BIZNES
Like

Pożegnanie z Chevronem – Nie będzie polskiego Szejkanatu

04/02/2015
705 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Pożegnanie z Chevronem – Nie będzie polskiego Szejkanatu

Chevron, jedna z głównych firm naftowych USA wstrzymała swoje poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, dołączając do innych firm, które zrobiły to wcześniej: Exxon Mobil Corp, Total SA i Marathon Oil Corp..Chevron w oświadczeniu przekazanym w sobotę potwierdził wydane polskiej jednostce instrukcji, przerwania poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Tak pogrzebano nadzieje rozwoju rodzącego się przemysłu eksploatacji łupków w Polsce i Europie. Wydobycie gazu łupkowego w Polsce jak widać przegrało w konkurencji z innymi możliwościami osiągania zysków w globalnym portfelu Chevrona.

0


 

Rozwój sektora łupkowego w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach spowodował renesans przemysłu energii i przyczynił się do globalnego spadku cen ropy naftowej. Europa, jest bardziej  zależna od importowanych paliw miała problemy z rozpoczęciem wydobycia gazu i ropy z łupków, z powodów geologicznych, ochrony środowiska i politycznych.

Oświadczenie Chevronu o porzuceniu projektu w Polsce nastąpiło tego samego dnia kiedy firma poinformowała, że jej zyski za czwarty kwartał 2014 roku spadły prawie 30 procent w porównaniu z z poprzednim rokiem,  3.5 mld $. Firma  wini za to niższe ceny ropy naftowej.

 

 

Firma prowadziła próbne odwierty w Polsce i Rumunii i miała podpisane porozumienia z Ukrainą oraz Litwą. W dalszym ciągu prowadzone są kalkulacje opłacalności wydobycia w Rumunii. Chevron wycofał się też z Litwy choć utrzymuje biuro w Kijowie gdzie negocjacje z ukraińskim rządem  dotyczące produkcji utknęły w martwym punkcie.

W Wielkiej Brytanii, rząd Premier Davida Camerona próbował rozruszać przemysł łupkowy, ale wiercenia spotkały się ze sceptycyzmem lokalnych departamentów planowania, jak również od czasu do czasu krzykliwymi  protestami mieszkańców.

Francja, która ma dobre warunki geologiczne utrzymuje zakaz frakingu. Niemcy, również uznane za potencjalny szejkanat łupkowy, w dalszym ciągu nie zgodził się próbne wiercenia niezbędne do potwierdzenia, czy wydobycie w tym kraju byłoby opłacalne.

W Polsce prowadzono kosztowne wiercenia próbne. Zbudowano 68 badawczych studni, jednak żadna nie osiągnęła poziomu wydobycia produkcyjnego.

Wiercenia w Polsce sprawiały kłopoty technologiczne. W przeciwieństwie do formacjiłupków jakiespotyka sięw Stanach Zjednoczonych, które kruche i łatwe do frakingu (zawierają węglan wapnia) w Polsce łupki są „plastyczne” i trudne do frakcjonowania. Ponadto niektóre struktury zawierają materiały gliniaste,które w kontakcie z wodą pęcznieją powodując zaklejanie kanałówprzepływowych.
Przemysł łupkowy w Polsce odbył „trudne lekcje, które kosztowały dużo pieniędzy.”
PS. Dla jasności. Żadna z firm, które formalniezaprzestały wierceń nie zrzekła sie licencji na ich prowadzenie. To oznacza że nikt inny na zerezerwowanych (najlepszych) przez nich terenach nie może ich podjąć. Są więc jak pies ogrodnika – sami nie chcą innym nie dadzą. Należy wątpić aby reżim w Polsce licencje im odebrał i sprzedał innym. W tym zakresie nie potrafimy, odebrano nam prawo decydowania o gospodarowaniu na włąsnym terytorium.
0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758