Zdrowie
Like

Ciut więcej niż pół promila

06/01/2015
2475 Wyświetlenia
26 Komentarze
9 minut czytania
Ciut więcej niż pół promila

I znów, jak rok w rok od prawie ćwierćwiecza, na ekranach telewizorów pojawi się On, a media głównego nurtu będą obwieszczać kolejny rekord – Polacy z ochotą zrzucą się, by choć trochę ulżyć Państwu w jego konstytucyjnych obowiązkach.

Ale…

0


 

 

1.

Zgodnie z planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia tylko urzędnicy zatrudnieni przez ten organ kosztowali nas 382.797.000,- zł w 2014 r.! Oczywiście brutto.
http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=10&artnr=6358

Tymczasem w tymże roku 2014 podczas tzw. Wielkiego Finału WOŚP zebrała ciut ponad 13,5 % tej sumy – 52.000.000,- zł.
Oto, gdzie naprawdę należy szukać pieniędzy na leczenie Polaków.
Wystarczy wszak zredukować liczbę urzędników w NFZ o 13,6%, by uzyskać taką samą kwotę.
Kwotę, która w całości może trafić do szpitali, placówek zdrowia, przychodni rehabilitacyjnych etc.
Realnie znacznie więcej, niż z medialnych akcji.

2.

W 2015 r. płace urzędników NFZ to już kwota 388.044.000,- zł. Oznacza to wzrost o 5.247.000,- zł, czyli 1,3 %. Niewiele, prawda? Jednak podwyżki, a może „tylko” zwiększanie ilości istniejących etatów w żaden sposób nie przystają do rzekomej polityki „taniego państwa”. Z drugiej jednak strony stanowią one aż 10% kwoty zebranej podczas Wielkiego Finału 2014 r.!
Gorzej wygląda „tanie państwo”, gdy porównamy płace w NFZ na przestrzeni dwóch lat. Otóż wg planu na 2013 r. wynagrodzenia miały wynieść 374.785.000,- zł brutto. Czyli w ciągu dwóch lat wzrosły o 13.259.000,- zł.
To stanowi 25,5% kwoty zebranej podczas Wielkiego Finału 2014!

3.

Bronislaw_Komorowski_fot_5290781

Pomijam bezsporny fakt czerpania korzyści z akcji charytatywnej przez Owsiaka i jego zespół. Bo nie czarujmy się – to nie jest miliarder od urodzenia, które odziedziczone po ojcu akcje przeznacza w części na pomoc najuboższym.
Zorganizowanie przedsiębiorstwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” wymaga zaangażowania uniemożliwiającego pracę zarobkową gdzie indziej.
Taki wybrał sobie sposób na życie – dobrze zarabiającego charytatywnego szołmena.

Jak ktoś wierzy w „świętego Owsiaka” to tylko niepotrzebnie naraża się na drwiny.

W ataku na Owsiaka, poniekąd słusznym, zanika jednak najważniejszy problem funkcjonowania Państwa – przerost biurokracji w każdej dziedzinie życia publicznego. Bo epatowaniu wysokością zarobków członków rodziny Owsiaka powinna towarzyszyć informacja, że kierownicy miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych samorządów, którzy kierują państwową pomocą zarabiają w każdym powiecie na terenie kraju podobnie. A przecież przepływające przez nich kwoty są mniejsze o kilka rzędów wielkości.
https://3obieg.pl/luksus-urzedniczy

4.

