Globalnie i Lokalnie
Like

Korea Południowa, a Polska – krótkie porównanie

03/03/2020
897 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Korea Południowa, a Polska – krótkie porównanie

Jeśli chodzi o dochód narodowy na głowę mieszkańca, to są spory, czy przegoniliśmy już w tym względzie Portugalię, czy jeszcze nie.
Dochód Korei Południowej na głowę mieszkańca jest porównywalny z Japonią, a firmy takie jak Samsung, Goldstar (obecnie LG), Hyundai, czy KIA stały się znane na całym świecie, także z niezawodności przewyższającej często produkty firm niemieckich i amerykańskich.

0


W 1950 roku bogatsza i uprzemysłowiona Korea Północna napadła na biedniejszą i pozbawioną przemysłu, żyjącą z rolnictwa Koreę Południową. Korea Południowa w 1953r. wyszła z wojny domowej jako kraj zniszczony z liczbą ludności 25 mln, czyli mniej więcej tyle co Polska w 1945r.

Obecnie Korea Południowa ma 51 mln ludzi i nowoczesną gospodarkę (mikroelektronika, samochody). Poziom mikroelektroniki osiągnął w Korei Płd. tak wysoki poziom, że amerykańskie firmy, Apple i Intel zamawiają tam wykonanie swoich procesorów. Koreańczycy opanowali produkcję układów scalonych w technologii 10 nanometrów (prace nad niższymi trwają) podczas gdy amerykański producent procesorów Intel ma trudności z własną produkcją w technologii 14 nanometrów.

Nota bene, rodzimy konkurent Intela firma AMD zamawia procesory na Tajwanie w firmie TSMC w podobnej technologii. TSMC zapowiada przejście wkrótce na technologię 3-nanometrową.

Dla porównania według danych z 2006 roku osiągnięcia rosyjskiej mikroelektroniki zatrzymały się na poziomie procesu fotolitograficznego 180 nm wdrożonego w przodujących w tej dziedzinie firmach na świecie w latach 1999r-2000r. Od 14 lat brak jakichkolwiek informacji na temat nowych rosyjskich “osiągnięć” w  dziedzinie produkcji układów scalonych i mikroprocesorów.

Polska (38mln) nie produkuje obecnie, ani własnych samochodów, ani żadnych podzespołów elektronicznych, a tym bardziej z zakresu mikroelektroniki półprzewodnikowej. Jeśli chodzi o dochód narodowy na głowę mieszkańca, to są spory, czy przegoniliśmy już w tym względzie Portugalię, czy jeszcze nie.

Dochód narodowy Korei Płd. na głowę mieszkańca jest porównywalny z Japonią, a firmy takie jak Samsung, Goldstar (obecnie LG), Hyundai, czy KIA stały się znane na całym świecie, także z niezawodności, często przewyższającej produkty firm niemieckich i amerykańskich.

I o zgrozo, wszystko to Korea Południowa osiągnęła bez pomocy Związku Sowieckiego i unijnych dotacji!
Żurek Janusz

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz Żurek http://opty.org

Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.

139 publikacje
739 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar Ryszard B.

    “Wszystko to Korea Południowa osiągnęła bez pomocy Związku Sowieckiego i unijnych dotacji!”

    Owszem, ale Korea nie ma takich “cudownych” sąsiadów jakich ma Polska – zwłaszcza od strony zachodniej, bo to właśnie oni rządzą Polską, i skrzętnie pilnują, aby Polska przypadkiem się nie rozwijała, bo jeśli Polacy nagle staną się biznesmenami, to skąd niemcy wezmą parobków do swoich firm? Proste jak drut.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816