Globalnie i Lokalnie
Like

Oświadczenie w sprawie tak zwanego pogromu kieleckiego

07/07/2015
241 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Oświadczenie w sprawie tak zwanego pogromu kieleckiego

Należy jak najszybciej zmienić nasycony rasizmem tekst na pomniku ofiar zbrodni w Kielcach przy ul. Planty 7 z 4 lipca 1946 roku, zwanej „pogromem kieleckim”, odsłoniętym w 60. rocznicę tych wydarzeń. Tekst ten, uchwalony głosami wszystkich radnych miasta Kielce, utrwala stereotypy i nawołuje do nienawiści ze względu na narodowość. Fragment napisu: „Podburzony tłum zaatakował i zamordował Żydów” sugeruje, jako by wszyscy mieszkańcy Kielc, obecni na miejscu zbrodni, mieli za cel zamordowanie wszystkich Żydów.

0


 

Stowarzyszenie Kultura i Demokracja CIVIS                               Kielce, 4 lipca 2015 roku

  1. Szkolna 35/19

25-604 Kielce

KRS 0000313599

 

Należy jak najszybciej zmienić nasycony rasizmem tekst na pomniku ofiar zbrodni w Kielcach przy ul. Planty 7 z 4 lipca 1946 roku, zwanej „pogromem kieleckim”, odsłoniętym w 60. rocznicę tych wydarzeń. Tekst ten, uchwalony głosami wszystkich radnych miasta Kielce, utrwala stereotypy i nawołuje do nienawiści ze względu na narodowość. Fragment napisu: „Podburzony tłum zaatakował i zamordował Żydów” sugeruje, jako by wszyscy mieszkańcy Kielc, obecni na miejscu zbrodni, mieli za cel zamordowanie wszystkich Żydów. Uważamy, że takie stwierdzenie jest uogólnieniem mocno niesprawiedliwym i zbyt daleko idącym, przyjmującym niedopuszczalną w polskim prawie zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Naszym zdaniem, obecny tekst na pomniku wyczerpuje także czyn z art. 256 par. 1 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Na podstawie przebiegu rozprawy sądowej, która odbyła się zaraz po zbrodni dokonanej przy ul. Planty 7 w Kielcach, wiemy, kto jej dokonał i w jaki sposób. Na winnych wykonano wyrok śmierci. Treść wspomnianego wyżej napisu na pomniku nie odnosi się w ogóle do zagadnienia, kto był prawdziwym sprawcą tej zbrodni. W związku z powyższym Stowarzyszenie wystąpi o zmianę jego treści.

Stowarzyszenie jednocześnie informuje, że zwróci się do odpowiednich instytucji zajmujących się badaniem historii celem ustalenia nazwisk sprawców bezpośrednich i pośrednich zbrodni z 4 lipca 1946 roku przy ul. Planty 7 w Kielcach Planujemy umieścić je na tablicy wmurowanej w ścianę budynku w sąsiedztwie nazwisk ofiar zbrodni. Odsłonięcia tablicy będziemy chcieli dokonać za rok, 4 lipca 2016 roku, to jest w 70. rocznicę wydarzeń.

Prezydent Stowarzyszenia KiD Civis

Jerzy Kenig

 

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar gniew

    To właśnie jest działanie mające na celu dobre imię POLSKI i POLAKÓW, przywracanie godności narodowi, odbieranej systematycznie od dziesiątków lat, przez wrogów naszej kochanej spotwarzanej ojczyzny !!!. To przywracanie prawdy historycznej i obalanie nieprawdy Histerycznej w świecie.
    pozdrawiam gniew

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816