiania sankcji przeciw Iranowi nalega głównie USrael, natomiast coraz bardziej krytykują ją Rosja i Chiny, które pozostają głównymi partnerami handlowymi Iranu, obok Japonii, Indii, Korei i Pakistanu.

 

*Po trzech debatach TV obaj prezydenccy kandydaci w USA idą w sondażach łeb w łeb, co może oznaczać, że o wyniku wyborów 6 listopada zadecyduje bardzo niewielka przewaga głosów albo drobny cud nad urną. Debatę ekonomiczną w Denver z 3.10 wysoko wygrał Romney, debatę społeczną na Long Island 16.10 lekko wygrał Obama, debata nt. polityki zagranicznej w Boca Ratón 22.10 była wyrównana.

 

*USA i Izrael rozpoczęły 19 października największe w swej historii wspólne ćwiczenia wojskowe w rejonie Morza Śródziemnego. Bierze w nich udział ponad 5000 żołnierzy z obu państw. Celem ćwiczeń jest m.in. symulacja obrony balistycznej Izraela. Jednocześnie Andrew Shapiro, amerykański wiceminister ds. polityczno-wojskowych potwierdził, że USA zobowiązały się kontynuować stałą wojskową dotację bezzwrotną dla Izraela w wysokości 3 mld $ rocznie przez najbliższe 10 lat.  

 

*Wojna domowa w Syrii rozlewa się na Liban. 19.10.2012 wybuch bomby w chrześcijańskiej dzielnicy Bejrutu zabił 8 osób i ranił 78. Jednym z zabitych jest sunnicki i anty-syryjski gen. Wissam al-Hassan, szef libańskiego wywiadu, który właśnie wrócił z Niemiec i Francji. Prowadził on śledztwo, w którym oskarżył b. ministra Michela Samahę, jednego z przywódców chrześcijańskiej Falangi o współpracę z wywiadem syryjskim i sojusz z szyickim Hezbollahem.   

 

*Human Rights Watch  donosi z frontu syryjskiego, że lotnictwo Assada używa bomb kasetowych przeciwko stanowiskom FSA w pobliżu Idlib. Natomiast do rebeliantów dotarły przez Turcję duże ilości przenośnych rakiet przeciwlotniczych odpalanych z ramienia, które mają dużą skuteczność w zwalczaniu samolotów na małych wysokościach.

 

*Izrael zaatakował na Morzu Śródziemnym szwedzki cywilny statek „Estelle” pod banderą Finlandii płynący z pomocą do strefy Gazy. Na wodach międzynarodowych otoczyło go 5 izraelskich okrętów wojennych i zamaskowani żołnierze zmusili statek do zmiany kursu do izraelskiego portu Aszdod, gdzie został zatrzymany. Na pokładzie jest 20 aktywistów z 8 krajów, którzy chcą przełamać blokadę oblężonej enklawy, gdzie Izrael od 2006 roku nie dopuszcza z zewnątrz dostaw dla 1,6 miliona Palestyńczyków. Poprzednia próba przełamania blokady 31 maja 2010 przez tzw. Flotyllę Wolności płynącą z Turcji zakończyła się atakiem izraelskich komandosów, którzy zabili dziewięciu i ranili kilkudziesięciu pasażerów. Tzw. wspólnota międzynarodowa pozostaje dziwnie obojętna na los ludności Gazy i kompletnie bezsilna wobec rozbójniczych akcji Izraela.

 

*Rosyjskie MSZ podało 15.01.2012, że Moskwa nie ma zamiaru przedłużyć na wiosnę swego udziału w tzw. programie Nunna-Lugara, w którym wspólnie z USA i za amerykańskie pieniądze redukowała arsenały broni masowego rażenia. Kosztem 8 mld $ w ciągu 20 lat rozmontowano, zezłomowano i zlikwidowano na inne sposoby 7.610 strategicznych głowic nuklearnych, 902 międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM), 498 silosów takich rakiet, 191 ruchomych wyrzutni ICBM, 906 rakiet nuklearnych powietrze-ziemia (ASM), 155 bombowców strategicznych ASM, 684 rakiety balistyczne wystrzeliwane z łodzi podwodnych (SLBM), 492 wyrzutnie SLBM, 33 łodzie podwodne do przenoszenia SLBM, 194 tunele testowe broni jądrowej, 3192,3 tony broni chemicznej, itp. Program był dwukrotnie przedłużany, ale obecnie Rosja nie widzi takiej potrzeby, gdyż – jak oświadczyło rosyjskie MSZ – może sama finansować swoje decyzje w tym zakresie.     

 

*Północna Korea oświadczyła, że nie czuje się już związana żadnymi ograniczeniami w testowaniu swoich pocisków dalekiego zasięgu po tym jak Seul, przy pomocy nowej technologii amerykańskiej, zwiększył trzykrotnie zasięg rakiet balistycznych w swoim arsenale.