635253284880504503

Zamiast usiąść przy stole i zacząć dyskusję , poniektórzy fanatyczni wyznawcy „św. Żebraka” wyraźnie zahaczyli o groteskę.
Oto zwolennicy „filozofa z gumowym fiutem” wymyślili apel do wrogów „świeckiego świętego” – skoro jesteś przeciw Owsiakowi, to konsekwentnie odmawiaj korzystania ze sprzętu ratującego życie, zakupionego za pieniądze zebrane przez „Orkiestrę”.
Równie dobrze można by powiedzieć każdemu, kto narzeka na marnotrawienie pieniędzy przez ZUS i głodowe emerytury – bądź konsekwentny – odmów świadczeń!
Nie podoba ci się państwo – wyjedź!
Itd., itp…
Palikociarnia nie dziwi, bo wobec utraty nawet tych 2% poparcia, jakie mieli jeszcze przed wakacjami chwyci się każdego sposobu, który w ich mniemaniu przywróci popularność na tyle, by przynajmniej „gumowy filozof” i Rozenek mogli realnie marzyć o kolejnych czterech latach życia na koszt podatników.
Ale wypowiedzi innych świeckich „zakonników” zwalają dosłownie z nóg.
Oto jakaś młodociana panienka stwierdziła na fb, że gdyby nie Owsiak i jego komando polska służba zdrowia byłaby „100 lat za murzynami”. Pomijam już to, że wielu „Murzynów” uciekałoby z naszych szpitali gdzie pieprz rośnie; wystarczy porównać budżet NFZ z obrotami WOŚP – obroty WOŚP stanowią 0,8 promila tego pierwszego!
Czyżby zdaniem panienki polską służbę zdrowia można było uzdrowić kwotą dwakroć większą? Będzie dobrze, jak Owsiak pobije kolejny rekord, i wtedy może starczy na plomby dla najuboższych mieszkańców Podbeskidzia?
Albo i na darmowe plastry dla olkuszan?
Ciągle jednak na 10.000,- zł państwowych przypada… 8 groszy od Owsiaka!

5.

d22d74cc-7c5d-11e3-93a6-0025b511226e

Tymczasem coroczny zamęt i rozgorączkowanie dziesiątek tysięcy młodych ludzi pozwala na dalsze ogłupianie społeczeństwa i utrwalanie trwającej od lat opowieść o mizerii naszej służby zdrowia.
I o braku funduszy, bo… 25 lat temu Polską rządzili jeszcze komuniści, a do tego 40 lat temu Gierek zadłużył Państwo.
Pozwala również skupiać energię społeczną na działania…. szkodliwe dla społeczeństwa.
Bo przecież zamiast wymagać reform od Państwa, pozwalamy na coraz większe marnotrawienie środków, które teoretycznie powinny nam służyć.
Albowiem najważniejsze jest, by orkiestra grała do końca świata i jeden dzień dłużej.
Owsiak jest nie tylko skuteczny ale i potrzebny z punktu widzenia rządzących. Z jednej strony kanalizuje energię społeczną, z drugiej – skutecznie działa jako temat zastępczy.
Nie wiem, czy ktoś to policzył, ale tak na moje „oko” tematy dokołaowsiakowe, Smoleńsk, Krzyż itp. zawładnęły przynajmniej 90% narodowych dysput.
Tymczasem sprawy naprawdę istotne, jak chociażby planowe niszczenie rodzimej przedsiębiorczości, postępująca pauperyzacja itd. są traktowane jako nieistotne.
Aż dziw, że cokolwiek teraz można przeczytać (i usłyszeć) o wymiarze (nie)sprawiedliwości, bo to był temat tabu przez ostatnie 20 lat.
Być może dlatego, że temat jest już na tyle bolesny, że WOŚP już go nie przesłania.

6.

słoik 1

I tak dochodzimy do „jedynie słusznej” konkluzji. Hasłu: Nie daję Owsiakowi musi towarzyszyć dalsza część zdania: bo wymagam od Państwa.
A w kontekście WOŚP wymagam od niego tylko jednego. Aby zapis art. 68* Konstytucji nie był jedynie frazesem.
Myślę, że takie hasło jest do przyjęcia zarówno dla tych z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej, o ile taka w RP gdziekolwiek jeszcze istnieje.
Bo Owsiak, Caritas i szereg innych fundacji gdyby nie wydali nawet jednej złotówki na potrzeby własne nie są w stanie zastąpić nam Państwa.
W żadnej dziedzinie.
A jeśli rządzący chcą nas przekonać, ze jest inaczej, oznacza to, że są zbędni.

