HYDE PARK
Like

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

30/05/2020
1369 Wyświetlenia
1 Komentarze
6 minut czytania
Jak dbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

Zmiany technologiczne z jednej strony są dla dzisiejszych społeczeństw źródłem wielu korzyści, a z drugiej sprzyjają rozwojowi zagrożeń cybernetycznych. Przypadki naruszeń danych rosną z roku na rok. Potwierdzeniem może być chociażby raport Risk Based Security, zgodnie z którym w 2019 roku na terenie USA doszło aż do 7,9 miliarda naruszeń danych. To liczba ponad dwukrotnie wyższa w stosunku do roku 2018. Do cyberataków dochodzi coraz częściej także w Polsce, co potwierdza 5. edycja Badania Stanu Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzona przez PwC. Zgodnie z danymi, zaledwie 8% przebadanych w naszym kraju firm jest dojrzałych pod względem cyberbezpieczeństwa.

0


Pojawia się zatem pytanie: jak umiejętnie podejść do tematu cyberbezpieczeństwa? Przede wszystkim działania podejmowane w firmie powinny mieć charakter kompleksowy. Warto zatem przyjrzeć się poszczególnym krokom.

Cybersecurity – od czego zacząć?

Cyberbezpieczeństwo w dużej mierze odnosi się do oprogramowania i monitoringu, chroniących pocztę elektroniczną, system operacyjny, ale także sieć i urządzenia drukujące przed złośliwym atakiem lub kradzieżą danych. Nie należy jednak ograniczać terminu cybersecurity wyłącznie do tego obszaru. Znaczącą rolę w zapewnieniu ochrony firmy pełnią również pracownicy. Mając to na uwadze, należy przede wszystkim postawić na działania edukacyjne. Znajomość najlepszych praktyk może bowiem pomóc w zapobieganiu wielu poważnym naruszeniom bezpieczeństwa.

Myśląc o tworzeniu procedur bezpieczeństwa cybernetycznego, warto rozważyć tzw. warstwowy model bezpieczeństwa. Zaczyna się on od Internetu, a kończy właśnie na pracownikach.

Cyberbezpieczeństwo dla firm – jakie działania podjąć?

Co należy zrobić, aby chronić wrażliwe dane firmowe? Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerów? Poniżej zostały opisane wybrane działania. Warto pamiętać, że pełną ochronę zapewni jedynie kompleksowe podejście do tematu zagrożeń w sieci.

Edukacja pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

Zdecydowana część poważnych naruszeń bezpieczeństwa wiąże się z działaniami pracowników, które umożliwiły hakerom uzyskanie dostępu do systemu. Potwierdzają to także wyniki z przytoczonego badania PwC. Wynika z nich, że dla 30% przebadanych spółek główną przyczyną wystąpienia incydentu były przeoczenia ich własnych pracowników. Oznacza to więc, że personel musi zostać odpowiednio przeszkolony w zakresie najlepszych praktyk bezpieczeństwa sieci.

Filtrowanie stron internetowych i wiadomości e-mail

Filtrowanie spamu i zainfekowanych wirusem wiadomości e-mail powinno odbywać się poza zaporą sieciową. Dlaczego? Po pierwsze nie będzie miało to wpływu na przeciążenie sieci, a po drugie zapewnia, że ​​złośliwy kod oparty na poczcie e-mail się do niej nie dostanie. Istotna jest także konfiguracja zapory sieciowej w taki sposób, aby akceptowała tylko wiadomości e-mail ze znanego źródła. Dotyczy to również stron internetowych. Dostęp do stron “podejrzanych” powinien być automatycznie blokowany.

Kontrola dostępu do sieci

Kontrola dostępu do sieci ma ogromne znaczenie dla ochrony wrażliwych danych. Wyłącznie autoryzowane urządzenia powinny mieć możliwość łączenia się z siecią firmową. W przypadku urządzeń bezprzewodowych dostęp należy ograniczyć do zasobów niezbędnych do prowadzenia działalności, czyli np. laptopów pracowniczych. Co więcej, bezprzewodowy dostęp dla gości powinien umożliwiać użytkownikom tylko korzystanie z Internetu (wewnętrzne zasoby sieciowe muszą być ściśle chronione).

Aktualizacje antywirusowe

Oprogramowania antywirusowe i antymalware muszą być aktualizowane na bieżąco. Jeśli tak nie jest, to bardzo trudno będzie wykryć i chronić system przed nowymi wirusami. Wiąże się to z powstawaniem luk, przez które niepożądane osoby mogą łatwo dostać się do danych firmowych.

Monitorowanie bezpieczeństwa sieci

Monitorując bezpieczeństwo sieci należy wykorzystać specjalistyczne oprogramowania, kontrolujące każdy ruch Twoich pracowników w sieci. Pozwoli to na jeszcze szybsze i skuteczniejsze wykrywanie zagrożeń.

Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w firmie

Stale zmieniający się charakter zagrożeń bezpieczeństwa jest jednym z największych wyzwań Pwc.pl w cyberbezpieczeństwie. Właśnie z tego względu nie wystarczy poprzestać jedynie na wdrożeniu okresowych działań. Należy je nieustannie kontrolować, a w razie potrzeby modyfikować. Rodzajów i źródeł zagrożeń jest mnóstwo, zatem nie dziwi fakt, że czasami trudno sobie z nimi poradzić. Z tego też względu przedsiębiorstwa – zwłaszcza te większe – powinny powołać w swoich strukturach dział zajmujący się stricte zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Dobrym rozwiązaniem mogą być także audyty zewnętrzne, dające szansę spojrzenia na poszczególne zabezpieczenia sieci firmowej z innej perspektywy.

0

kampanieonline

248 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Cyberbezpieczeństwo w biznesie - jakie działania podjąć?

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758