NEWS
Like

KGS POZBAWIA SIĘ WPŁYWU W „ZETPEZET”

07/05/2024
6 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
KGS POZBAWIA SIĘ WPŁYWU W „ZETPEZET”

Co dzieje się w KGS (Krajowej Grupie Spożywczej)? Podejmowane decyzje są całkowicie niezrozumiałe, jakby na niekorzyść. Niedawno zakończyła się procedura konkursowa na prezesa Elewarru? Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami prezesem został p.o. Zamojskich Zakładów Zbożowych – Jacek Łukaszewicz. Procedura konkursowe, wymogi a w szczególności brak niekaralności wzbudziło wiele zastrzeżeń. W publicznym oświadczeniu dr Daniel Alain Korona, były prezes Spółki w latach 2018-2022, za czasów którego Elewarr osiągał rekordowe zyski, dał do zrozumienia że jego kandydatura nie przejdzie. Wkrótce po powołaniu portal farmer.pl ujawnił, że pan Jacek Łukaszewicz w 2003 roku był prezesem spółki zbożowej Elstar. Został wówczas zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem przywłaszczenia 20 tys. ton pszenicy będącej własnością BRE Banku SA, o wartości ponad 9 mln zł, które […]

0


Co dzieje się w KGS (Krajowej Grupie Spożywczej)? Podejmowane decyzje są całkowicie niezrozumiałe, jakby na niekorzyść.

Niedawno zakończyła się procedura konkursowa na prezesa Elewarru? Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami prezesem został p.o. Zamojskich Zakładów Zbożowych – Jacek Łukaszewicz. Procedura konkursowe, wymogi a w szczególności brak niekaralności wzbudziło wiele zastrzeżeń. W publicznym oświadczeniu dr Daniel Alain Korona, były prezes Spółki w latach 2018-2022, za czasów którego Elewarr osiągał rekordowe zyski, dał do zrozumienia że jego kandydatura nie przejdzie.

Wkrótce po powołaniu portal farmer.pl ujawnił, że pan Jacek Łukaszewicz w 2003 roku był prezesem spółki zbożowej Elstar. Został wówczas zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem przywłaszczenia 20 tys. ton pszenicy będącej własnością BRE Banku SA, o wartości ponad 9 mln zł, które było zabezpieczeniem kredytu w wysokości 11 mln zł udzielonego przez ten bank spółce Elstar.

Nie jedyna to kontrowersyjna decyzja podjęta w ostatnim czasie przez KGS. Okazuje się, że KGS pozbawiło się wpływu w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Pile „ZETPEZET”. Jak do tego doszło?

Otóż ZPZ w Pile „ZETPEZET” to Spółka, w której KGS ma mniejszościowy kapitał – 124196 udziałów o wartości 6.209.800 zł. Pozostałe udziały należą do prywatnych właścicieli. 164288 udziałów o wartości 8,2144 mln zł należy do Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego SA, a 24497 udziałów o wartości 1,22485 mln zł do Albaterm sp. z o.o. W Radzie Nadzorczej 4 członków reprezentowało prywatnych właścicieli, a 1 – Krajową Grupę Spożywczą.

W kwietniu br. nadzór właścicielski KGS wystąpił do wspólników o odwołanie członka rady nadzorczej – adwokatki Anny Żmijewskiej. Reprezentowała w radzie najpierw Skarb Państwa (od 2018 roku) a następnie Krajową Grupę Spożywczą (od 2022 roku). Przypomnijmy, iż na czele departamentu nadzoru właścicielskiego stoi dyrektor Rafał Małecki. Podobno miał uzasadniać wniosek naciskami władz. Czy tak było w rzeczywistości? Być może.

Faktem jest jednak, iż panią Annę nie powiadomiono o wniosku, a o fakcie tym miała się dowiedzieć przypadkiem.

Wobec wniosku KGS, współwłaścicielom nie pozostało nic innego jak odwołać na Zgromadzeniu Wspólników panią Annę. Równocześnie jednak doszło do zmniejszenia liczebności z 5 do 4 członków rady. A to oznacza że Krajowa Grupa Spożywcza pozbawiła się członka w razie nadzorczej „ZETPEZET”. Na powołanie nowego członka rady, pozostali wspólnicy mogą się nie zgodzić.

Jak na razie Sąd Rejestrowy nie zarejestrował zmian w Spółce, 25 kwietnia wezwał do uzupełnienia braków formalnych pod rygorem zwrotu wniosku.

Ostatecznie KGS stracił członka rady nadzorczej w ZETPEZET, tylko czy o to chodziło?

0

sprzeciw21

271 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758