5.01 2015

________________________________________
* art. 68.
1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Napisane przez:

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Pięknie napisane . Owsiak już przegrał sprawę z Matką Kurka. Nadchodzi czas na inne sprawy pana Owsiaka. Jednak najbardziej podoba mi się hasło…Nie daję Owsiakowi , wymagam od państwa. Jest super.

  0
 2. Niestety, bez szczególnych obliczeń można pokusić się o stwierdzenie, że z akcji Owsiaka nie wynika 8 groszy na pomoc służbie zdrowia. Nikt nigdy nie policzy kosztów tej imprezy związanych ze wsparciem organizacyjnym przez jednostki samorządu terytorialnego i administracji państwowej: te wszystkie “gratisowe” udziały policjantów, strażaków, wojska, gminnych i miejskich ośrodków kultury, loty F-16, koszty energii elektrycznej i etylinowej, udział mediów publicznych, etc.My wszyscy do WOŚP dokładamy z definicji. “Czyli jak nie kijem go, to pałką”
  Humpty, nie ma 8 groszy reszty, jest gigantyczne manko w kasie. Teraz już chyba nie o puszkę Owsiaka chodzi. Bo do niej na pewno trafia coraz mniej pieniędzy.

  0
 3. Avatar Jerzy Wnorowski

  Jaki jest Owsiak i jego WOŚP każdy widzi i słyszy. Pajac w czerwonych portkach i okularach, robi w bambuko cały kraj, a pomaga mu w tym siec medialna tv . “Głupich nie sieją i nie orzą, a sami się rodzą”- mówi polskie przysłowie i jak zwykle ma rację.

  0
 4. No to teraz zerknijmy na to ile państwo Polskie wydaje na naukę religii w świeckich szkołach, czyli mamy kwotę około 1300 milionów złotych, tak 1.300.000.000,00. Pokusisz się o wyliczenia drogi Humpty Dumpty? Co roku kilkanaście baniek na największą na świecie wyciskarkę do cytrusów, co roku od 80 do ponad 100 baniek na świadczenia emerytalne dla pracowników obcego państwa, brak opodatkowania tych pracowników, rozmaite zwolnienia podatkowe i celne, darmowa ziemia pod ich miejsca pracy itd, itp.

  Rozumiem że Twoje żądania wymagania od Państwa dotyczą również odcięcia od organizmu tego Państwa i tej czarnej pijawki? Bo to ile zbiera WOŚP, Caritas czy inna fundacja, to jak widzisz kropla w tym co wysysa z państwa kościół.

  0
 5. Skomentuję to tak:

  Do dzisiaj nie zakończyło się postępowanie prokuratorskie dotyczące gróźb pod moim adresem przez środowisko owsiaka jakie otrzymałem rok temu po tekście o zagadkowym zniknieciu nawiązek od pijanych kierowców przekazanych na Owsiaka.

  Polecam tez odpowiedź na apelację jaką złozył Piotrek Wielgucki (Matka Kurka) bo daje ona absolutny przegląd problemu

  http://kontrowersje.net/odpowied_na_apelacj_kompendium_dla_ambitnych_czytelnik_w_medi_w_i_prawnik_w

  A na koniec polecam naszą akcję fejsbukową zapoczątkowaną miesiąc temu: POMAGAJMY SOBIE BEZ POŚREDNICTWA OWSIAKA (polubcie i przyłączcie się)

  https://www.facebook.com/pomocbezowsiaka

  0
 6. Avatar Jerzy

  Przykro mi, że doszukujesz się negatywów w tym co wygenerował i materializuje Owsiak.
  Zrób coś pożytecznego dla innych biedaku, uzyskaj uznawaną przez innych pozycję i wówczas jako tako legitymizując swoje publiczne wypowiedzi, możesz próbować wdawać się w oceny. Ale nawet wtedy nie będziesz uprawniony do ujmowania człowieczeństwa innym.
  Pracuj nad sobą, wzrastaj, nie tkwij na “płaskiej Ziemi”. Oby Ci się powiodło.

