WARTOŚCI
Like

Nadciąga Armagedon

25/04/2016
1297 Wyświetlenia
5 Komentarze
5 minut czytania
Nadciąga Armagedon

Informacje o tym, co dzieje się naprawdę w Europie, przemykają przez polskojęzyczne media ukradkiem bądź też ni pojawiają się wcale. Znowu, jak za komuny, trzeba uczyć się czytać pomiędzy wierszami.

0


Osiedle_czarnobyl30 lat po katastrofie w Czarnobylu i 5 lat po Fukushimie Niemcy z coraz większym niepokojem patrzą na swoich zachodnich sąsiadów. Najwięcej obaw przysparzają obecnie elektrownie jądrowe w Belgii.

 

Seria awarii w przestarzałych, belgijskich elektrowniach atomowych zdaje się nie mieć końca. W grudniu 2015 w reaktorze Doel 3 koło Antwerpii odkryto wyciek wody z generatora, reaktor został czasowo odłączony. W ostatni czwartek, 21 kwietnia pojawiła się wiadomość, że ten sam Doel 3 został wyłączony podczas rutynowej kontroli. – Jest to normalna procedura, jeżeli pojawia się coś nietypowego – powiedziała rzeczniczka operatora elektrowni Electrabel. Po krótkim przestoju reaktor jest dalej w ruchu.

 

Belgia eksploatuje siedem reaktorów jądrowych. Najmłodszy ma dobre 30 lat, najstarszy ponad 40. W ciągu ostatnich dwóch lat poszczególne reaktory musiały zostać wyłączone co najmniej dziesięć razy. Powodem były różne problemy techniczne lub mniejsze awarie, w tym pożar; tylko w bieżącym roku wyłączano je awaryjnie już czterokrotnie.

 

Niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów Barbara Hendricks kolejny raz wezwała w minionym tygodniu belgijski rząd, by wyłączył reaktory Doel 3 i Tihange 2 pod Liège. Przynajmniej do czasu, dopóki nie zostaną wyjaśnione „otwarte kwestie dotyczące bezpieczeństwa”. O najnowszym wyłączeniu Doel 3 minister nawet jeszcze wówczas nie wiedziała.

http://www.dw.com/pl/niemcy-strach-przed-j%C4%85dr%C3%B3wkami-u-s%C4%85siad%C3%B3w/a-19210510

elektrownia Doel pod AntwerpiąProszę państwa, awarie w belgijskich elektrowniach zdarzały się i przedtem. Ten nagły wzrost uwagi, jaką niemiecka minister poświęca belgijskiej energetyce atomowej wynika z zupełnie innych przyczyn.

 

Naprzód przypomnijcie sobie tą informację:

 

Po zamachach terrorystycznych w Brukseli szef niemieckiego MSW zapowiada zwiększenie środków bezpieczeństwa w zakresie tzw. “infrastruktury krytycznej”. Kryją się za tym m. in. elektrownie atomowe.

 

czarnobylRząd RFN chce wzmocnić ochronę tak zwanej “infrastruktury krytycznej”. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie obiekty, których wyłączenie lub utrudnione działanie spowodowałoby znaczne pogorszenie bezpieczeństwa publicznego i ograniczenie niezbędnych dostaw, na przykład energii.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere (CDU) po zamachach terrorystycznych w Brukseli zarządził w Niemczech “zwiększenie środków bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury krytycznej”, a policja ma w takich miejscach oraz na granicy z Belgią, Francją, Holandią i Luksemburgiem demonstrować “wzmożoną obecność”.

http://www.dw.com/pl/po-zamachach-w-brukseli-niemcy-wzmacniaj%C4%85-ochron%C4%99-elektrowni-atomowych/a-19148998

 

I tą:

 

shutterstock_286493465-1Szef BfV Hans-Georg Maassen uważa, że atak terrorystyczny w Paryżu dowiódł, iż dżihadyści z tzw. państwa islamskiego są w stanie umieszczać terrorystów między tzw. uchodźcami. „Od tego czasu wielokrotnie znajdowaliśmy terrorystów między uchodźcami. To jest rzeczywistość, z którą agencje bezpieczeństwa muszą się mierzyć” – powiedział Maassen niemieckie stacji ZDF. Dodał, że podległę mu służby starają się ustalić, czy wśród imigrantów nie ma jeszcze więcej bojowników ISIS lub terrorystów powiązanych z tą organizacją.

