Globalnie i Lokalnie
Like

Kontrowersje wokół nowego Prezydenta Egiptu. Jest Żydem?

06/07/2013
738 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
Kontrowersje wokół nowego Prezydenta Egiptu. Jest Żydem?

Bractwo Muzułmańskie odsunięte wraz z Morsim od władzy w Egipcie twierdzi że nowy Prezydent Adly Mansour , jest Żydem. Informacja taka na krotko pojawila się w egipskim internecie i szybko zniknela. Ale powtarzają ja agencje światowe.

„Muslim Brotherhood claimed new Egyptian president is Jewish „.

0


Taką informację opublikował na krótko  portal ruchu Bractwo Muzułmańskie- IkhwanOnline. Sugerowano w nim że  Adly Mansour,  nowo mianowany pelniącym obowiązki Prezydenta Egiptu został nim w wyniku konspiracji Izraela i USA. Donosi o tym  między innymi dziennik Haaretz . http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/muslim-brotherhood-claimed-new-egyptian-president-is-jewish-1.534099

Informacja ukazała się w czasie gdy dziesiatki tysięcy zwolenników obalonego Prezydenta Morsi wyległy na ulice.

Adly Mansour, główny sędzia egipskiego Najwyższego Sądu Konstytucyjnego, został zaprzysiężony jako pełniący obowiązki Prezydenta w czwartek, po tym gdy dowództwo armii ogłosiło że Prezydent Mohamed Morsi  został pozbawiony władzy, a Konstytucja jest zawieszona.

Artykuł IkhwanOnline sugerował że Bractwo Muzułmańskie przywołuje teorię spiskowe aby umniejszyć swoją rolę w upadku Morsiego rozsiewaja anty Semickie pomówienia. Miało  to im pomóc uniknąć krytycznej oceny  opinii międzynarodowej w kwesti ich roli  w sprawowaniu rządów w Egipcie. Nie ma żadnych dowodów że informacje są prawdziwe.

Artykuł powoływał się na publikację na Facebooku która miała pochodzić z al-Jazeera, ale nie ma pewności że była ona prawdziwa. Podobno  Mansour jest „uznawany za członka Adwentystów Dnia Siódmego” jako sekty Żydowskiej ( faktycznie Adwentyści Dnia Siódmego są  protestanckimi chrześcijanami). Sugerowano także  że   Mansour usiłował przejść na chrześcijaństwo, ale nie uzyskał zgody Koptyjskiego Papieża , który nie chciał go ochrzcić.

Artykuł sugerował że ustanowienie Mansoura na pozycji prezydenta Egiptu jest wynikiem globalnego spisku w ktory zaangazowane sa USA, Izrael i Mohamed ElBaradei. Spisek podobno zmierza do tego aby pod nadzorem armii , fałszując wybory osadzić Mansoura na funkcji Prezydenta Egiptu. To podobno  ElBaradei obiecał Izraelowi . Plan mial być zaaprobowany przez Amerykę , Izrael i kraje arabskie.

Artykuł został z internetu usunięty , prawdopodnie dlatego że ktoryś z działaczy Bractwa uznal i może się spotkać ze zbyt dużym krytycyzmem. Mógł posluzyć ku temu aby Bractwu Muzułmańskienmu przypisano wszelkie najgorsze cechy: sklonnośc do teorii spiskowych, antysemityzm  i sugestię że nie są w stanie przyjąć zadnych kompromisów. Zagrażaloby to nie tylko mozliwości powrotu Bractwa do wladzy, ale calemu systemowi politycznemu Egiptu.

Ale kamyczek został do wody wrzucony i kręgi rozchodzą się po świecie.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758