POLSKA
Like

O pieniądzu kruszcowym i łajdackim

19/02/2014
113 Wyświetlenia
12 Komentarze
8 minute czytania
O pieniądzu kruszcowym i łajdackim

Pacholęciem wtedy byłem jak czworaki w Lipniku rozbierali. Byli fornale, co to swoje „hektary” na kolonii z reformy podostawali, podbudowali się, a ich dotychczasowe siedziby stra­szyły i trzeba było coś z tym zrobić.Pewnie tego faktu bym nie odnotował, gdyby nie przypadek, że jeden z moich kolegów przyniósł do szkoły ogromne ilości banknotów różnych, które po rozebra­niu, któregoś z pieców ujrzały światło dzienne. Wiem, że wziąłem tego trochę i czułem się jak mi­lioner, bo cyfry tam były poważne. Obecnie żałuję, miałbym niezłą kolekcję banknotów z epoki kiedy to obowiązywał „gold standard”. Poszperałem jednak trochę w portfelu i rupieciach i znala­złem chyba przykłady na to czym różnił się pieniądz kruszcowy od fiducjarnego. Ponieważ będę mówił o historii pieniądza, więc proszę jedynie w tym kontekście potraktować elementy ilustracji. Rozpocznijmy więc naukę odróżniania pieniądza kruszcowego od pieniądza łajdackiego i bankster­skiego.

 

Przykładem pieniądza kruszcowego będzie radziecki rubel z 1961 roku. W tamtym czasie był to banknot zupełnie poważny, bo mniej więcej tyle wynosiła emerytura kołchoźnika. Nauczyciel zara­biał około 75 rubli, a stomatolog 104. Mniejsza o to. Eksponat ten na wyraźny atrybut pieniądza kruszcowego zaznaczony małą czcionka więc pokaże ją w powiększeniu.

 

Tłumacząc to na język polski, to by mniej więcej tak leciało: Bilety bankowe zabezpieczane są złotem, drogocennymi metalami i innymi aktywami banku gospodarczego. Mogło to oznaczać tyle, że posiadacz takiego „biletu” mógł go wymienić na złoto.

Żałuję, że nie mogę przedstawić Państwu przykładów pieniędzy z państw zachodnich druko­wanych przed definitywnym odejściem od pieniądza kruszcowego a więc sprzed 1971 rokiem. Wte­dy to bowiem USA odmówiły wydania złota Francji za zgromadzone u nich dolary. Obecnie podob­nego zobowiązania, że banknot ma jakieś pokrycie w złocie nie znajdziesz.

Taki pieniądz miał pewne wady i pewne zalety. Złoto zawsze miała jakaś wartość. W osta­teczności kolekcjonerską, jubilerską i numizmatyczną. Pozwalało przetrwać ciężkie czasy a zwłasz­cza czasy zawieruch wojennych. Miało także jedną pożyteczną zaletę: było pieniądzem światowym, nie uznawało żadnych granic.

Jednak pieniądz kruszcowy miał tez poważne wady. Największą z nich to było to, że zakła­dał ciasny gorset na gospodarkę, zbyt ciasny aby gospodarka mogła się rozwijać. Brakowało pienię­dzy nawet do obsługi już zrealizowanych kontraktów. Występowały ciągłe kryzysy.

Różnie sobie z tym radzono. Każdy starał się o złoto wszelkimi możliwymi sposobami:

– Anglicy wydali wojnę Burom , bo w Transwalu odkryto pokłady złota. Wiązało się to też z pewny­mi wynalazkami. Między innymi podczas tej wojny generał Kitchener wynalazł obozy koncentra­cyjne (w których wymordowano ponad 200 tys, Burów) i zrobił to tak doskonale, ze Hitler ze Stali­nem niczego już poprawiać nie musieli. Innym odpryskiem walki o złoto był angielski skauting, za­razę, która na grunt polski przywlókł niejaki Miłkowski.

– Rosjanie znaleźli inne rozwiązanie. Złoto musiał ktoś wypłukiwać a najtaniej robili to więźniowie. Wykombinowano dwie metody ich dostarczania: pierwszą było zniesienie kary śmieci, którą to za­mieniono na możliwość oddychania świeżym syberyjskim powietrzem, drugą było wszczynanie, przy pomocy żydłactwa, narodowych powstań, które zawsze dostarczały kolejne kontyngenty mło­dych i zdrowych wypłukiwaczy.

 

Erę pieniądza fuducjarnego(opartego o zaufanie,) niech zobrazuje polska złotówka.

 

Na próżno na tym banknocie szukać jakieś wzmianki na temat parytetu złota choć byście ją w różne strony obracali. Jest tu natomiast wzmianka, że te złotówki są emitowane przez Narodowy Bank Polski i że są prawnym środkiem płatniczym.

