Bez kategorii
Like

Obywatel działa społecznie…

05/06/2011
479 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

państwo kontroluje

0


 

W każdej epoce są ludzie, którzy uwielbiają działać społecznie. Tworzą organizacje, agitują, zbierają składki na rzecz określonego celu. Inni wolą być darczyńcami, co tak jak dla Marianny Jasieckiej – żony właściciela majątku Polwica – było obowiązkiem sumienia. „Jak wiele innych pań, jestem od kilku lat, to jest od chwili powstania, członkinią Towarzystwa Kolonii Wakacyjnych, istniejącego przy Towarzystwie Opieki nad Biednymi w Poznaniu. Opłacam tam regularnie roczne składki. Dzięki ofiarności społecznej 290 niezamożnych dzieci miejskich głównie z Poznania wysłano w tym roku latem [1894] na świeże powietrze. Michał jak co roku pośle we wrześniu do Poznania do bursy niezamożnych uczniów wóz produktów żywnościowych: mąki, ziemniaków, kaszy, słoniny itp.”1/
 
Obie strony się uzupełniały. Według księgi adresowej miasta Poznania z 1896 roku w mieście tym działały 43 towarzystwa założone przez Polaków. 2/
 
 
Darczyńcy raz na rok otrzymywali sprawozdanie z działalności finansowanych przez siebie organizacji.
Sprawozdania były krótkie i treściwe. Na przykład sprawozdanie z działalności Szpitalika Dziecięcego św. Józefa w Poznaniu przy ulicy Piotra 7 ma 6 stron. Jest tam imienna lista darczyńców, statystyka lekarska oraz ogólne podsumowanie źródeł dochodów i sposobów i wydatkowania.
Sprawozdanie Szpitalika Dziecięcego św. Józefa w Poznaniu przy ulicy Piotra 7 za rok 1917. Poznań 1917, s.8
 
 
Współcześnie jest podobnie. Jedni chętnie inicjują i organizują, inni wolą przekazać datek. No i dalej byłoby jak dawniej, gdyby nie państwo z armią urzędników, którzy muszą mieć jakieś zajęcie, by uzasadnić rację swojego bytu.
 
Ustawa o stowarzyszeniach powstała w „celu stworzenia warunków do pełnej realizacji gwarantowanej przepisami Konstytucji wolności zrzeszania się zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, umożliwienia obywatelom równego, bez względu na przekonania, prawa czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz realizacji indywidualnych zainteresowań, a także uwzględniając tradycje i powszechnie uznawany dorobek ruchu stowarzyszeniowego (…)”.3/
 
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, trwałym i samorządnym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności, opierając ją na pracy społecznej członków.4/
 
Stowarzyszenie po rejestracji w sądzie uzyskuje osobowość prawną. No i już prawie może działać.
Jeszcze tylko kilka drobnostek formalnych.
Stowarzyszenie po zarejestrowaniu w KRS załatwia
  • REGON z GUSu
  • konto bankowe z banku, ale może wybierać tylko spośród tych banków, które obsługują podmioty obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych a to są  banki z droższą obsługą
  • NIP z urzędu skarbowego.
Teraz stowarzyszenie powinno zatrudnić księgowego, gdyż jako podmiot posiadający osobowość prawną podlega ustawie o rachunkowości a ta obliguje go do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, nawet gdy organizacja liczy 15 osób a roczne składki są rzędu tysiąca złotych.
 
Program księgowy kosztuje kilkaset złotych, oddanie do biura rachunkowego to też wydatek kilkuset złotych miesięcznie. Pozostaje szukanie księgowego, który będzie to robić w ramach wolontariatu i prosić go, by ten szybko napisał  zasady prowadzenia księgowości i sprawozdawczości – „Polityka rachunkowości”, by zarząd przed rozpoczęciem działalności mógł przyjąć uchwałę regulującą ten problem.
 
Potem już można działać merytorycznie pamiętając jednak o dniu 31 marca następnego roku, która to data przypomina o spełnieniu szeregu obowiązków.
Dla organizacji, których rok obrotowy kończy się 31 grudnia (większość), data ta oznacza konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego (bilans, rachunek wyników, informacja dodatkowa) oraz złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji CIT-8 wraz załącznikiem CIT-8/O. Jest to informacja o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nie koniec na tym kontaktów z urzędem skarbowym.
W ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (np. przez Walne) sprawozdanie to powinno być przesłane do urzędu skarbowego wraz z uchwałą organu zatwierdzającego o przeznaczeniu nadwyżki przychodów nad kosztami jej działalności na cele statutowe.
 
Oczywiście poza sprawozdaniem finansowym, które jest najważniejsze, organizacja powinna przygotować sprawozdanie merytoryczne, w którym opisuje swoją działalność statutową, czyli co udało się zrobić i po zatwierdzeniu przez Walne rozesłać do odpowiednich instytucji, czyli organu nadzorującego (starosty lub burmistrza), a jeśli organizacja ma status OPP również do ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.
 
1 września 2009 w rejestrze REGON zarejestrowanych było:
  • 64 500 stowarzyszeń
  • 10 100 fundacji 5/

Widać, że potrzeba aktywności i działania wśród społeczeństwa jest tak silna, że biurokratyczne przepisy są niedogodnością, ale nie stanowią zasadniczej przeszkody w pracy obywatelskiej.
Można jednakże przypuszczać, że uwolnienie małych organizacji  od konieczności prowadzenia pełnej księgowości i dość skomplikowanej sprawozdawczości mogło by wywrzeć pozytywny wpływ na jeszcze większą aktywność społeczną obywateli niż to ma miejsce dziś.
 
 

1/Janina Fedorowicz, Joanna Konopińska: „Marianna i Róże”. Zysk i S-ka 2008, s. 150

2/ Adress und Geschäftshandbuch der Stadt Posen 1896. Posen 1896, s. 166-167

3/ Prawo o stowarzyszeniach, tekst jednolity. (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz 855)

4/ Tamże (art.2 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 2 i 3

5/ http://civicpedia.ngo.pl/x/328111#

 

0

Ewa Rembikowska

Spojrzenie na wspólczesnosc przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

127 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758