Komentarze dnia
Like

PRLowskie ordery i odznaczenia nie byłyby orderami Rzeczpospolitej Polskiej?

21/11/2017
84 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
PRLowskie ordery i odznaczenia nie byłyby orderami Rzeczpospolitej Polskiej?

Jak informowały media, prezydent Andrzej Duda i jego kancelaria robią wielki przegląd odznaczeń nadanych w okresie PRL m.in. virtuti militari. Pozbawionych odznaczeń ma być kilkanaście osób.Na liście nie ma jednak gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który został skreślony z listy przez prezydenta RP, gdyż nie żyje.

Osobom zmarłym można przyznać odznaczenia, ale nie można je odebrać, to nielogiczne uważają byli działacze nielegalnych organizacji z okresu PRL. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 jednak nie proponuje pozbawienia PRLowskich orderów i odznaczeń, ale nie uznanie ich – za ordery i odznaczenia Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak stwierdza Stowarzyszenie w uzasadnieniu do petycji z 17/11/2017 – projektu ustawy o zmianie ustawy orderach i odznaczeniach, złożonej do Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – Ordery i odznaczenia zatem nadawano w imieniu państwa niesuwerennego (jakim było PRL), na terytorium którego przez cały okres przebywały wojska okupacyjne tj. armia sowiecka. Zatem nie ma podstaw prawnych by uznawać ww. odznaczenia i ordery przyznane przez władze PRL w latach 1944-89 za odznaczenia i ordery Rzeczypospolitej Polskiej.

Przyjęcie tego projektu oznaczałby także krok w kierunku zerwania z ciągłością PRLu. Czy Senat to zaakceptuje?

Inne zapisy autora:

sprzeciw21

188 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217