Globalnie i Lokalnie
Like

Panie Blinken: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?”

17/08/2021
458 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Panie Blinken: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?”

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w poniedziałkowym oświadczeniu poinformował, że jego kraj ponownie wyraża swoje zaniepokojenie w związku z podpisaną w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Stwierdził, że ustawa „surowo ogranicza restytucje i odszkodowania za mienie niesłusznie skonfiskowane w czasach PRL” oraz że Stany Zjednoczone „głęboko ubolewają” nad przyjęciem tych przepisów. Szkoda, że nie pamięta o rachunku krzywd w USA.

0Sekretarz stanu USA Antony Blinken w poniedziałkowym oświadczeniu poinformował, że jego kraj ponownie wyraża swoje zaniepokojenie w związku z podpisaną w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Stwierdził, że ustawa „surowo ogranicza restytucje i odszkodowania za mienie niesłusznie skonfiskowane w czasach PRL” oraz że Stany Zjednoczone „głęboko ubolewają” nad przyjęciem tych przepisów.

Ponadto, Anthony Blinken, w imieniu USA wezwał „polski rząd do skonsultowania się z przedstawicielami zainteresowanych stron oraz do opracowania jasnej, wydajnej i skutecznej procedury prawnej w celu rozstrzygnięcia roszczeń dotyczących skonfiskowanego mienia i zapewnienia do pewnego stopnia sprawiedliwości ofiarom. W przypadku braku takiej procedury, zagroził, że ustawa ta będzie szkodzić wszystkim obywatelom polskim, których mienie zostało niesłusznie zabrane, w tym także polskim Żydom, którzy byli ofiarami Holokaustu.” (Gazeta.pl)

Ewangelista Mateusz (Mt 7,3-5) w Kazaniu na Górze, które uchodzi za kodeks moralności chrześcijańskiej, pisze: „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? 5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.

Dlatego Panie Sekretarzu stanu USA Antony Blinken, przeprowadź Pan najpierw naprawienie znacznie poważniejszych krzywd w swoim kraju, a dopiero potem wypominaj winy innym! Mam tu na myśli dwie kwestie. Pierwsza z nich, to odszkodowania dla potomków rdzennych Amerykanów za zrabowaną ziemię i doznane krzywdy, które mają nie tylko znamiona ludobójstwa, ale są wzorcowym przykładem, jak skutecznie dokonać ludobójstwa. Druga kwestia odszkodowania dla potomków niewolników za porwania i niewolniczą pracę ich przodków.

W tej sprawie, to mamy też polski wątek, którym jest, niezgodny z wolą, sposób rozporządzenia majątkiem przez administrację USA, który zostawił w Stanach Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko. 

Według Wikipedii„W uznaniu zasług, Tadeusz Kościuszko uchwałą Kongresu awansowany został 13 października 1783 na generała brygady armii amerykańskiej. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu (około 250 ha) oraz znaczną sumę pieniędzy, która miała być wypłacona w terminie późniejszym, w rocznych ratach. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798, mimo trudnej sytuacji finansowej natychmiast przeznaczył te pieniądze na wykupienie wolności i kształcenie czarnoskórych mieszkańców. Całą resztę swojego amerykańskiego majątku Kościuszko powierzył Jeffersonowi, który był wykonawcą jego testamentu o wyraźnie abolicyjnym wydźwięku”

Według mojej wiedzy wola Tadeusza Kościuszki nigdy nie została spełniona przez Thomasa Jeffersona, dlatego może warto, dla przeciwwagi, wypomnieć administracji amerykańskiej też tę sprawę, wraz z wyliczeniem wysokości odsetek oraz obecnej wartości ziemi w West Point, z sugestią, aby przeznaczyli równoważną kwotę na potrzeby edukacyjne afroamerykanów.

Źródła

Gazeta.pl: Słowa Dudy o „lex TVN” wywołały reakcję za oceanem. Sekretarz stanu USA z apelem do polskiego prezydenta (https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/s%C5%82owa-dudy-o-lex-tvn-wywo%C5%82a%C5%82y-reakcj%C4%99-za-oceanem-sekretarz-stanu-usa-z-apelem-do-polskiego-prezydenta/ar-AANoUHy?ocid=msedgdhp&pc=U531)

Mt 7,3-5: wBibli.pl (https://wbiblii.pl/szukaj/Mt+7%2C3-5)

Wikipedia: Tadeusz Kościuszko (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Ko%C5%9Bciuszko)

Źródło ryciny: Native American Genocide (https://espressostalinist.com/genocide/native-american-genocide/)

0

Pawel Urbanski

https://3obieg.pl/author/kpn-poznan/

93 publikacje
17 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758