HYDE PARK
Like

Życie według filozofii Bruce’a Lee.

29/01/2014
3581 Wyświetlenia
2 Komentarze
8 minut czytania
Życie według filozofii Bruce’a Lee.

Bruce Lee był wielkim artystą sztuk walki, nauczycielem, filozofem, gwiazdą filmową i twórca Jeet Kune Do. Jest inspiracją dla wielu ludzi sukcesu, jego pomysły były motywacją dla wielu wspaniałych pomysłów.

0


 

Nawet w codziennej życiowej gonitwie koncentrujemy się zbytnio na doskonaleniu tej Ziemi . W szczególności na  doskonaleniu systemu gospodarczego i politycznego. Nawet nie zadajemy sobie pytania podstawowego: czy to ma sens? Czy na pewno jest możliwe aby na Ziemi zbudować doskonały system gospodarczy. Przecież życie na tej ziemi to jest tylko okres przejściowy. To co w tym życiu, na tej ziemi potrzebujemy , idealny ziemski system polega na tym że ma zapewnić nam jedzenie i schronienie. Dopóki nie myślimy zbyt wiele i po prostu dostosowujemy się do istniejących warunków  zawsze mamy idealny system tam gdzie jesteśmy.

To dlatego tak wielu ludzi nie interesuje się polityką, nie ogląda telewizji, nie chodzi na wybory. Im jest dobrze.

Po co martwić się o tworzenie doskonałe systemy podczas tymczasowego pobytu na Ziemi. Dlaczego nie oddać się kontemplacji i spróbować zrozumieć, że życie tu jest po prostu jak pobyt na wakacjach. Niedługo się skończy.  będzie koniec. Jak na wakacjach, nie musimy przywiązywać się do rozrywek, które mam nadzieję ma każdy. Nie musimy przywiązywać się do tej Ziemi.

Bruce Lee był największym artystą sztuk walki jaki kiedykolwiek żył. Był też wielkim filozofem. Całe życie uczył się  nowych rzeczy; Eksperymentował z nowymi metodami poprawy siebie. Był jak woda; bezkształtny, nieforemny i zawsze znajdował drogę. Co uczyniło go naprawdę wielkim było to, że nie był związany przez żadne  tradycje. Dowiedział się co chciał, o czym myślał . Poprawiał  swoje umiejętności , podnosił wiedzę, nie zwracał uwagi na to co mu nie było konieczne. To jest chyba to najlepsze czego można się od niego nauczyć. Nawet jego styl walki Jeet Kune Do całkowicie opiera się na filozofii; bierz co jest przydatne – odrzuć to, co nie jest. Takie proste.

Należy pamiętać, że nie trzeba uczyć się czegoś dlatego że tak ktoś mówi albo tak mówią przepisy. Nie trać czasu  i energii na uczenie się rzeczy, które nie pomogą Ci osiągnąć twoich celów. Ale jak już się czegoś uczysz, ucz się dokładnie.

 

Bądź jak woda która znajdzie drogę w każdej szczelinie.  Nie bądź asertywny, ale dostosowuj się do obiektu, i wtedy znajdziesz swoja drogę aby przejść przez niego lub go obejść wokół. Jeśli się nie usztywnisz ,  nic  wokół ciebie nie pozostanie bierną tajemnicą.

Życie to podróż i możesz napotkać przeszkodę na każdym kroku, ale nie pozwól, by Cię zatrzymała. Musisz umieć znaleźć drogę wokoło  niej. Zawsze jest na to sposób i można obejście znaleźć. Wlej wodę do zbiornika, ale jeśli on nawet ma mały otwór, woda się z niego wydostanie.

Oczyść swój umysł,  stań się bezkształtny. Bezkształtny, jak woda. Jeśli nalejesz wody do kubka, staje się kubkiem . Jeśli  umieścisz wodę w butelce, staje się butelką. Wlejesz  ją do  czajnika, staje się czajnikiem. Tak, woda może płynąć lub może spadać. Bądź jak woda, mój przyjacielu.

Dostosowując się do obiektu nie oznacza że zawierasz  kompromis albo poprzestajesz na czymś  mniej. To po prostu oznacza, że można improwizować. Znajdź najlepszy sposób. Znaleźć sposób, który nie odwracają  twojej uwagi od przyjętego celu. Skupić się na sposobie dotarcia twojego miejsca przeznaczenia. Nie staraj się zmienić, ale improwizować. Świat ciągle się zmienia, i jeśli  się nie potrafisz dostosować będziesz pozostawać w tyle.

Istnieje wiele rzeczy, które możemy poznać z natury która nas otacza. Widzimy to wszystko  codziennie, ale to ignorujemy.

Starożytni ludzie wiedział lepiej niż my jak się uczyć; byli dobrymi obserwatorami. Dowiedzieli się jak niecić ogień. Obserwowane pająki jak budują sieci i nauczyli się robić tkaniny na ubrania .

Bruce Lee odebrał najważniejsze lekcje życia obserwując wodę. Natura jest niesamowita.

Nauka jest ważną częścią naszego życia, i zawsze musimy nauczyć. Uczyć się na błędach  i podejmujemy lepsze decyzje w przyszłości. Każdy popełnia błędy, ale jeśli nie nauczysz się niczego z błędnego doświadczenia, masz pewność że powtórzysz wszystko to samo jeszcze raz. Nasze błędy czynią nas takimi  jakimi jesteśmy.

To prawda; za każdy błąd jaki zrobisz będą konsekwencje. Ale  będą one również odgrywać rolę przy decyzjach jakie dopiero masz podjąć. Nie martw się o błędy, który możesz popełnić; koncentruj się na poprawie  tych które już popełniłeś i zadbaj aby się nie powtórzyły.

Każdego wieczoru przed pójściem spać, spisuj rzeczy, których się nauczyłeś tego dnia. Napisz co będziesz robić, aby zapewnić, że błąd się nie powtórzy. Trzymaj  te notatki  osobno w notebooku, notatniku  lub smartfonie. Pisz swój dziennik pokładowy.(kiedyś pisano pamiętniki) . Weź go ze sobą gdziekolwiek będziesz.

A oto jeszcze kilka cytatów :

Des­ka nie od­da­je ciosów. <> Ból jest naj­lep­szym nau­czy­cielem. Tyl­ko nikt nie chce być je­go uczniem.<> Nie zas­ta­nawiaj się kto ma rację, kto się my­li, ani kto jest lep­szy czy gor­szy. Nie bądź ani za, ani przeciw <> Nie nau­czysz się pływać, nie wchodząc do wody. <> Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko <> Jeśli spędzasz zbyt wiele cza­su myśląc o czymś, nig­dy te­go nie dokonasz.  <> Zaw­sze bądź sobą, wy­rażaj siebie, miej wiarę w siebie, nie poszu­kuj ludzi suk­ce­su po to aby stać się ko­pią ich osobowości.  <> Ty­powy człowiek jest zlep­kiem ru­tyny, idei i tradycji. <> Sa­ma wie­dza nie wys­tar­czy, trze­ba umieć ją zas­to­sować. Nie wys­tar­czy chcieć. Trze­ba wszys­tko wpro­wadzać w życie. <> Wszys­tkie niejas­ne pojęcia muszą upaść nim uczeń może naz­wać siebie mistrzem.

PS. Zbyt wielu ludzi zamiast uczyć się mądrości od wody- leje wodę.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758