Bez kategorii
Like

Jowisz został trafiony przez komete

12/09/2012
386 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Wydarzyło to się 10 września.

0


Niezwykłe zdarzenie jako pierwszy zaraportował astronom-amator Dan Peterson z Racine w stanie Wisconsin, który przypadkiem obserwował właśnie Jowisza. – To był jasny błysk, który trwał zaledwie około 1,5-2 sekund – powiedział portalowi Space.com. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu południowego krańca równikowego pasa chmur na Jowiszu.

Peterson nie jest pewien, czy zderzenie pozostawi na Jowiszu bliznę podobną do tych, jakie w 1994 roku zostawiła tam kometa Shoemaker-Levy 9. Podczas tej kolizji doszło do pokawałkowania komety, która zderzyła się z gigantem w serii eksplozji i pozostawiła sporo znaków na chmurach gazowego giganta.

Nie wiadomo jeszcze, co zderzyło się z Jowiszem. Mogła to być kometa lub mała asteroida. – Sądzę, że była to niewielka, nieznana nam kometa, która teraz przeszła już do historii. Mam nadzieję, że złożyła podspis na chmurach Jowisza – komentuje Peterson.

Poniedziałkowa kolizja była czwartym tego typu zdarzeniem na Jowiszu od lipca 2009. Wówczas w planetę uderzyła asteroida, zostawiając ślad wielkości Pacyfiku. Potem w 2010 roku jeszcze dwukrotnie w Jowisza uderzały małe obiekty.

Najsłynniejszym zderzeniem była wspomniana kolizja komety Shoemaker-Levy 9 z 1994 roku. Ponieważ naukowcy przewidywali, że dojdzie do zderzenia, było ono wnikliwie obserwowane i analizowane przez wielu astronomów.

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758