  0
  • Avatar uchachany

   Rozumiem, że Owsiak jest tak wielki, że HD nie ma prawa go oceniać? To na widok Kopacz powinien już chyba srać po gaciach, bo przerasta Owsiaka o parę metrów? 😉
   I w którym to miejscu, człeku zagubiony, autor ujmuje komukolwiek człowieczeństwa?

   0
 7. Avatar mactyt

  Witam. Moim skromnym zdaniem komuś tu (Owsiakowi) w zaistniałej sytuacji powinno wręcz zależeć na rozwianiu wszelkich wątpliwości. Wykorzystać moment, przywieść (nawet TIRem) CAŁĄ dokumentację. On wolał odstawić szopkę- zarówno w telewizorni, jak i w sądzie. O ile wiem każda tego typu organizacja musi być całkowicie transparentna. Więc jak to mówią “łachy nie robi”. Pozdrawiam wszystkich.

  0
  • Avatar uchachany

   W Polsce nie istnieje cos takiego, jak transparentność. To nie Wielka Brytania, gdzie fundacje i inne stowarzyszenia charytatywne muszą publikować publicznie swoje bilanse. Owsiak o tym wie, a że jest pupilkiem władzuni jeszcze z czasów PRL (Towarzystwo Przyjaźni Chińskich Ręczników) może pokazywać ząbki i warczeć. Ale Matka Kurka pokazała, że kły mu wypadły, a trzonowe zżarła próchnica:)

   0
 8. Avatar wit

  Jeżeli na 10 000zł przypada 8 gr. to to nie jest 0.8 promila tylko 0,008promila-ot tak mój ścisły umysł larum podniósł-no i żeby nie było jak w mediach dla lemingów-a artykuł ok .
  Szczęśliwego Nowego Roku

  0
 9. Kto mi wytłumaczy, o co tam chodzi? Bo juz kurwa nie rozumiem, o co kaman.

  0
 10. Avatar Stefan Rogut

  W Nowym 2015 roku życzę wszystkim dużo zdrowia. Bo zdrowie jest najważniejsze. Człek zdrowy jest szczęśliwszy, a przynajmniej ma jeden kłopot w życiu mniej.

  Ps. Owsiakowi to wszelkiej maści malkontenci mogą skoczyć – obunóż z rozbiegu. Zdecydowana większość krytykujących jego działalność lub czyniących mu zarzuty natury kryminalnej popełnia jeden zasadniczy błąd – lekceważy przeciwnika. Postępując w ten sposób nigdy nie wygracie. Ileż tu na 3obiegu było buńczucznych zapowiedzi nie tylko w stosunku do Owsiaka. No i co?
  Jajco. Null. Zero.
  Był czas gdy pisano tu dużo o Owsiaku był też apel o pomoc.
  Tu mam pytanka: zgłosił się wówczas do pomocy jakiś biegły księgowy rewident tropiciel finansowych przekrętów?
  Pomógł ktoś zebrać porządny materiał dowodowy?
  To nie Pirandello i nie Tak jest, jak się państwu zdaje.

  0
 11. Stefanie Owsiak przegrał ewidentnie, nie ma twarzy ani nazwiska (przynajmniej dla ludzi przyzwoitych), a że możemu mu skoczyc to fakt, jak każdemu łobuzowi będącemu pupilkiem władzy w tym kraju. Nie wiem o jakich buńczucznych zapowiedziach opowiadasz, o jakim apelu o pomoc, ale nie ma nic gorszego niz pomaganie ustosunkowanemu złodziejowi w wyciaganiu pieniedzy od łatwowiernych ludzi za pomocą mediów, polityków i masy instytucji (którym zależy na lansowaniu swoich szefów i odwracaniu uwagi społeczeństwach).

