Bez kategorii
Like

Prawa pracowników w Anglii

04/10/2011
510 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Wciąż wiele osób pracuje na Wyspach Brytyjskich lub zamierza pracować. Także na samozatrudnienie. Jak podjąć pracę i krótka lista praw pracowniczych oraz socjalnych jakie tam przysługują.

0


 
Każdy Polak może bez przeszkód i zbędnych formalności podjąć legalną pracę zarobkowa na terenie Anglii i nie jest od niego wymagane pozwolenie na pracę.Jedyną formalnością, którą należy wypełnić jest rejestracja w Home Office, której dokonuje się na formularzu WRS (Worker Registration Scheme). Do tego formularza dołącza się dowód osobisty lub paszport, dwa zdjęcia oraz dowód wpłaty 50 GBP. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje wydanie karty rejestracyjnej.
SZCZEGÓŁY:
Home Office
Worker Registration Team
Walsall Road
Cannock WS11 0WS
tel. (info): +44 (0) 870 521 0224
tel.: +44 (0) 114 259 6262
e-mail: wpcustomers@ind.gsi.gov.uk
internet: www.ind.homeoffice.gov.uk ; www.workingintheuk.gov.uk
W celu zarejestrowania się, wnioskodawca musi przedłożyć w WRT następujące dokumenty:dowód zatrudnienia (np. list od pracodawcy lub umowę o pracę), zawierający szczegóły dotyczące rodzaju pracy,paszport lub dowód tożsamości,dwa zdjęcia,płatność na kwotę 50 funtów.
Osoba, która otrzyma zaświadczenie o rejestracji, uprawniona będzie do uzyskiwania niektórych świadczeń socjalnych, aczkolwiek w ograniczonym zakresie, oraz do pobytu w Wielkiej Brytanii na okres zatrudnienia w danej firmie i na danym stanowisku.
W przypadku zmiany pracy przed upłynięciem okresu 12 miesięcy nieprzerwanego zatrudnienia, osoba taka będzie zobowiązana do wypełnienia i złożenia nowego formularza rejestracyjnego.Przed przyjęciem nowego pracownika do pracy, pracodawca musi sprawdzić czy osoba ta jest zarejestrowana.
Jeżeli kandydat nie ma nieprzerwanego dwunastomiesięcznego okresu legalnego zatrudnienia, pracodawca musi dopilnować aby osoba przyjęta do pracy zarejestrowała się w przeciągu 30 dni, w przeciwnym razie może na niego zostać nałożona kara grzywna w wysokości 5 tysięcy funtów za każdego nie zarejestrowanego pracownika.
Zaświadczenie o rejestracji obowiązuje przez okres pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia i wygasa jeżeli praca zostanie w tym okresie przerwana. Zaświadczenie o rejestracji ważne jest tylko w okresie zatrudnienia, nie będzie więc ważne jeśli ktoś straci pracę lub sam z niej odejdzie. Za każdym razem, przy rozpoczynaniu nowej pracy, pracownik musi ubiegać się o nową rejestrację.
Osoba legalnie pracująca w Wielkiej Brytanii upoważniona jest do świadczeń na takich samych zasadach co inni obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Natomiast po dwunastomiesięcznym, nieprzerwanym okresie legalnego zatrudnienia, będzie ona mogła pracować bez restrykcji a także, w razie konieczności, ubiegać się o inne świadczenia socjalne.Tak więc formalności są niemal zerowe i każdy, kto ma tylko na to ochotę i trochę odwagi może zaryzykować i pojechać szukać szczęścia i pracy w Anglii.
Dobrze by było, żeby zanim to zrobi, poznał trochę kraj i sytuację panującą na tamtym rynku pracy. Dlatego zachęcam do lektury niniejszej strony internetowej, na której postarałem się wyjaśnić wszelkie zawiłości życia i pracy w Anglii.
W Anglii stosunkowo łatwo znaleźć pracę w pubach, hotelach, restauracjach, parkach rozrywki, gospodarstwach rolnych itp. Mają one dużo ofert pracy, szczególnie właśnie dla cudzoziemców, gdyż oferują niskie zarobki, a gwarantują ciężką pracę, co sprawia, że rdzenni Brytyjczycy raczej ich unikają. Jako obywatele Unii, możemy w Anglii podjąć każdą pracę, w każdym zawodzie, jednak można zaobserwować prawie całkowity zanik zapotrzebowania na pracowników niewykwalifikowanych, nie władających dobrze językiem angielskim.PRAWA:
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

Do głównych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie ci bezpiecznych warunków pracy. Powinien zapewnić ci szkolenie, które obejmie zagadnienia higieny i bezpieczeństwa pracy w twoim miejscu pracy.
 

