Nowe Technologie i Medycyna
Like

Dokąd prowadzi nas era internetu?

02/01/2018
1283 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Dokąd prowadzi nas era internetu?

Otaczająca nas masowa era internetu, ciągły pośpiech i nieustanna pogoń za pieniędzmi – tak wygląda dzisiaj nasze życie. Młodzież nieustannie wpatrzona w wyświetlacze komputerów i telefonów, oraz zanikające umiejętności interpersonalne. Gdzie tak naprawdę prowadzi nas elektroniczny postęp?

0


letters-stack2

Kilka dni temu siedziałam u koleżanki, gdzie gotowałyśmy i jednocześnie rozmawiałyśmy na Skype z jej młodszą siostrą, która opowiadała nam o swoich przygotowaniach do zbliżającej się 18 imprezy urodzinowej. Dziewczyna przeżywała wewnętrznie zbliżający się termin uzyskania przez nią pełnoletności i szykowała zaproszenia dla gości, w celu ich rozesłania. W pewnym momencie z jej ust padło pytanie:

 

„Jak się adresuje listy?”

 

Popatrzyłam z niedowierzaniem i zapytałam, czy ona czasem nie żartuje? Prawie osiemnastoletnia dziewczyna przyznała się, że jeszcze nigdy wcześniej tego nie robiła, a wszystkie wiadomości pisała dotychczas za pomocą internetu wykorzystując do tego facebook lub email. Opadły mi ręce… Zaczęłam zastanawiać się, gdzie tak naprawdę dążymy zamykając się w cybernetycznym świecie, zabierającym nam podstawowe umiejętności, których uczą nas już w klasach początkowych szkoły podstawowej.

 

Dużo młodych ludzi nie potrafi teraz wykonać podstawowych, zwykłych zadań, które od zawsze były normalną częścią życia codziennego. Mają niewyćwiczoną umiejętność pisania i problemy w rachowaniu.

 

Jest to niesamowicie duży problem, obecnie wciąż bagatelizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ciągłe odkładanie problemu na kupkę doprowadzi do pokoleń nie radzących sobie w codziennym życiu, i szukających pomocy przy najdrobniejszej czynności w internecie.

 

Oczywiście, to nieuniknione – świat zmierza w stronę cyfryzacji. Coraz więcej spraw publicznych możemy już załatwiać za pośrednictwem internetu. Od 2018 roku nawet sprawy meldunku mogą zostać załatwione bez wychodzenia z domu, co oczywiście jest bardzo wygodne – ot, parę kliknięć tu i tam, no i sprawa załatwiona.

Ale co zrobią młodzi ludzie gdy nagle z jakiegoś powodu zabraknie internetu lub prądu?

Co jeśli nastaną ciężkie czasy, które będą wymagały umiejętności radzenia sobie w życiu tymi tradycyjnymi metodami znanymi od wieków?

I tu właśnie nasuwa się wiele pytań.

Niby wykształcone społeczeństwo 21 wieku, ale jednak zatraciło podstawowe umiejętności przydatne i potrzebne w życiu.

Czas pokaże jak to wszystko się potoczy i do czego – dobrego lub złego – doprowadzi nas cyfryzacja.

0

negi

Moderatorka publicznego forum internetowego, kochająca szalone pomysły, czarny humor, gotowanie, psychologię i wspólne wycieczki ze znajomymi. Na co dzień zamieszkująca w Poznaniu.

2 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758