Bez kategorii
Like

Paulina

22/01/2013
678 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Nie znam nikogo tak utalentowanego jeździecko.

0


Paulinę Wodzicką pozanłam na wyścigach w Warszawie. Jeździłam w stajni Moszna ( Nr 13) . Trenerem był Stefan Michalczyk, a starszym stajennym ( brygadziastą) Kazimierz Piwko. Gdy ją poznalam miała 15 lat i była moim zdaniem najlepszym jeźdźcem na torze. Już jako 12 letnia dziewczynka uczestniczyła w gonitwach  i wiele z nich wygrywala, choć dostawała oczywiście najgorsze konie.

Pamiętam, że kiedyś ( 71 rok) jeden z naszych koni ( Paulina jeździła w innej stajni) , Juwentus,  był odbity pod siodlem i miał  zajady. Juwentus potwornie ciągał. Wracało się z toru ze spuchniętymi palcami. Niewiele osób było w stanie na nim jeździć. Tym razem trzeba było jechać kenter ( krotki galop na torze roboczym)  na oklep i bez wędzidła, bo Juwentus nie mogł już dłużej stać. Nikt z pracowników i amatorów nie zgodził się jechać.

"Idźcie po Paulinę, jeżeli ona nie pojedzie, nie pojedzie na nim już nikt " – powiedział trener.

Przyszła mała, chuda, śliczna dziewczynka z rozpuszczonymi ciemnymi włosami. Wyglądala jak Indianka i  jeździla jak prawdziwy Indianin. Nie było konia, z którym by sobie nie poradzila. Trzeba było zobaczyć jak spokojnie kentrowała na Juwentusie , na oklep i bez wędzidła.

Paulina skończyła potem zotechnikę i pracowała na Wyścigach w selekcji . Rózne perypetie życiowe sprawiły, że wyjechała na stałe do Niemiec. Pracowała tam na torze w Kolonii.

Teraz wraz z mężem Oldą, dawnym jeźdźcem kadry narodowej Czech, prowadzą stajnię wyścigową na tym samym torze. Paulina nadal jeździ, nawet na najtrudniejszych koniach, na które nikt nie chce siadać.

Wybraliśmy się do niej ze znajomym ( alpinistą przemysłowym ) we wrześniu ubiegłego roku, żeby zobaczyć prestiżowy wyścig, który odbywa się co roku w Kolonii. ( Preis von Europa).

Kilka dni potem Paulina wzięla udział w maratonie ulicznym w swoim mieście. Jest mlodsza ode mnie tylko o 12 lat, ale ma kondycję 30 latki.

Nie znałam nikogo innego tak utalentowanego jeździecko. Niestety Paulina nie mogla swego talentu do końca wykorzystać. Jak wielu Polaków pracowała za granicą na stanowisku poniżej swego wykształcenia i talentu.

 

 

Paulina na klaczy Carezza, Warszawa 1993 rok.

Carezza pod Pauliną na celowniku.

Preis von Europa Kolonia, 23 wrzesień 2012

Paulina na trasie maratonu, Kolonia 2012.

                            Wyniki Nagrody Europy.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Iza

181 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816