Media Watch i recenzje
Like

Hiena, hienie, o hienie, z hieną

04/02/2015
1971 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Hiena, hienie, o hienie, z hieną

Dzień dobry, jest środa, 4 lutego, Światowy Dzień Walki z Rakiem.
I z hieną odmienianą przez wszystkie przypadki też, jak się okazuje, a właściwie z Hieną Roku, bo jak co roku, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało antynagrody „Hiena Roku”, które mocno poruszyły środowisko medialne. Poruszają wprawdzie co roku, ale tym razem jakoś inaczej niż zwykle…

0


0001A2IDLL77EF1S-C117SDP postanowiło bowiem wręczyć „Hieny Roku 2014” dziennikarzom Gazety Wyborczej, Piotrowi Stasińskiemu i Wojciechowi Czuchnowskiemu za „lekceważące wypowiedzi dotyczące zatrzymanych w Państwowej Komisji Wyborczej dziennikarzy, którzy pełnili tam swoje obowiązki” – czytamy w uzasadnieniu.
I o co właściwie ten ambaras? A no o to, że „SDP twierdzi, że Wojciech Czuchnowski pisał swoje komentarze niejako na gorąco, ale również miał czas zapoznać się z podstawowymi faktami. Informacje o tym, iż wśród zatrzymanych są dziennikarze podawały wszystkie portale, telewizje, rozgłośnie i agencje informacyjne. Stowarzyszenie zarzuca dziennikarzowi „Wyborczej” stosowanie manipulacji” – czytamy na stronach Wirtualnych Mediów (http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sdp-tlumaczy-hiene-roku-manipulacje-faktami-podsycajace-podzialy-w-srodowisku-czuchnowski-podejme-kroki-prawne).

Ale, ale… Nie cały SDP tak twierdzi, bo…
– (…) byłem przeciwny obu kandydaturom, ale nie oznacza to, że bronię Piotra Stasińskiego. To co powiedział jest haniebne i kompromituje zastępcę redaktora naczelnego Gazety Wyborczej jako dziennikarza, jednak moim zdaniem tego rodzaju komentarz nie kwalifikuje się do napiętnowania za wykroczenie przeciw etyce zawodowej. Tak samo w przypadku Wojciecha Czuchnowskiego – choć wiele jego tekstów wartych było każdej antynagrody – to w tym przypadku uważam, że na Hienę Roku nie zasłużył. Po prostu w jego publikacji tym razem nie dopatrzyłem się naruszenia etyki dziennikarskiej – skomentował Zbigniew Rytel w rozmowie z Expressem Olsztyn, jedyny członek SDP, który był przeciwny obu kandydaturom. Więcej na http://www.express.olsztyn.pl/artykuly/czy-piotr-stasinski-i-wojciech-czuchnowski-zasluzyli-na-tytul-hieny-roku

W sobotę, 31 stycznia, czyli dzień po odczytaniu nazwisk „zwycięzców”, Czuchnowski napisał: „Kilka lat temu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zostało przejęte przez pracowników prawicowych mediów. Bardzo szybko stało się nieformalną przybudówką Prawa i Sprawiedliwości. Od tego czasu antynagroda „Hiena Roku” służy do biczowania ideowych wrogów. W tym roku padło na nas” (http://wyborcza.pl/1,75515,17339297,Gdy_nienawisc_odbiera_rozum.html#ixzz3Qj7K6sKv).
I zagroził pozwem jeśli SDP nie przeprosi.

Wczoraj, tj. 3 lutego, SDP opublikowało na swojej stronie internetowej „Oświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie Hieny Roku 2014”, w którym czytamy:
Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyjmuje z zadowoleniem tak gwałtowną, mocną i pełną empatii reakcję środowiska dziennikarskiego na przyznanie antynagrody Hiena Roku 2014 redaktorowi Wojciechowi Czuchnowskiemu. Siła tej reakcji dowodzi, że droga Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obrana cztery lata temu, uczyniła ze Stowarzyszenia ważną instytucję. Przypominamy kolegom dziennikarzom, że SDP jest organizacją otwartą, apolityczną i demokratyczną, w której każdy może odgrywać ważną rolę i przejąć odpowiedzialność za kierunek jej rozwoju. Apelujemy do koleżanek i kolegów dziennikarzy, by zamiast wygłaszania inwektyw, wstępowali do Stowarzyszenia i tym samym posiadali wpływ na rozwój, nagrody oraz Hieny przyznawane przez SDP.
Odnosząc się do kontrowersji związanych z przyznaniem Hieny Roku 2014 Wojciechowi Czuchnowskiemu, uwzględniając krytykę i argumenty środowiska dziennikarskiego, Zarząd SDP postanowił tę decyzję zawiesić. Jednocześnie przyznajemy, że okrzyk dziennikarza TV Republika – „nie jestem z TVN” w czasie manifestacji 11 listopada był niegodny dziennikarza, tak jak i niegodny dziennikarza był komentarz Wojciecha Czuchnowskiego w sprawie zajść w PKW ( „Won z PKW! Policja powinna ich usunąć, a potem ukarać”, Wyborcza.pl 20.11.2014 r.), jak i zestawienie zatrzymania przez policję dziennikarzy w PKW z incydentem w czasie marszu niepodległości („Odpowiadam na apel TV Republika. Solidarność z niesolidarnymi” „Gazeta Wyborcza” 21.11.2014 r.) – to drugie było argumentem na rzecz przyznania Hieny 2014 Wojciechowi Czuchnowskiemu.
SDP podtrzymuje decyzję przyznania Hieny Roku Piotrowi Stasińskiemu.
Uważamy, że po kontrowersjach związanych z nagrodami i Hienami 2014, przyznanymi przez jury i zarząd SDP, uznając głęboki podział w środowisku dziennikarskim, proponujemy otwartą debatę, dotyczącą kondycji dziennikarstwa, wolności słowa, manipulacji i cenzury w Polsce.
Warszawa, 3 lutego 2015 r.
(http://sdp.pl/informacje/10841,oswiadczenie-sdp-ws-hieny-roku-2014,1422961055)

I tak to się kręci.
Miłego dnia
Redakcja

 

 

Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebooku gdzie codziennie znajdziecie coś ciekawego

/mp

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758