Bez kategorii
Like

Łyżka dziegciu

29/01/2014
206 Wyświetlenia
9 Komentarze
6 minute czytania
Łyżka dziegciu

Pan Michał Jeżewski

Wydawnictwo Fronda

W książce “Resortowe dzieci” znalazłem na str. 241 coś takiego:

“Bardzo ciekawie  wyglądała również lista posiadaczy akcji A Polskiej Korporacji Handlowej. Znaleźli się na niej m.in. Mieczysław E.Rakowski, Romuald Szeremietiew, Leonard Praśniewski, January Gościmski, Lech Jaworowicz, Tadeusz Jastrzębski, Zbigniew Grycan, Adam Kozłowski, Holdinng Wars. Izba Kupców i Przemysłowców, Jerzy Krogulec, Grażyna Wencel, Beata Tyszkiewicz, Kazimierz Morawski, Marek Mikuśkiewicz, Elżbieta Wiśniewska, Anna Woźniak-Starak i Piotr Bachurski, obecnie wydawca “Gazety Warszawskiej”.  

Biorąc pod uwagę treści prezentowane w książce wnoszę, że jej autorzy Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz uznali mnie za coś w rodzaju reżimowego dzieciątka.

Oczywiście nie byłem nigdy posiadaczem akcji Polskiej Korporacji Handlowej, której właścicielami jak wiadomo byli Rudolf Skowroński i Grzegorz Żemek, tak, tak, TEN sam Żemek! Nie robiłem interesów z nimi, ani z Mieczysławem Rakowskim. Trudno to sobie wyobrazić także dlatego, że w programie TVP kiedyś Rakowskiemu powiedziałem prosto w oczy, że jego miejsce jest na ławie oskarżonych. Powstaje jednak pytanie, skąd autorzy książki zaczerpnęli taką kuriozalną wiadomość na mój temat?

Otóż przed laty w gazecie „Dziennik” (nr 41/2006) ukazał się artykuł „Tajemniczy biznesmen na celowniku śledczych”. Jego autorzy opisywali podejrzane interesy niejakiego Rudolfa Skowrońskiego. I tam o moich akcjach w jego firmie napisali. Chcąc nieporozumienie sprostować zadzwoniłem do redakcji i poprosiłem o rozmowę z red. naczelnym Robertem Krasowskim. Sekretarka poinformowała mnie, że „pan redaktor jest zajęty”, ale oddzwoni, jeżeli podam numer mojego telefonu. Podałem. Nie oddzwonił.

W kilka dni później wysłałem do red. Krasowskiego list.

========================

Piaseczno, 13 czerwca 2006

Dotyczy: sprostowania fragmentu artykułu „Tajemniczy biznesmen na celowniku śledczych” („Dziennik” nr 41/2006)

Pan Robert Krasowski

„Dziennik”

 Panie Redaktorze,

W artykule „Tajemniczy biznesmen na celowniku śledczych” („Dziennik” nr 41/2006) pojawiła się w trzeciej szpalcie informacja, zgodnie z którą byłem udziałowcem spółki Polska Korporacja Handlowa S.A. Informacja ta nie jest zgodna z prawdą.

Po pierwsze, tzw. właścicielem spółki akcyjnej (Polska Korporacja Handlowa była spółką akcyjną jak wynika ze skrótu „S.A.”) są jej akcjonariusze, a nie – udziałowcy. Tym różni się spółka akcyjna od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tę informację może Pan potwierdzić chociażby pobieżnie przeglądając kodeks spółek handlowych lub wykonując jeden telefon do obsługującego „Dziennik” prawnika.

Po drugie, nigdy nie byłem akcjonariuszem tej spółki, co istotnie – zgodnie z treścią artykułu można sprawdzić w jej aktach rejestrowych.

Najwidoczniej panowie Daniel Walczak i Robert Zieliński tylko pobieżnie je przejrzeli, bo inaczej musieliby dojść do wniosku, że nigdy nie byłem akcjonariuszem spółki. Ja ze swojej strony przejrzałem te akta bardzo uważnie i okazało się, że jestem na jakiejś sporządzonej przez właścicieli tej spółki liście subskrybentów na akcje, z której miałoby wynikać, jakobym zamierzał kupić jedną jej akcję o wartości dzisiejszych 100 zł. Przy czym na tej liście, wydrukowanej na komputerze, poza nazwiskami nie ma nic więcej, np. nie ma adresów, numerów dowodów osobistych, nie wspominając już o jakichś podpisach “subskrybentów”. Kto i dlaczego mnie na tę listę wpisał nie wiem. Jak trafiłem na tę listę – nie wiem, bo nigdy takiego zamiaru nie miałem. Żadnej akcji tej spółki nigdy nie kupiłem, ani nie brałem udziału w zapisach na akcje.
W związku z tym domagam się opublikowania sprostowania następującej treści:

W opublikowanym przez nas w „Dzienniku” nr 41/2006 artykule „Tajemniczy biznesmen na celowniku śledczych” autorstwa redaktorów Daniela Walczaka i Roberta Zielińskiego podaliśmy nieprawdziwą informację jakoby Pan Romuald Szeremietiew był udziałowcem spółki Polska Korporacja Handlowa S.A. stanowiącej własność Pana Rudolfa Skowrońskiego i Pana Grzegorza Żemka. Pan Romuald Szeremietiew nigdy nie był udziałowcem, ani akcjonariuszem tej spółki. Za podanie nieprawdziwej informacji przepraszamy.”

