POLSKA
Like

Czy Polska doczeka się refleksji u polityków?

15/01/2019
1236 Wyświetlenia
8 Komentarze
2 minut czytania
Czy Polska doczeka się refleksji u polityków?

Zjednoczenie narodowe – czy jest szansa?Zdecydowana większość Polaków, (niestety – nie wszyscy) diagnozuje słusznie: Zaprzestańmy mowy nienawiści. Trafnie ujął to K. Cugowski (Do tanga trzeba dwojga – tak PO jak i PIS). Jeżeli nie poprzestaniemy, to nikt nie wygra – przegramy wszyscy, przegra Polska. Funkcjonują dwie “narracje”-dwie filozofie. Są dwa informacyjne kanały i żadna ze stron nie korzysta z tego drugiego, każda jest przekonana o swojej niezaprzeczalnej racji.

Po smoleńskiej katastrofie kilka dni było narodowe zjednoczenie, potem zaczęło się “urzędowe” przywracanie porządku na Krakowskim Przedmieściu (przy pomocy buldożerów usuwających palące się znicze i kwiaty). Jedna polityczna opcja nie pozwoliła, by na tej tragedii druga budowała swoją przewagę. Narodowe zjednoczenie poszło w odstawkę, były inne “polityczne” priorytety. Czy teraz będzie inaczej? Sądząc po skandalicznej wypowiedzi Celińskiego i może nieco mniej skandalicznych Tuska i Owsiaka – nie zanosi się na otrzeźwienie i kulturę w polityce. Dam prosty przykład – są nawet bardzo lubiane przeze mnie osoby z najbliższej rodziny, które nie omieszkają przy słusznych, czy też błahych wypowiedziach przeciwników politycznych nazwać ich “piź…lcami”. Zresztą dopóki lider PO nie odstąpi od realizacji głównego credo swojej partii: “Ulica i zagranica” – nie ma co liczyć na merytoryczną dyskusję mającą na celu wybranie najlepszej dla Polski i Polaków drogi.

Z ostatniej chwili – po wpisie na TT B. Borusewicza – rządzący powinni w ramach refleksji poczuć sie współwinnymi… To się doskonale wpisuje do powiedzenia o belce i źdźble w oku…

Tak zastanówmy się przez chwilę – gdyby po stronie rządzącej był osobnik o mentalności Palikota, który o Lechu Kaczyńskim (po Smoleńsku) napisał: “Wyleciała nędzna miernota a wrócił wybitny mąż stanu” (może trochę nie te słowa, ale taki dokładnie sens), to co by napisał o śp. Pawle Adamowiczu???

Inne zapisy autora:

Avatar
Janusz40

336 publikacje
31 komentarze
 

 1. Avatar Krzywousty

  Amen.
  Żadna ze stron nie jest bez winy i do obu stron powinno to w końcu dotrzeć. Dla własnych politycznych korzyści rozerwali Polskę i Polaków na dwa wrogie sobie obozy.
  W mojej rodzinie jest podobnie. Każdy słucha tylko i wyłącznie “swojego kanału”. Boję się usta otworzyć do własnej matki żeby natychmiast nie przerodziło się to w karczemną awanturę i wytykanie palcami – Bo przecież oni to dopiero…!

  Nie pamiętam też by którykolwiek z ostatnich rządów podziękował poprzednikom za te dobre rzeczy które poprzednicy po sobie zostawili, na czym ich następcy jechali lub jadą jak na swoim. Może właśnie od tego powinno się zaczynać? Dostrzegać i dziękować za rzeczy dobre?

 2. Avatar Stefan Rogut

  Drzewiej bywało, że rodzic nie dociekał kto zaczął tylko równo sprał tyłki latoroślom by zapamiętały, że nie wolno się kłócić i skarżyć. Rodzeństwo miało żyć w zgodzie i się szanować.
  Niech w końcu te darmozjady przestaną grać w salonowca, niech wezmą się do pracy za którą mają płacone. Nie będzie aONych, będzie zgoda.

 3. Avatar Antonio Gramsci

  nie zgadzam się z kilku powodów. analizowałem zachowanie polityków po zabójstwie Prezydenta Narutowicza 100 lat temu i było podobnie, nie da się zawiesić walki partyjnej, ona jest częścią życia polityczno-społecznego, ALE nauczmy się nie przenosić napięć do domów i rodzin, nauczmy się Twórczo nie zgadzać, dyskutować ad rem nie ad personam, to nie dotyczy tylko polityki również innych drogi, szkoły, tzw. aborcji, kary śmierci, pieniędzy itd. czy możemy z życia wyjąć konflikty o miedzę ? – NIE ale każdy uwierzy że nie zawsze konflikt o miedzę kończy się bijatyką ba, nie zawsze konflikt kończy się obrażaniem się na druga stronę, trzeba dojrzałości (!!!) emocjonalnej, trzeba umieć spokojnie upominać się o swoje i rozważać argumenty upominających nas, to jest część Kultury i wypadkowa stanu społeczeństwa, pozbądźmy się utopii i dbajmy o nasze codzienne relacje – również z tymi którzy ukradli nam auta i inne dobra – wybaczyć nie znaczy zapomnieć – na koniec znane prawo “oko za oko ząb za ząb” miało chronić SPRAWCĘ przed nadmierną zemstą (!) stosujmy conajmniej to prawo i idźmy w stronę którą wyznaczył Chrystus : Nie stawiajcie oporu złemu. Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!” (Mt 5,38n). acz zauważam że sam Chrystus uderzony: 22 —Jak się odzywasz do najwyższego kapłana?!—zawołał stojący w pobliżu sługa i uderzył Jezusa w twarz.

  23 —Jeśli powiedziałem coś złego, udowodnij to—odrzekł Jezus. —A jeśli nie, to dlaczego Mnie uderzyłeś?

  nie bądźmy infantylni, zmieniajmy siebie a politykę zostawmy politykom media mediom.

  • Avatar Krzywousty

   Walki politycznej zawiesić się nie da, ale da sie ją zmienić. Przykładem Anglia, USA, Kanada.
   W Polsce walczy się jak o własny dom, o rodzinę i honor. Bez pardonu, bez brania jeńców.
   W Anglii idą na ostro, ale nie przekraczają pewnych granic i nie odczłowieczają przeciwnika. A po debacie w sejmie wszyscy idą razem do klubu na whiskey. W Polsce nie do pomyślenia.

 4. Avatar running

  “To się doskonale wpisuje do powiedzenia o belce i źdźble w oku…”

  Dokładnie tak samo jak twój artykuł który problemy widzi tylko po drugiej stronie barykady, a oczywistym jest że wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością do niczego nie prowadzi. I walkę z tą eksalacją nienawiści należy prowadzić przede wszystkim w swoim obozie.

 5. Avatar AS

  I o to właśnie Niemcom chodziło. Czyli maksymalnie podzielić Polaków. I podzielili. Bo tak podzieleni Polacy będą bezwolnym narzędziem wi ich rękach.

 6. Przykład mowy nienawiści z wczoraj: Tusk o Brexicie…

 7. Avatar Jan

  nie do pomyślenia w Niemczech, aby polityk w Bundestagu wyzywał opozycję od kanalii, mord zdradzieckich…
  Nie do pomyślenia też, aby niemiecki polityk, któremu by zaproponowano ważne stanowisko w instytucji międzynarodowej,spotkał się ze sprzeciwem rządu niemieckiego…

  To, co proponuje Polakom PiS to paranoja.😠

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217