Prawo do krajowej płacy minimalnej

Pracodawca musi przestrzegać ustawy o wynagrodzeniu minimalnej kwoty ustalonej przez rząd jaką powinien otrzymywać pracownik za godzinę pracy.
 

Równouprawnienie

Masz prawo do równego traktowania bez względu na płeć, wiek, pochodzenie rasowe, orientację seksualną czy wyznanie.
 

Prawo do przerwy w czasie pracy

Jeśli twój dzień roboczy trwa ponad sześć godzin, przysługuje ci 20-minutowa przerwa na odpoczynek. Jeśli masz 18 lat lub mniej, masz prawo do 30-minutowej przerwy po 4,5 godz. pracy.
 

Prawo do urlopu

Wszyscy pracownicy mają prawo do co najmniej 5,6 tygodni płatnego urlopu jednak pracodawca może zaoferować więcej urlopu. Pracodawca może również kontrolować niektóre rzeczy związane z urlopem, w tym, ustalać okres kiedy możesz wziąć urlop oraz czy musisz pracować w bank Holiday.
 

Prawo do bezpłatnego urlopu

Osoby zatrudnione bezpośrednio przez pracodawców mają dodatkowo prawa do bezpłatnego urlopu okolicznościowego oraz ochrony przed zwolnieniem z pracy z powodu ciąży, działalności związkowej lub ujawnienia informacji w interesie publicznym.
 

Prawo do wypowiedzenia

Po miesiącu pracy pracownik zyskuje prawo do tygodniowego okresu wypowiedzenia, a po roku prawo do pisemnego uzasadnienia zwolnienia i składania zażaleń na zwolnienie sprzeczne z przepisami.
 

Prawo osób zatrudnionych przez agencje pracy
Specjalne prawa dotyczą osób zatrudnionych przez biura pośrednictwa pracy. Biuro nie może żądać opłaty za znalezienie ci pracy lub zarejestrowanie cię w swojej bazie. Nie może też wymagać, żebyś w zamian za szukanie dla ciebie pracy, wykupił w biurze inne usługi, jak napisanie CV czy szkolenie. Biuro pośrednictwa nie ma prawa wstrzymać twojej wypłaty, jeśli samo nie otrzymało zapłaty od przedsiębiorstwa, w którym pracujesz.

Samozatrudnienie (Selfemloyment)

Osoby pracujące na własny rachunek (na zasadzie samozatrudnienia) nie muszą się rejestrować. Obywatele Unii Europejskiej, w tym także obywatele polscy, mają prawo do podejmowania własnej działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii.
W przypadku zaprzestania działalności na własny rachunek, aby utrzymać prawo pobytu w Wielkiej Brytanii, osoba musi wykazać, że jest w stanie samodzielnie się utrzymywać, bez sięgania do źródeł pomocy socjalnej, do chwili ponownego rozpoczęcia działalności bądź zdobycia zatrudnienia i zarejestrowania się jako pracownik.

Świadczenia socjalne

Dostęp do świadczeń socjalnych uwarunkowany jest sytuacją danej osoby oraz rodzajem świadczenia, o które osoba ta się ubiega.
Od 1 maja, osoby legalnie zatrudnione z prawem stałego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii mają dostęp do następujących świadczeń:

  • Council Tax Benefit (zasiłek na podatek lokalny)
  • Housing Benefit (zasiłek mieszkaniowy)
  • Income Support (zasiłek dla osób o niskich dochodach)
  • Job Seeker’s allowance (zasiłek dla osób o niskich dochodach aktywnie poszukujących pracy)
  • State Pension Credit(wsparcie kredytowe dla osób z niską emeryturą państwową)

Osoby, które nie pracują bądź nie posiadają prawa stałego pobytu ani nie są aktywne gospodarczo, nie mają dostępu do wymienionych świadczeń. Prawo stałego pobytu przysługuje tylko osobom posiadającym wystarczające środki na utrzymanie.

Ponadto, obywatele Unii Europejskiej na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą również ubiegać się o miejsce w szkole publicznej (maintained school) dla swojego dziecka.

na podstawie: http://anglia.zachlebem.info/ , http://praca-w-anglii.gskiera.net/ i http://bham.pl/poradnik/praca/prawa-pracownika/2059

0

TetraAkcja

6 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758