Globalnie i Lokalnie
Like

Przed Marszem Niepodległości 2014 – Krótka instrukcja obsługi tłumu

11/11/2014
1602 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Przed Marszem Niepodległości 2014 – Krótka instrukcja obsługi tłumu

Oto kilka komunikatów, jakimi powinien operować ktoś, kto pragnie oddziaływać na tłum.

0


 

(syg IPN_BU_01242-20)

01

1

02

2

03

3

Dokładnie, jak u Barei w Misiu:

Milicjant [ czyta poradnik]
A gdyby tu było przedszkole w przyszłości… i wasz synek mały przechodził… eee w przyszłości. A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!

Ale żarty na bok spójrzmy na te poważną tablicę. To jest widok statyczny, a zaraz przejdziemy do modeli dynamicznych. Warto przy tej okazji zapamiętać taką prawdę, że policja (milicja w tym wypadku) i służby specjalne to nie idioci i nieuki, jak niektórzy uważają.

04

4

05

5a

06

6a

To jest właśnie model dynamiczny, którego autorem jest prof. Stanisław Mika. W modelu tym wszystko zaczyna się od niezwykłego wydarzenia. Takie wydarzenie może powstać samoistnie (np. ludzie przyszli modlić się pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu) lub jest inspirowane, jak prawdopodobnie niektóre awantury z udziałem kibiców. Potem zachodzą zjawiska intraindywidualne (czyli toczące się wewnątrz człowieka): poszukiwanie informacji, potrzeba działania. Ludzi gromadzi się coraz więcej. Nie jest to zbiorowisko, w którym są już jakiekolwiek grupy zorganizowane.

W dalszym ciągu następują interreakcje pomiędzy uczestnikami zgromadzenia: wzajemna obserwacja, pozyskiwanie informacji i dzielenie się nimi. W ich efekcie powstaje:

  • Jedna i jedynie słuszna wersja wydarzenia
  • Jeden rodzaj emocji
  • Jeden wspólny wzorzec zachowania: może to być panika lub na przykład atak i agresja.

Niżej zamieszczamy esbecki komiks z Matką Boską w wiodącej roli. Wszystko zaczyna się od wybitej szybki w kapliczce. Aż się chce powiedzieć: przez prowokatora. Tu jedna uwaga: działanie tych właśnie ludzi nigdzie nie jest ujęte w schemacie. Kierownicy i animatorzy pozostają za kulisami.

07

7a

Wszyscy zaczynają dostrzegać, co się stało.

 

08

8a

Wykazują potrzebę zrozumienia tego, co się stało, czyli dokonują refleksji.

 

09

9a

Obecnie taka wymiana informacji może zachodzić poprzez media społecznościowe ( FB)..[1]

Jedna wersja zdarzenia może być kreowana na miejscu (spontanicznie lub przez prowokatorów) lub podawana przez manipulatorów medialnych. Jak wiadomo za całe zło w naszym kraju winni są kibice i faszyści. Przedtem byli ekstremiści i warchoły.

 

010

 

10a

 

011

11a

Na następnym etapie mogą pojawić się liderzy lub wkroczyć prowokatorzy. Kreują oni postawy i emocje, oraz wskazują kierunek działania. Sławni dobrze zorganizowani osobnicy w kominiarkach wzbudzający awantury w czasie Marszu Niepodległości 2012 są tego świetnym przykładem. Nikt z tego tytuły –z tego, co wiemy nie poniósł żadnych konsekwencji.

012

12a

Repertuar indukowanych emocji może być rozmaity. Dobrym podkładem mogą być pogarda, uprzedzenia różnego typu, lęk o własne interesy.

013

13a

Taką reakcją może być sprowokowany atak na siły porządkowe. Tak było w Gdańsku w 1970 roku i tak miało być prawdopodobnie w Warszawie 11 listopada 2012.

 

014

14a

015

15

Warto dobrze przemyśleć ten schemat, ponieważ jego różne warianty są trenowane Polsce od dziesiątków lat.

 

[1] Odsyłamy do naszej książki „Woda w mózgu”, poświęconej manipulacjom mediach

0

Wojciech Warecki http://www.warecki.pl

Wojciech Warecki & Marek Warecki www.warecki.pl Dwa słowa o nas. Zajmujemy się: Pisaniem książek i dziennikarstwem Oraz Trenowaniem i szkoleniami Doradztwem Terapią szczególnie w zakresie: Stres, psychosomatyka Mobbing funkcjonowanie człowieka w organizacji Psychologia wpływu i manipulacji Psychologia oddziaływania mass mediów (w tym nowe media) Rozwój osobisty i kreatywność Praca zespołowa i kierowanie Psychologia sportowa Problemy rodzinne. Warsztaty skutecznego uczenia się

72 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Internetówka 184 | Skojarzenia. Bohdan Kaczmarek

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758