Bez kategorii
Like

PODWYŻSZONA RADIOAKTYWNOŚĆ W ZBIORNIKU Z ZUŻYTYM PALIWEM REAKTORA NR 4

13/04/2011
406 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Pomiar radioaktywności we wtorek 6 metrów powyżej zbiornika z zużytym paliwem wykazał 84 milisieverty na godzinę. Normalnie powinien wynieść 0,1 microsieverta

0


Ponad zbiornikiem z zużytym paliwem nad reaktorem nr 4 podnosi się poziom radioaktywności i temperatura. Przyznała to w środę agencja bezpieczeństwa atomowego zaznaczając, że składowane tam pręty paliwowe emitują radioaktywne substancje do atmosfery.
Pomiar radioaktywności we wtorek 6 metrów powyżej zbiornika z zużytym paliwem wykazał 84 milisieverty na godzinę. Normalnie powinien wynieść 0,1 microsieverta.

Temperatura w zbiorniku wynosiła 90 stopni. Zanim się zapaliły pręty 15 marca w wyniku – jak się podejrzewa – eksplozji wodoru – wynosiła 84 stopnie.

TEPCO nie jest pewne, czy podwyższona radioaktywnośc jest powodowana przez zużyte pręty paliwowe, czy też przez radioaktywne substancje wyciekające z komory ciśnieniowej reaktora.
Użyto robota, który pobrał próbki ze zbiornika we wtorek, aby uściślić, co dzieje się z zużytym paliwem w zbiorniku.

W środę zrzucono tez do zbiornika 195 ton słodkiej wody, aby powstrzymać przyrost temperatury
-Temperatura rośnie, a my nie znamy poziomu wody w zbiorniku, tak więc woleliśmy być po bezpiecznej stronie i dlatego dolaliśmy wody – przyznał przedstawiciel NISA.

TEPCO planuje przenieść zużyte pręty paliwowe ze zbiorników w reaktorach od 1 do 4 do bezpieczniejszego miejsca, jednak nie wiadomo ani kiedy, ani jak zamierza tego dokonać.

Rozważana jest możliwość wyciągnięcia prętów przy użyciu dźwigu lub zbudowania specjalnego rusztowania w tym celu.
Jednak wykonanie tego zadanie będzie utrudnione ponieważ miejsce jest silnie radioaktywne i zawalone szczątkami, które tam się znalazły po wybuchu wodoru w zeszłym miesiącu.

W środę rano poziom silnie radioaktywnej wody w kanale reaktora 2 obniżył się o 4,3cm w wyniku wypompowywania jej z zalanego budynku turbiny do stojącego nieopodal zbiornika. Wypompowanie 6 000 ton wody może trwać 4-5 dni.

W pośpiechu instaluje się siedem stalowych tafli blach wokół ujęcia wody dla reaktora nr 2 oraz kurtyn wodnych w pobliżu ujęć wodnych reaktorów nr 3 i 4, ażeby zmniejszyć rozprzestrzenianie się tysięcy ton radioaktywnej wody zrzuconej do oceanu.
Próbka wody pobrana w poniedziałek o 15 km od pobliskiego miasta Minamisoma w prefekturze Fukushima wykazała poziom jodu 131 podwyższony 23-krotnie w stosunku do dozwolonej dawki.
Jednak NISA oznajmił, że nie stwarza to zagrożenia dla zdrowia.

Dodatkowo TEPCO przyznał, że pręty paliwowe reaktora nr 4 emitują cez 134 i cez 137, co oznacza, że się topią. Połowiczny rozpad cezu 137 wynosi 30 lat , zaś cezu 134 – 2 lata.

Ogromne ilości wody zostały wlane w reaktory oraz zbiorniki z zużytym paliwem celem schłodzenia ich i zapobieżenia stopieniu. Wielkie kałuże wysoko radioaktywnej wody są wykrywane w wielu miejscach elektrowni, a część tej wody wycieka do Pacyfiku

opracowane na podstawie:
http://www.washingtonpost.com/world/japan-to-raise-rating-of-nuclear-crisis-to-highest-level/2011/04/11/AFxrFEND_story.html?wpisrc=nl_natlalert

 

0

sigma

188 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758