To, że kilkadziesiąt milionów Polaków nie zwraca uwagi na ten absurd, wcale mnie nie dzi­wi. Nikt im tego nie wyjaśnił. Jednak należałoby się zastanowić nad kompetencjami Prezesa Naro­dowego Banku Polskiego i Ministra Skarbu. Patrzą na ten napis i nie reagują. To – po prostu – jest normalnym q_restwem!. Odkąd to Narodowy Bank Polski ma suwerenność na emisja pieniądza? W wielu przypadkach nawet nie bijemy własnej monety i nie drukujemy własnych pieniędzy! Powięk­szanie ilości pieniądza w obiegu (emisja) odbywa się u nas poprzez pożyczanie w żydowskich ban­kach, w których nasz Prezes Narodowego Banku Polskiego i Minister Finansów pełnią rolę co naj­wyżej szabas gojów.

 

Pieniądz banksterski (oparty o lotniskowce). Zaprezentuję teraz Państwu banknot, na którym przynajmniej ci, którzy wprowadzają go do biegu nie rzną głupa.

Na banknotach Euro na próżno będziecie szukać klauzuli o parytecie złota, albo klauzuli kto jest emitentem. To ma być kosmopolityczny papier służący do ograbiania całych narodów. Bank­sterskie chamstwo i bezczelność sięgnęło zenitu. Jeśli jesteś ciekaw jaka jest wielkość naszego try­butu płaconego naszym okupantom, zerknij tu: PIENIĄDZ SUWERENA – emisja, rozproszenie

 

Wyjmij z portfela banknot i przeczytaj co tam pisze:

 

BANKNOTY EMITOWANE PRZEZ NARODOWY BANK POLSKI SĄ PRAWNYM ŚROD­KIEM PŁATNICZYM W POLSCE.

 

Żądaj zatem, aby polski nauczyciel wytłumaczył naszym dzieciom i wnukom co to znaczy. Może oni upomną się o to, aby słowa z banknotu nie rozmijały się z prawdą. Wolno nam.

 

Jeśli te około 130 mld zł rocznie zdrenowane z naszego społeczeństwa i naszych przedsię­biorstw nie stanowi dla ciebie problemu to jesteś albo stu procentowym niewolnikiem albo banksterskim kolaborantem. Inaczej tego nazwać nie można!

 

Inne zapisy autora:

nikander
nikander

Bardziej pragmatyczne niz rewolucyjne mysla wojowanie.

289 publikacje
1 komentarze
 

 1. Wacław

  Dziękuję….

 2. Jerzy Wnorowski

  Pisz sobie pan o pieniądzu i jego wartości. Wara ci jednak od ideologii skatowej i harcerstwa. Nie przekręcaj nazwisk. Założyciel i propagator harcerstwa w Polsce to Małkowski, a nie Miłkowski.

 3. qqq

  Do artykułu wkradła się mala nieścisłość . Emitentem przedstawionego banknotu o nominale 50 Euro są Niemcy . Świadczy o tym litera ‘X” przed numerem banknotu . W przypadku kryzysu ( upadku Euro ) tylko banknoty z literą “X” będą odkupywane przez DB i zamieniane na nową walutę . Pragnę przypomnieć że skrzynki w bankomatach w Niemczech są przystosowane do dwóch dwóch rożnych wielkości . Jedne do Euro a drugie do ……….

 4. policjant łapówkarz

  złoto i srebro zawsze były są i będą jedynym pieniądzem. Wszystko inne to iluzja stworzona dla niewolników nwo

  • dfre

   zloto i srebro to tylko uluda
   o czym pisali juz starozytni w legendzie o midasie

   wartsc ma jedynie praca ludzka

   zdradzil wam ta odwieczna tajemmnice lichwiarzy
   w kapitale zydowski zdrajca
   niejaki karol marks

   • policjant łapówkarz

    to prawda, tylko, że ja nie potrzebuję pracy, a pieniedzy.
    Dlatego żydzi mówią: lepszy mały handelek, jak duży szpadelek.

    • dfre

     no to potem trzeba sie liczyc
     ze ci od szpadelka upomna sie o swoje

     • policjant łapówkarz

      tak, tak. W myśl komunistycznej zasady:
      “co je twoje to je moje, a co moje to nie ruszaj”.

     • policjant łapówkarz

      Tak więc kiedy przyjdą upomnieć się o MOJE to pokażę im gest Kozakiewicza. Na szczęście każdy ma jeszcze wolność wyboru jak zarabiać pieniądze, łopatą czy głową.

 5. Ponton Ponton

  Ostatnio na netcie widziałem taka informacje. Mianowicie, wymieniono 3700 zł w banknotach na taką samą kwotę w bilonie 1 groszowym i pono to było 600 kilo mosiądzu czy czego tam, wartego w skupie 6000 zł!!! Może to jest jakieś rozwiązanie!!! Na obecne czasy!!!

 6. dfre

  tak jak janukowicz na ukrainie

  czy slonce karpat w rumunii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217