  Gdzie te brakujace ponad 100 mln się podziało Owsiakowi? Nie wiemy, być może za przychylności i ochrone biznesu musiał się ta kwotą poważnie podzielić. To by wiele tłumaczyło.

  0
  • Avatar Stefan Rogut

   Pisząc o buńczucznych zapowiedziach miałem na myśli to:
   https://3obieg.pl/hurrra-uwolnilismy-sie-od-owsiaka
   Pisząc o apelu o pomoc miałem na myśli to:
   . . . .
   “Ps. Proszę wszystkie osoby kiedykolwiek ukarane przez sąd nawiązką na Owsiaka do przesyłania skanów wyroków na adres redakcja@3obieg.pl, gwarantuję pełną anonimowość. Proszę też Sędziów, urzędników i wszelkie osoby oraz instytucje, które mają jakakolwiek wiedzę na temat otrzymywania przez WOŚP nawiązek sądowych lub ich zagospodarowywania o kontakt ze mną lub z kimś z naszej redakcji.

   Ps. Wszelkich biegłych księgowych i czytelników proszę o przeanalizowanie jeszcze raz załączonych bilansów WOŚP i sprawdzenie, czy gdzieś, w czymś, nie wiem czym zostały uwzględnione wpływy z nawiązek sądowych i ich wykorzystanie.”
   – – –
   Ale to są chyba Pana słowa Panie Tomaszu :
   https://3obieg.pl/czy-jerzy-owsiak-zdefraudowal-nawiazki-sadowe-od-pijanych-kierowcow
   Dalej w komentarzach pisał Pan:
   . . . .
   “Tak jak napisałem mam wiedzę o prawdopodobnej skali procederu, nie znam jeszcze dokładnych kwot i nie wiem wszystkiego. Chodzę za tym tematem od pewnego czasu i napisałem co wiem na pewno.”
   . . . .
   “Niestety Jerzy Owsiak bardzo agresywnie reaguje na wszelkie pytania o rozliczenia finansowe, zawsze odsyła do dokumentów które opublikował, z tego też powodu byłem zmuszony tylko na nich się oprzeć.”
   . . . .
   “Myślę, że po serii pytań do różnych instytucji sprawa się ostatecznie wyjaśni”
   I ????????????
   Błędy, błędy błędy.
   “nie znam jeszcze dokładnych kwot i nie wiem wszystkiego” – im większa skala działań finansowych tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał coś uszczknąć dla siebie ale trzeba znać mechanizm. Gdy znamy mechanizm wiemy gdzie i czego szukać. Dobrym przykładem tego jak błędne wnioski można wyciągnąć dysponując tylko częścią wiedzy i nie znając mechanizmu jest jedna z historii opisana w książce “BIG DATA Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie”. Problemem do rozwiązania było podejrzenie, że niektóre walki sumo są ustawiane jednak nikt nie znalazł na to dowodów dopiero analiza BIG DATA doprowadziła do rozwiązania zagadki. Pozwolę sobie na cytat:” Dane mówiły, że do nieprawidłowości dochodziło nie w walkach o mistrzostwo, które mogły, lecz nie musiały być zmanipulowane, ale w niewzbudzających większego zainteresowania pojedynkach niższej rangi”. Taki efekt dała analiza 64 tysięcy walk w ciągu 11 lat.
   Panie Tomaszu może szukał Pan w niewłaściwym miejscu?
   “Niestety Jerzy Owsiak bardzo agresywnie reaguje na wszelkie pytania o rozliczenia finansowe” – takich działań nie prowadzi się na forum publicznym, bo to tylko daje czas przeciwnikowi na przygotowanie obrony. Odpowiedzi/obrona mogą być niekiedy kosmicznie bzdurne, ale nie ma sposobu by je podważyć. Chyba, że celem nie jest postawienie przed sądem, a ośmieszenie, zasianie ziarna nieufności co do poczynań takiego człowieka.
   “Owsiak przegrał ewidentnie, nie ma twarzy ani nazwiska” – myślę, że jego status quo nie uległo zmianie. Tylko przeciwnicy i zwolennicy bardziej okopali się na pozycjach.

