POLSKA
Like

Taka gmina…

11/11/2014
934 Wyświetlenia
5 Komentarze
3 minut czytania
Taka gmina…

Jaki powód, czyja wina,
Czy to skutek, czy przyczyna –
Taka gmina?

0


1.

Radlin – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, historycznie na Górnym Śląsku. Stanowiące obecne centrum miasta Biertułtowy były wzmiankowane już w 1305 jako Bertholdi villa, zaś sam Radlin Dolny i Górny – w końcu XIV wieku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Radlin. Radlin otrzymał prawa miejskie w 1954. W 1975 Radlin włączono do Wodzisławia Śląskiego. 1 stycznia 1997 ponownie się uniezależnił, jednak dawne dzielnice Radlin Dolny i Górny, tworzące razem tzw. Radlin II, pozostały w granicach administracyjnych Wodzisławia.
Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 18 146 mieszkańców.
(wikipedia)

2349261

2.

Radlin tonie. Z informacji, jakie na szczęście muszą być dostępne dla każdego, wynika jedno: miasto zadłuża się coraz bardziej, a obecni włodarze nie widzą nawet przysłowiowego światełka w tunelu.
Oto fakty:
Na koniec czerwca zadłużenie Radlina wynosiło 14.5o6.733,-  zł. Do tego trzeba jednak doliczyć kwotę poręczenia, jaka została udzielona lokalnym „wodociągom” – 18.351.714,- zł.
Razem – 32.858.448,- zł.
Tymczasem miejska kasa świeci pustkami.
Założenia tegorocznego budżetu wyglądały tak:
Dochody: 51 mln. 884 tys. złotych.
Wydatki: 67 mln. 396 tys. złotych.
Zatem już na etapie planowania przewidziano deficyt budżetowy w wysokości 15,5 mln. złotych.
To 29,87% spodziewanych wpływów!

1262142

3.

Takie jednak były założenia. W trakcie realizacji okazało się, że wydatki są większe. A więc deficyt musi być zwiększony o kolejny milion. Do 16.500.000,- zł! To jest 31,80%!!!!
Tak oto wygląda budżet przedwyborczy!
Bo przeciętny wyborca widzi jedynie inwestycje, a nie kredyty.

Coke_ovens_Radlin_Poland

Z punktu widzenia obecnych włodarzy ten niecały tysiąc deficytu na każdego żyjącego mieszkańca Radlina to przecież niewiele. A za to można uzyskać kolejne cztery lata, w czasie których jakoś będzie, skoro jakoś było przez ostatnie lata.
W ostateczności – obecne władze pozostawią po sobie dług, z którym uporać będą musieli się następcy.

4.

BarbaraMagiera

Wygląda na to, że coraz większe zadłużenie miasta jest jedynym efektem trwających nieprzerwanie od 17 lat rządów tej samej pani burmistrz – Barbary Magiera.

86644

Nietrafione inwestycje, łatanie deficytu coraz droższymi kredytami…
Nie oszukujmy się. To nie jest wyjątek.
Radlin to POlska w miniaturze.
…………………………………………………………………..
To już ostatnia pora na wietrzenie.
Bo za moment zaczniemy się dusić od coraz większego zaduchu…

11.11.2014

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Takie zestawienia BILANSU FINASOWEGO opozycja polityczna MUSI zrobić dla KAŻDEGO miasta, gminy i całego WOJEWÓDZCTWA, aby wykazac AUTENTYCZNE wyniki zarządzania tych co obecnie tam zarządzają.

  Cała III RP ma POTĘŻNY dług publiczny zaciągnięty NIE legalnie przez obecnych rządzących oszustów i złodzeji na konto NASZYCH nieletnich dzieci, które NIE są w stanie się sami bronic przed tym ich OKRADANIEM, a nawet przez tych obenych rzezimieszków brane są długi na nasze jeszcze NIE narodzone wnuki, których jeszcze nie ma na tym świecie !

  LUDZIE i Redakcja 3obieg.pl !!!

  Kiedyś na jednej z ulic Warszawy stał zainstalowany fizycznie elektroniczny “Zegar Długu Publicznego” III RP, który pokazywał jak ten dług ROŚNIE z dnia na dzień, zobaczcie tutaj jak to wyglądało:

  https://www.youtube.com/watch?v=CD_aqINmGBI

  Taki sam “Zegar Długu Publicznego” był zainstalowany na witrynie internetowej tutaj:

  http://www.zegardlugu.pl/

  który został też ZLIKWIDOWANY, abyśmy NIE wiedzieli jak nas polskich obywateli ta bezkarna “warszawka” robi w przysłowiowego KONIA zaciągając KREDYT na nasze NIE narodzone WNUKI !!!

  Przecież to jest takie samo PRZESTEPSTWO kryminalne popełniane przez tych rzezimieszków przy korycie władzy “warszawki” tak jak KTOŚ obcy by kupował na CUDZĄ kartę kredytową BEZ zezwolenia właściciela tej karty kredytowej, który ma potem OBOWIĄZEK ten dług kredytowy spłacić !!!

  0
 2. przede wszystkim trzeba kompletnie zmienic system zarzadzania finansami gmin i dokonac glebokiej reformy administracyjnej. trzeba… ale nie mozna.

  0
 3. Pingback: Radlin – zdrój z koksownią w tle | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

 4. Avatar Lee

  Trzeba takie dane pokazywać mieszkańcom, ale to nie wystarczy jeżeli na wybory idą tylko rodziny: radnych i kandydatów na radnych, urzędasów gminnych i przedsiębiorstw komunalnych. Urzędasy i pracownicy szeroko rozumianej budżetówki idą głosować we własnej sprawie, żeby dalej było tak jak jest. Trzeba by było zmienić system wyborczy aby wybory były obowiązkowe (kto nie idzie ponosi jakąś karę). Ale ci którzy mogliby zmienić system (rząd i prezydent) chcą czegoś odwrotnego. Tak zohydzić politykę – wybory aby jak najmniej ludzi głosowało.

  0
 5. Pingback: Wybory 2014 – prawdziwa kiełbasa? | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816