Bez kategorii
Like

Komputer- sprawca bólu szyi

04/07/2011
405 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Jeśli przebywasz dłużej niż pół godziny dziennie przed komputerem, doskwiera Ci ból szyi i barków, odczuwasz drętwienie palców, to powinieneś zadbać o kondycję mięśni szyi.

0


   Coraz częściej skarżymy się na złą kondycję naszego kręgosłupa. Standardowe postępowanie farmakologiczne nie pomaga, a masaż i ćwiczenia dają ulgę na parę tygodni.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest łamanie podstawowych zasad ergonomii pracy na komputerze.

  Kluczem do pozbycia się nawracających problemów z szyją jest uświadomienie sobie prawidłowego trzymania głowy, która powinna znajdować się bezpośrednio nad tułowiem nie zaś przed nim. Przeciętna masa głowy waha się w granicach 5kg, aby uświadomić sobie jak dużym wysiłkiem dla mięśni szyi proponuję wykonać prosty test. Wystarczy porównać jak długo jesteśmy w stanie utrzymać 5l wody w pojemniku trzymanym na wysokości mostka przed tułowiem przy zgiętych i wyprostowanych łokciach. Podobnym obciążeniom poddawane są mięśnie szyi. Naturalnie w procesie ewolucji mięśnie te zdążyły się dostosować do tak ciężkiej pracy jednak nigdy dotąd człowiek nie był poddawany tak długim obciążeniom statycznym w pozycji siedzącej.

  Jeśli w czasie czytania tego tekstu siedzisz pochylony do przodu, twoja głowa jest wysunięta przed linię kręgosłupa, łokcie nie są oparte na podłokietniku lub blacie i masz zwyczaj nie opierania nadgarstków na klawiaturze swojego komputera to narażasz swoją szyję na powolną degenerację. Mechanizm powstawaniu bólu szyi i górnej partii pleców jest złożony. Ogólnie można go podzielić na kilka etapów.

1)     Początkowe bóle spowodowane nadmierną pracą prostowników szyi i przeciążeniem więzadeł kręgosłupa. Bóle te występują w trakcie długiej pracy w niedbałej pozycji siedzącej. Po skorygowaniu pozycji mijają nie pozostawiając po sobie śladu.

2)     Ból chemiczny wywołany zmianami zapalnymi w obrębie przyczepów więzadeł i mięśni. Jest to faza, w której ból ma charakter bardziej stały. Może pojawić się w trakcie wykonywanej pracy i trwać do kilku tygodni. Dobrze reaguje na środki przeciw zapalne i przeciwbólowe. Dzięki czemu łatwo go wyeliminować bez dodatkowych ćwiczeń i korekty pozycji siedzącej. Skutkuje to fatalnym błędem w terapii polegającym na eliminacji objawu nie zaś przyczyny. W ten sposób zmiany przeciążeniowe z tkanek miękkich zaczynają przenosić się stawy i strukturę kostną poszczególnych trzonów kręgów. Na tym etapie możliwe jest całkowite wyeliminowanie przyczyny bólu wyłącznie poprzez prawidłowa sylwetkę podczas pracy na komputerze oraz wykonywanie prostego ćwiczenia polegającego na jednoczesnym cofnięciu brody i wydłużeniu szyi. Ćwiczenie powinno się wykonywać 10 razy co godzinę siedzącej pracy lub jazdy samochodem

3)     Etap pierwszych objawów neurologicznych występuje kiedy wcześniejsze zmiany doprowadziły do znacznych przeciążeń w obrębie krążków międzykręgowych. W skutek czego dochodzi do przemieszczenia się jądra miażdzystego w okolicę rdzenia kręgowego powodując jego ucisk ( modelowanie opony twardej ). Charakterystycznym objawem klinicznym takiego stanu jest ból promieniujący do ramienia, drętwienie niektórych palców rąk oraz ograniczenie ruchomości szyi. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj dyskretnie zmniejsza dolegliwości bólowe jednak rzadko je znosi. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ortopedy lub neurologa, który na podstawie badania określi stopień zaawansowania zmian oraz zaleci terapię. Zazwyczaj unika się fizjoterapii w stanach ostrych. Należy jednak pamiętać o przeprowadzeniu rehabilitacji po zakończonym leczeniu przeciwzapalnym

4)     Ostatnia faza tworzenia się zmian degeneracyjnych w kręgosłupie szyjnym to przenoszenie się zmian zwyrodnieniowych na kolejne segmenty kręgosłupa. Skutkuje to zwiększeniem się obszaru bólu oraz przeciążeniami w obrębie pierwszych dwóch kręgów szyji, które może doprowadzić do bólów i zawrotów głowy oraz mdłości. W takim przypadku najczęściej zalecane jest leczenie operacyjne polegające na usztywnieniu kilku segmentów ruchowych kręgosłupa.

 

Szczęśliwie w prosty i tani sposób można zaradzić zgubnemu wpływowi siedzącej pracy na stan naszego kręgosłupa. w tym celu należy zapamiętać kilka prostych zasad:

        siedź tak aby cały kręgosłup był oparty na oparciu krzesła

        kolana powinny znajdować się niżej niż biodra

        ustaw komputer centralnie przed sobą

        jeśli to możliwe monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku

        podpieraj ręce na łokciach i nadgarstkach

        trzymaj głowę nad tułowiem, nie przed nim

        jeśli masz wadę wzroku powiększ czcionkę na ekranie i używaj dobrych okularów z warstwami antyodblaskowymi

        co 1-1,5 godziny wstań od komputera i przeciągnij się

        co godzinę wykonaj [proste ćwiczenie polegające na cofnięciu brody i wydłużeniu szyi

        spędzaj wolny czas aktywnie

 

Jeśli uda Ci się przestrzegać w pracy prostych zasad ergonomii dasz szansę swojemu organizmowi na naprawę przeciążonych mięśni, więzadeł i stawów. Pozwoli to na zmniejszenie bolesności i poprawi Twoją koncentrację w pracy.

 

0

Piotr Turski

mgr fizjoterapii od 12 lat w zawodzie

10 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758