Bez kategorii
Like

Cywilizacyjny dryf

06/04/2011
306 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Polska wpadnie w „rozwojowy dryf ’’jeżeli wzrost gospodarczy w naszym kraju w ciągu najbliższych lat będzie wynosił 3-4% PKB

0


1. Polska wpadnie w „rozwojowy dryf ’’jeżeli wzrost gospodarczy w naszym kraju w ciągu najbliższych lat będzie wynosił 3-4% PKB, co nie będzie pozwalało na odrabianie dystansu do krajów bardziej rozwiniętych. To stwierdzenie nie pochodzi z Raportu o stanie Rzeczpospolitej przygotowanego przez Jarosława Kaczyńskiego, a wypowiedział je szef doradców strategicznych Premiera Tuska, Minister Michał Boni na konferencji zorganizowanej przez ambasadę brytyjską w Polsce i fundację demosEuropa.

Taka konkluzja ma się znaleźć w aneksie do raportu „ Polska 2030”. Ten raport jeszcze parę miesięcy temu był prezentowany przez Ministra Boniego, jako zapowiedź niesłychanie pomyślnych tendencji rozwojowych dla naszego kraju, a teraz ma być uzupełniony o bardzo pesymistyczną prognozę.

Boni zastanawiał także „czy najlepszą receptą na przyszłość jest proste cięcie wydatków i czy tnąc je, stwarza się warunki dla rozwoju”. Była to swoista polemika z działaniami Ministra Rostowskiego i jego regułą wydatkową, a także zaproponowanymi niedawno cięciami w wydatkach samorządów poprzez ograniczenie ich deficytów budżetowych i wieloma innymi posunięciami oszczędnościowymi zaproponowanymi przez szefa resortu finansów w programie konwergencji przesłanym do Brukseli.

2. Właśnie wczoraj Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2012 rok ,a głównym wskaźnikiem jest prognoza wzrostu w wysokości 4 % PKB. Oznacza to bardzo wolny realny wzrost dochodów gospodarstw domowych i prawie 2 milionowe bezrobocie.

Byłby to już 4 rok z rzędu, w którym poziom wzrostu PKB nie pozwala Polsce na wyraźne skracanie dystansu do krajów wyżej od nas rozwiniętych. W roku 2009 ten wzrost wyniósł 1,8%, w 2010 – 3,6% w roku 2011 przewidywany wzrost ma wynieść 3,8%

Mimo, że prognoza wzrostu PKB na 2012 rok jest niewiele wyższa niż w roku 2010 to Rada Ministrów przyjęła niezwykle optymistyczne założenia jeżeli chodzi o kształtowanie się dochodów budżetowych. Wpływy z VAT mają być 23 mld zł czyli aż o 21% wyższe , wpływy z akcyzy o 8 mld zł wyższe, a wpływy z CIT o blisko 9 mld zł czyli aż o 40% wyższe niż w roku 2010.

Tylko te dane pokazują , że to co proponuje rząd Tuska, a więc uchwalenie budżetu na 2012 jeszcze na wiosnę tego roku czyli do 21 czerwca, jest zabiegiem czysto propagandowym.

Wyraźne zawyżenie dochodów podatkowych ma pozwolić na zaproponowanie wydatków na przyzwoitym poziomie o 16 mld zł większych niż w roku 2011,niższego deficytu budżetowego wynoszącego tylko 37 mld zł co spowoduje, że pozytywnie oceni go Komisja Europejska (jesteśmy w procedurze nadmiernego deficytu) i rynki finansowe, które chcą coraz wyższych odsetek za finansowanie naszego długu publicznego.

Rząd w kampanii wyborczej nie wykaże więc jakiś drastycznych cięć w wydatkach, a mimo to będzie się mógł pochwalić niższym deficytem budżetowym niż w latach poprzednich. A że ten budżet będzie miał niewiele wspólnego z rzeczywistością, to o to zatroszczymy się po wygranych wyborach.

3. Wszystkie te rządowe papierowe manipulacje, nie są w stanie jednak zmienić rzeczywistości, którą trafnie zdefiniował najbliższy doradca Tuska, Minister Boni. Rząd PO-PSL wprowadził Polskę w cywilizacyjny dryf, z którego nie ma łatwego wyjścia.

Jeżeli polska gospodarka doświadcza takiego dryfu w sytuacji kiedy do kraju wpływa rocznie 12-13 mld euro środków europejskich, to co będzie jak te środki zostaną poważnie ograniczone, a tak zapewne będzie w następnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020.

Ale oficjalnie obowiązuje nadal urzędowy optymizm, rozwijamy się szybko, poprawiamy sytuację naszych finansów publicznych, musicie nam zaufać na kolejne 4 lata. Członek tego rządu Minister Michał Boni, ujawnił jednak, że nie warto.

 

Inne zapisy autora:

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758