   0
 12. powaznie?? a skad taki wniosek ??Z analizy czego??

  0
 13. Avatar P

  Warto zwrócić uwagę, że pieniądze zebrane przez WOŚP nie są marnowane na przerośniętą administrację aparatu państwowego jakim jest NFZ. Dlatego efekty są dużo bardziej widoczne i namacalne dla przeciętnego pacjenta.

  Jeżeli chcemy być uczciwi to jabłka z jabłkami. Porównajmy kwoty przeznaczane przez WOŚP z pieniędzmi które zostały przeznaczone przez państwo na modernizację szpitali a nie na urzędników. Porównywanie wydatków zmarnowanych z wydatkami pożytecznymi jest dalekie od standardów uczciwości.

  Osobiście wolałbym żeby matka kurka poświęciła swój talent na walkę z kimś kto uszczupla budżet lub marnotrawi pieniądze z naszych podatków zamiast udowadniać jak niewielki jest udział WOŚPu w ogólnopolskim budżecie. Zachęcam każdego do powielania przedsięwzięcia Owsiaka i czerpania takich samych korzyści jak on. Jak będzie 100 takich Owsiaków to kontrybucja będzie już znacznie większa.

  0
  • Avatar Metyl

   “Warto zwrócić uwagę, że pieniądze zebrane przez WOŚP nie są marnowane na przerośniętą administrację aparatu państwowego jakim jest NFZ”

   Tak bo oni maja swoj aparat na marnotrawienie kasy zwie sie Zloty Melon i Mrowka cala(obecnie Jasna sprawa)

   “Dlatego efekty są dużo bardziej widoczne i namacalne dla przeciętnego pacjenta.”
   Bo naklejaja etykietki gdy nikt inny tego nie robi.Jakby NFZ naklejalo etykietki to by te serduszka znikly w gąszczu innych nalepek.
   Na koniec dodam ze NFZ tez jest dziurawe jak sito i wielu ma pewnie lepkie raczki ale nie zamierzam udawac ze lepszy zlodziej co ukradnie 100 zl niz taki co ukradnie 1000 zl, obaj to zlodzieje. Dosc juz myslenia kategoriami “mniejszego zla” czas w koncu wybrac dobrze

   0
 14. Avatar Arek Skwarek

  Tak przyglądam się tej dyskusji i martwi mnie to, że owa dyskusja jest o niczym. Robicie aferę za 50 mln, gdyż facet w jakiś tam sposób zintegrował społeczeństwo. Każdy z nas może wrzucić coś do puchy i mieć czyste sumienie. A jak nie chce to nic nie musi wrzucać.
  Idąc dalej, ktoś w dyskusji rzucił problem przedsiębiorców, ale nikt nie mówi o rolnikach, którzy żyją na koszt państwa (nie płacą podatku dochodowego, nie płacą zus [krus to 1/10 zus], nie płacą składki na zdrowie, mają dopłaty do paliwa, mają dopłaty do ziemi, mają dopłaty do materiału siewnego i ile mają jeszcze tego nie wiem. Mały przedsiębiorca (taki co musi wyżywić rodzinę ciężko pracując) nie ma szans z rolnikiem. I co? Cisza w eterze! Tutaj też! O religii w szkołach też ktoś napisał i nie chodzi mi już o to, że jestem przeciw Kościołowi ale to jest marnotrawstwo kasy, olbrzymiej kasy. Przykładów na wylewanie kasy z budżetu mogę mnożyć i podawać przykłady ale to nie jest moim celem. Chcę tylko zwrócić uwagę szanownym dyskutantom, że Owsiak to nie jest problem. Jeżeli łamie prawo to niech się zajmie nim odpowiedni organ.
  Pozdrawiam wszystkich i tych co lubią i nie lubią WOŚP.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816