BIZNES
Like

Benzyna tania jak woda

28/10/2014
601 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Benzyna tania jak woda

Już od paru lat wiadomo że to co najbardziej na świecie drożeje to nie ropa a żywność. Także woda. Dlatego pewnie oba skarby Ziemi będą wkrótce kosztować podobnie. Ropa jak woda o woda jak ropa.

W lipcu 2008 roku ceny ropy naftowej poszybowały do 148$ za baryłkę. I co ? I nic. Obłowili się co mieli się obłowić i łowią teraz mniejsze ryby. Tańszych sprzedaje się więcej ale zysk netto wyższy.

We’re Witnessing The End Of The Oil Era

0


 

Wieści znawca rynku olejowego Dennis Gartman. W poniedziałek rano Gartman przewidywał że  cena ropy naftowej spadnie do10 dolarów za baryłkę, później się nieco z tej prognozy wycofał gdy  w wywiadzie dla CNBC stwierdził ,że następnym razem powinien być nieco bardziej ostrożn.

Ale Gartman duch swej wypowiedzi co tych 10$ nie zmienił, zapewniając ze era ropy naftowej jest już za nami. W pewnym momencie Gartman poszedł tak daleko, aby porównać ropy naftowej do oleju wielorybiego, którego era się skończyła na początku XX wieku, gdy na rynkach zaczęła królować ropa naftowa.
W dyskusji na temat “końca ery oleju”, Gartman, powołuje się na wiadomości z Lockheed Martin  giganta przemysłu lotniczego o tym że dokonano przełomu technologicznego w sferze syntezy  jądrowej – przyszłego źródła zasilania. I choć w społeczności naukowej jest wielu sceptyków co do tego czy to jest przełom, ale Gartman widzi go dzwon pogrzebowy dla ropy naftowej.

Gartman podkreśla też czynniki rynkowe wpływające na ceny ropy, a mianowicie nadmiar podaży oraz nasycenie rynku.

W tej chwili ocenia się ze zawarte kontrakty terminowe na dostawy ropy maja wyższe ceny niż te jakie są na najbliższą przyszłość przewidywane. Być może dojdzie do ich renegocjacji.
krótko mówiąc, jeżeli obecnie dla kontraktów terminowych za baryłkę ropy naftowej z dostawami w przyszłym roku zapłacimy 80$, i jeśli są oczekiwania, że w przyszłym roku  cena baryłki ropy wyniesie 60 dolarów, przyszłe  ceny w umowach będą musiały spaść. To jest nieco uproszczone.

tak czy inaczej przyszłość dla ropy nie wygląda zbyt różowo. Gartman był niechętny zakładać się że jego 10$ za baryłkę jest 100% pewne, dodał, że “nie to ma znaczenia” ale ceny ropy naftowej będą spadać dość radykalnie. Czarny scenariusz dla szejków zaczyna się jednak realizować gdyż w poniedziałek rano cena 80 dolarów za baryłkę, pojawiła się po raz pierwszy od czerwca 2012r.

Analitycy Goldman Sachs  przewidują cięcia ceny na ropę do 70 dolarów w drugim kwartale przyszłego roku. Ich analityk Jeff Currie napisał:

“Jesteśmy świadkami zniżki cen ropy naftowej, Prognozy odzwierciedlają spowolnienie wzrostu produkcji USA: Nasza obecna prognoza prognoza  wynosi 75 $/ baryłkę (wcześniej 90 $.  Niepewność wokół cen może spowodować  spowolnienia wzrostu produkcji ropy z łupków w USA a to jest kluczowym zagrożeniem  do naszych prognoz cen.”

W poniedziałek po południu ceny sprzedaży ropy naftowej spadły poniżej 81 $ za baryłkę.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758