Globalnie i Lokalnie
Like

Potrzebna jest edukacja

12/04/2018
1996 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Potrzebna jest edukacja

27 marca 2018 roku, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego gościł generał broni, Waldemar Skrzypczak.

0


Generał Skrzypczak wygłosił wykład, poświęcony aktualnym wyzwaniom, szansom i zagrożeniom dla szeroko rozumianego, militarnego, a także gospodarczego i kulturowego bezpieczeństwa Polski.

Anna Stalmierska: panie generale, w swoim dzisiejszym wystąpieniu zwrócił pan uwagę na nowe oblicze wojny, którą nazwał pan hybrydową, czyli destabilizującą informacyjnie, gospodarczo i kulturowo, nie wykluczając jednocześnie ryzyka otwartego zaangażowania zbrojnego. Obronę powinna gwarantować skuteczna, dobrze wyposażona i wyszkolona armia, jednak istotna jest też społeczna postawa wobec zagrożeń. Jaka jest w pana ocenie świadomość proobronna polskiej młodzieży?

Waldemar Skrzypczak: ludzie muszą wiedzieć, jak się zachować, kiedy zostaje ogłoszony alarm, gdy coś się wali na głowę, gdy dookoła są ranni, ale większość tego nie wie!

Anna Stalmierska: po reformie szkolnictwa, przedmiot znany jako przysposobienie obronne, którego program uznano za przestarzały, został zastąpiony przez edukację dla bezpieczeństwa. Zrezygnowano z typowo wojskowego przeszkolenia na rzecz nauki o zagrożeniach między innymi terroryzmem i narkomanią. Na początku czerwca 2017 roku Antoni Macierewicz ogłosił, że od 2019 roku przysposobienie obronne, zawierające szkolenie wojskowe powinno wrócić do szkół. Czy tak się stanie, nie wiadomo. Tymczasem w 57 szkołach w Polsce wprowadzono program pilotażowy, którego założenia oparto o szkolenie dla kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy to wystarczy?

Waldemar Skrzypczak: w chwili obecnej funkcjonują w niektórych szkołach tzw. klasy mundurowe, ale nie mamy opracowanego spójnego systemu edukacji dla potrzeb obronności. Potrzebna jest stała, systematyczna edukacja w tym zakresie, taki jest wymóg dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Anna Stalmierska: dziękuję za rozmowę.

0

Anna Stalmierska

absolwentka Wydziału Filozoficzno - Historycznego UŁ, Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, absolwentka PSZTTiF w Łodzi, doktorantka IHSD UŁ

4 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758