Niemiecki wywiad miał otrzymać ok. 100 informacji nt. dżihadystów, którzy podając się za uchodźców trafili do ośrodków na terenie Niemiec. W czwartek niemiecka policja aresztowała dwie osoby podejrzewane o związki z ISIS. Miały one planować zamachy w Berlinie.

 

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/niemiecki-wywiad-potwierdza-wsrod-uchodzcow-ukrywaja-sie-terrorysci

 

 

Elektrownie belgijskie są już stare. Ich konstrukcja jest wyjątkowo podatna na atak z powietrza.

 

Europa jest poprzecinana korytarzami lotów bardziej niż Stany Zjednoczone.

loty nad Europą

/

Wiele z nich znajduje się w pobliżu elektrowni.

 

maxresdefaultTo, co było możliwe w Nowym Jorku 11 września może powtórzyć się w Europie.

 

A wtedy trudno wyobrazić sobie rozmiar tragedii.

 

W zależności od kierunku wiatrów wielkie miasta, uznawane za kolebki cywilizacji europejskiej, mogą opustoszeć.

Londyn, Paryż, Bruksela, Haga, Antwerpia  a nawet Berlin.

 

Tymczasem gra pozorów, jaką pod batutą Merkelowej grają zgodnie media Starego Kontynentu wydaje się nie mieć końca.

 

Módlmy się więc o wiatr ze wschodu.

 

25.04 2016

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar Jerzy

  Nie rozumię tylko dlaczego pisze się o tych awariach w beligijskich elektrowniach atomowych?
  Awarie były, są i będą. Są normalną częścią eksploatacji. To co najważniejsza ma potrójne albo i pięciokrotne zabezpieczenie (i własnie to czyni elektrownie atomowe tak drogimi).
  Wyciek z generatora?
  I co z tego?
  Czy ktoś tu raczy wytłumaczyć co to jest wyciek z generatora bo mi ręce opadają i nie chce się tego robić. Z generatora może wyciec cała woda nawet prosto do mojego kranu i nic się nie stanie pod warunkiem że reakcja zostanie zatrzymana a zostanie.
  Na wodzie z generatora mogę sobie zupę ugotować. Dlaczego nikt tego ludziom nie wytłumaczy tylko straszy?
  Pisałem już o niemieckich kopalniach odkrywkowych. Wpiszcie w wyszukiwarce „Gartzweiler open pit mine” to wam oczy w poprzek staną.
  Ale nie ma mowy o zamykaniu tej dumy niemieckiej energetyki. Nawet tarasy widokowe zainstalowali i wycieczki zapraszają. Gybym miał wybierać to bez zastanowienia mieszkam obok elektrowni atomowej. Zresztą mieszkałem przez bardzo długo.
  .
  Problem jest jak zwykle gdzie indziej.
  Odpowiedzcie mi na pytanie: dlaczego Siemens, zasilany na ten cel pieniędzmi z niemieckiego budżetu pracuje pełną parą nad reaktorami najnowszej generacji tzw. peable reactors? Skoro energia atomowa jest w Niemczech be, to jaki jest tego sens? Jaka logika?
  Nie wiecie?
  Bo zastąpi nimi stare wygaszane niemieckie reaktory. Będzie je również eksportował jako “zieloną energię”. A wiatraki można sobie włożyć tam gdzie jest ich miejsce – między bajki.
  .
  Och, zapomniałem. Wprowadzą nowe prawo, założą szlaban na wegiel (już kładą) i na reaktory obecnej generacji i wcisną nam z pięć reaktorów Siemensa. “Zielonych, bezpiecznych reaktorów”.
  Czy tego nikt nie widzi?

