Bez kategorii
Like

EU a niezależność NBP jako banku centralnego

28/12/2011
353 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Artur Zawisza w swoim blogu zwrócił uwagę na fakt, że propozycja to polska deklaracja wsparcia finansowego krajów strefy euro za pośrednictwem MFW tak naprawdę rodzi istotny problem konstytucyjny.

0


Rząd deklaraując w jaki sposób NBP ma zarządzać swoimi rezerwami dewizowymi ewidentnie ingeruje w sferę konstytucyjnie chronionej (zgodnie z orzecznictwem TK) niezależności banku centralnego wywiedzionej z art. 227 Konstytucji RP.Rząd bowiem zadeklarował, że pożyczka dla MFW zostanie sfinansowana przez NBP z jego rezerw dewizowych. Zgodnie z art. 52 ustawy o NBP,  NBP realizuje funkcje centralnej bankowej instytucji dewizowej poprzez gromadzenie rezerw dewizowych, zarządzanie rezerwami dewizowymi oraz podejmowanie czynności bankowych i innych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu dewizowego i płynności płatniczej kraju. Udzielanie niepłynnych pożyczek MFW na warunkach mniej korzystnych od rynkowych trudno uznać, za mieszczące się w tej regulacji. Zgodnie z art. 227 Konstytucji RP to NBPodpowiada za wartość polskiego pieniądza. Nie budzi na gruncie tych regulacji żadnych wątpliwości, że to bank centralny a nie rząd zarządza rezerwami dewizowymi, zatem rząd nie może podejmować żadnych decyzji w tej materii. Nie może zatem skutecznie zadeklarować w imieniu Polski, nie mając wcześniej decyzji banku centralnego (a w tym przypadku jej nie miał, a nawet nie mógł jej mieć, skoro składając deklarację nie wiedział nawet jakiej wysokości ma być ta pożyczka) 

Czy zatem z niezależnością banków centralnych w UE jest tak jak z demokracją – należy głosować tak długo, aż wynik będzie zgodny ze stanowiskiem brukselskiej eurokracji? Czy jednak warto składać niezależność banku centralnego na ołtarzu „solidarności” rozumianej jako finansowanie bogatych przez biednych? Nihilizm prawny na długą metę nikomu nie wyszedł na dobre, bez względu na to jakim celami był uzasadniany…
 
PS
Ponownie powtarzam swój wczesniejszy pomysł ( http://pawelpelc.nowyekran.pl/post/43965,czy-jeszcze-leci-z-nami-pilot ) – jeśli już musimy brnąć w zwiększanie możliwości pożyczkowych MFW to zróbmy to poprzez rezygnację z odpowiedniej części Elastycznej Linii Kredytowej MFW.
28 grudnia 2011 r.
Paweł Pelc
0

Pawe

www.pawelpelc.pl

165 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758