=========================

W odpowiedzi dotarło do mnie pismo (z 26.06.2006) pełnomocnika red. Krasowskiego adwokata Piotra Banasika, który informował, że gazeta nie ma obowiązku przepraszania mnie za podanie nieprawdziwej informacji, a więc nie wydrukuje też mojego sprostowania.

W tamtym czasie byłem jeszcze ścigany z „korupcję”, odwiedzałem prokuratury i sądy, nie starczyło mi siły, aby skierować sprawę kłamczuchów z „Dziennika” do sądu. Napisałem jednak o tym na moim blogu więc informacja o tym wybryku jest ciągle dostępna w Internecie. http://prawica.net/node/4098

Dlaczego autorzy bestsellera wydanego przez prawicowe, a więc PRAWE wydawnictwo „Fronda” tak lekkomyślnie przedstawili mnie jako wspólnika czerwonych biznesów?  Nie mogli mnie zapytać, czy to prawda?

Na koniec pytanie retoryczne: Czy ktoś mnie przeprosi i zmieni tekst na str. 241?

 

Inne zapisy autora:

Szeremietiew

Jaki jestem każdy widzi (każdy kto zechce).

198 publikacje
107 komentarze
 

 1. robhood robhood

  Panie Romualdzie?
  czy widze dobrze? to wydawnictwo jest tym samym co ten portal ‘poswiecony’?….
  ….aa, tak to ta sama Fronda…
  przeciez oni ‘wyrzucili’ wlasnie stanislawa michalkiewicza :D…
  tzn. ‘odcieli sie’ od Redaktora za ‘chwilowo nieczynny’ 😀 ….
  prosze sie nie dziwic wiec…cos z nimi nie tak najwyrazniej ….

 2. Tomasz Parol Tomasz Parol

  Panie Romualdzie, w Polsce nikt nikogo dobrowolnie za nic nie przeprasza, a zwłaszcza tego nie zrobią żadni partyjni dziennikarze. Oni są od czego innego po prostu.

 3. Max Otto von Stirlitz

  Herrn Szeremietiew
  .
  Jezeli zostal wydrukowany klamliwy tekst dotyczacy pana przeszlosci, wyrazne oczernianie panskiej postaci , to dlaczego domaga sie pan tylko przeprosin a nie zadoscuczynienia w kwocie przykladowej 1.000.000€ na dowolny sierociniec w Polsce ?
  Jezeli nie bedzie erraty do wspomnianego tekstu to zakaz dystrybucji bzdurnego pamfletu pozytecznych idiotöw.
  .
  Ja nie rozumiem, obdzieraja pana z wiarygodnosci , a pan podaje im tekst do publikacji w formie przeprosin ?? .
  I do tego akcje Grzegorza Żemka, ktörych rzekomo byl pan wlascicielem .
  😎
  .
  Max Otto von Stirlitz.

  .

  • Szeremietiew

   W postępowaniu cywilnym domagając się odszkodowania trzeba wcześniej wpłacić do sądu 5% od wysokości żądanej kwoty. Proszę policzyć ile to będzie od tego, co Pan ogłasza.

   • Max Otto von Stirlitz

    Pan Szeremietiew
    .
    Okey ,rozumiem.
    .
    Dunczyk , z Vabank :
    –z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój.
    .
    Pozostaje w uszanowaniu.
    .
    Max Otto von Stirlitz.

   • Obserwator (Can.)

    Panie Szeremietiew, ja wplace za Pana wymagane 5% od 1000000 Euro. Odda mi Pan bez oprocentowania, a pozostala kwote 950000 Euro wplaci sie na konto wdow i sierot. O.K.? MIej Pan polot, odwage i jaja w spodniach, a nie proszek do pieczenia ciasta. Widze, ze w Polsce zostaly tylko meskie cioty i zdrajcy wlasnego prezydenta. Coz wiecej mozna od was wymagac?

    • Szeremietiew

     Proszę mnie nie podpuszczać. Mają “życzliwi” pisać, że ktoś tajemniczy dał Szeremitiewowi milion euro – dlaczego? Będą podejrzliwe doniesienia w mediach, kontrolę skarbówki i wezwanie na prokuraturę.

 4. Hersz

  Pan Szeremietiew to człowiek honoru i tego honoru wymaga od innych dla niego słowo jest więcej warte niż pieniądze. Romek dużo dużo zdrowia.

 5. strażnik gaju

  spółka akcyjna nie ujawnia w dokumentach rejestracyjnych posiadaczy akcji, ujawniani są członkowie organów – zarządu i rady nadzorczej, ale nie udziałowcy, Polska Korporacja Handlowa S.A. została zlikwidowana i wykreślona z rejestru przedsiębiorców,———– a może tak zamiast handryczenia się z błędną informacją jakiś felietonik o związkach Rudolfa Skowrońskiego [gdzie on się zapodział nieboga] i Aleksandra Makowskiego, talibach w Klewkach [a w zasadzie ludzi od Massuda],

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217