Bez kategorii
Like

Bezeceństwo czy reforma emerytalna według oceny Roberta Gwiazdowskiego

16/02/2012
494 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jak pisał Alexis de Tocqueville, nie ma takiego bezeceństwa, którego nie popełniłby skądinąd nawet najbardziej liberalny rząd, jak mu w kasie zabraknie pieniędzy.

0


Rząd, któremu nie udało się zniszczyć lekarzy i aptekarzy przy pomocy ustawy refundacyjnej, ani internautów przy pomocy umowy ACTA, wziął się za niszczenie przedsiębiorców przy pomocy podwyższenia podatków, nazywanych dla zmyłki "składkami na ubezpieczenie emerytalne" – mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum A. Smitha.

 A zważywszy, że nasz rząd liberalny bynajmniej nie jest, to i bezeceństwa przychodzą mu łatwiej – twierdzi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum A. Smitha, były szef Rady Nadzorczej ZUS.
Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które uzależnią wysokość składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez samozatrudnionych od ich dochodów. Dzięki temu budżet wzbogaci się w skali roku o 4 mld złotych

Niestety, od czasów upadku komunizmu, te akurat podatki były w Polsce najczęściej i najbardziej podwyższane. W 1989 roku tak zwana składka na ZUS wynosiła 38%. Potem wszystkie składki obciążające pracę podwyższono okresowo nawet do 47,5%. Ale w międzyczasie, gdy wprowadzano podatek dochodowy, "ubruttowiono" wynagrodzenia o 20%. Oczywiście tylko na papierze. Ale konsekwencje dla płacących składki były jak najbardziej realne. Podwyższone składki zaczęły być bowiem naliczane od sztucznie podwyższonej podstawy.
 

http://www.praca.wnp.pl/reforma-emerytalna-wedlug-r-gwiazdowskiego-bezecenstwo,162681_1_0_1.html

Czy reforma emerytalna jest zasadna czy uzasadniona?

Projekt zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące będzie podwyższany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem trzeba będzie pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w roku 2020, natomiast kobiet – w 2040. Nowe regulacje objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Projekt dotyczy też rolników, dla których wiek emerytalny będzie również podwyższony do 67 lat. Obecnie rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat (dla kobiet) i 60 lat (dla mężczyzn), jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do 31 grudnia 2017 r.

Z komunikatu PAP

Podsumowanie

Bezeceństwo zjawisko polityczne  czy efekt socjologiczny

– wieloletniej niegospodarności

– zaszłości systemowej z PRL

– nadmiernego rozdawnictwa socjalnego

Kejow

0

kejow

Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,

356 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758