 

*Na Kubie zniesiono obowiązek wiz wyjazdowych dla obywateli. Jest to kolejna wielka i ważna liberalizacja w ramach programu reform demokratycznych prezydenta Raula Castro, aczkolwiek w praktyce niewielu Kubańczyków stać na wyjazd z wyspy.

 

*Ludność Okinawy zaostrzyła protesty przeciwko wymianie helikopterów patrolowych w amerykańskiej bazie Futenma na południu archipelagu wysp Riukiu. Nowy typ śmigłowców Osprey stanowi kolejne zagrożenie bo w ich wypadkach już zginęło 36 osób. Władze upierają się jednak, że mając większy zasięg Ospreye lepiej posłużą do patrolowania morza wokół położonych niedaleko bezludnych,  spornych wysepek Senkaku/Diaoyu, o które upominają się Chiny.   

 

*Argentyńska fregata szkoleniowa „Libertad” z 220 marynarzami i 110 kadetami na pokładzie została aresztowana podczas składania wizyty kurtuazyjnej w ghańskim porcie Tema na poczet długów niespłaconych przez Argentynę zachodnim wierzycielom reprezentowanym przez nowojorską firmę windykacyjną Elliott. Nakaz aresztowania i list gończy wystawił sąd w Nowym Jorku.

 

*Komisarz UE ds. zdrowia, Maltańczyk John Dalli zrezygnował z urzędu po tym jak śledztwo wykazało, że usiłował wpłynąć na ustawodawstwo tytoniowe UE za namową maltańskiego biznesmena pracującego dla szwedzkiej firmy papierosowej, która to ujawniła. 

 

*Premier Indii Manmohan Singh potwierdził zamiar wysłania indyjskiej misji załogowej na Marsa. Zapowiedź wywołała powszechne niezadowolenie zwłaszcza wśród uboższych warstw obywateli, którzy uważają, że władze powinny raczej inwestować w rozwój podstawowej infrastruktury, a nie w podbój kosmosu. Aby złagodzić krytykę premier poinformował też o ambitnych planach rządu dotyczących rozwoju energetyki i sieci elektrycznych. Obiecał, że w ciągu najbliższych 5 lat każda indyjska rodzina będzie miała dostęp do elektryczności.

 

*Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos przeszedł szczęśliwie operację raka prostaty. Rozpoczęcie rozmów pokojowych z partyzantką FARC odłożono z tego powodu prawdopodobnie o kilka tygodni. Jest ciekawe, że operacje wycinania nowotworu przeszło ostatnio wielu przywódców i ważnych polityków latynoskich, a wśród nich prezydenci Brazylii Inacio Lula da Silva i Dilma Rousseff, Wenezueli Hugo Chavez i Paragwaju Fernando Lugo. Wszyscy potem wyzdrowieli. 

 

*W wieku 89 lat zmarł na zawał serca w Pekinie Norodom Sihanouk, ostatni król Kambodży panujący dwukrotnie w latach 1941-2004. Obalony w 1970 roku przez gen. Lon Nola, był potem zakładnikiem i marionetką Czerwonych Khmerów w latach 1975-76, a po abdykacji w 2004 roku zamieszkał w Chinach. Obecnie jego ciało sprowadzono do Phnom Penh i władze zarządziły tygodniową żałobę narodową.

 

*Podczas ćwiczeń morskich u wschodnich wybrzeży USA doszło do kolizji pomiędzy krążownikiem rakietowym USS Jacinto i okrętem podwodnym o napędzie atomowym USS Montpellier. Nikt nie zginął, nie doszło do wycieku paliwa i obie jednostki o własnych siłach dopłynęły do miejsc kotwiczenia.

 

*Zuchwałej kradzieży cennych obrazów znanych mistrzów dokonano 16.10.2012 o 3:00 nad ranem w Kunsthall Museum w Rotterdamie. Złodzieje, bez wątpienia pracujący na zamówienie profesjonaliści, zmylili system alarmowy i zanim przybyła policja zdołali wynieść kilkadziesiąt obrazów wartych setki milionów euro. M.in. z wystawy zginęły: Most Waterloo i Charing Cross Bridge Moneta, Głowa Arlekina Picassa, Kobieta z zamkniętymi oczami Freuda, La Liseuse en Blanc et Jeune Matisse’a,  Kobieta przed otwartym oknem (tzw. Narzeczona)  Gauguina, oraz Autoportret Meyera de Hanna. Kunsthall (po holendersku: Galeria Sztuki) nie ma własnej stałej kolekcji lecz wystawiało, po raz pierwszy zresztą w komplecie, kolekcję 150 awangardowych twórców należącą do Triton Foundation.

 

Bogusław Jeznach

 

Dodatek muzy:

Irański muzyk Mehdi i kojący utwór pt.„Escape”

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758