  0
  • Avatar Jerzy

   Widze ze moj komentarz jest troche nie na temat. Napisalem zanim przeczytalem artykul do konca, co zreszta nie moze byc zadnym usprawiedliwieniem.
   Komentujac juz na temat powiem jedynie ze reaktory atomowe maja wymog wytrzymac uderzenie samolotu pasazerskiego. Nie wprowadzano tego wymogu z mysla o terroryzmie tylko o potencjalnym wypadku lotniczym. Dlatego zamach typu WTC nie stanowi raczej realnego zagrozenia. Na pokladzie musiala by byc sporych rozmiarow bomba zaprojektowana do przebijania zelbetonowych grubych konstrukcji, czyli … bunkrow.
   Wydaje sie ze w gre wchodzi jedynie atak od wewnatrz, co jest chyba nie tylko mozliwe ale nawet proste. Tym niemniej spowodowanie znacznego wycieku radioaktywnego proste nie jest, wlasnie ze wzgledu na te wszystkie zabezpieczenia. Niezbedna byla by fachowa wiedza i duzo czasu ktory raczej nie bylby im dany.
   Bardziej prawdopodobna wydaje sie brudna bomba. Na szczescie jest to wiecej strachu niz realnych szkod.
   Prawdziwie przerazajacym scenariuszem jest uzycie broni biologicznej ale takiej prawdziwej, skradzionej wojsku, a nie wyprodukowanej chalupniczym sposobem.

   0
 2. Avatar vox15

  Przebywanie w takiej bliskości elektrowni atomowej stępiło twoją czujność, jak mieszkańców
  pracowników elektrowni Czernobyla. Masz klapki na oczach. Wystarczy jedna duża awaria na
  skale Fukushimy i mamy strefę do wysiedlenia wielkości Polski. Wtedy tea będziesz przekonywał o bezpiecznym atomie. Mamy inne tańsze i bezpieczniejsze niewykorzystane żródła energii. Geotermia i synteza wodoru to przyszłośc plus potężne złoża gazu. Atom zostaw dla historyków techniki jako ślepą uliczkę przynajmniej w obszarze energetyki .Można się kurczowo trzymac tej technologii w imie korporacyjnej bezwzgledności ,bez zwracania uwagi na
  ludzi. Przypominam sobie arogancję Kremla i Gorbaczowa w 1986, potajemne wożenie Lugola
  karetkami na sygnale dla aparatczyków i upokarzające ukłony dyrektorów elektrowni w Fukushimie – to skutki zadufania w nieomylnośc atomistyki.

  0
  • Avatar Jerzy

   Polsce Fukushima nie grozi i dobrze wiesz dlaczego. W Fukushimie nie było żadnych ofiar śmiertelnych pomimo skali zniszczenia co pokazuje poziom bezpieczeństwa elektrowni atomowych.
   Tak naprawdę to mogło nie dojść do żadnego niebezpieczeństwa i uwolnienia żadnych substancji radioaktywnych gdyby tylko politycy w porę zdecydowali się na trwałe zniszczenie elektrowni i wydali zgodę na chłodzenie rdzeni wodą morską.
   Wszystko było gotowe i czekało na “rozkaz”. Ostatecznie to zrobiono, ale późno.
   Porównaj teraz ilość ofiar śmiertelnych które idą w tysiące rocznie, oraz chorób spowodowanych wydobywaniem i eksploatacją węgla, gazu, ropy… Tysiące ofiar rocznie, a ty mnie straszysz atomem?
   Kilkakrotnie większą dawkę promieniowania otrzymuję podczas każdego lotu samolotem niż pracownik elektrowni przez kilka lat swojej pracy.
   Zresztą, o czym my mówimy? Artykuł nie jest na ten temat.

   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816