Bez kategorii
Like

Będą zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

03/01/2013
671 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Projekt ustawy o zmianie ustawy o BFG, złożony przez ministra finansów zakłada, że w BFG powstanie specjalny fundusz stabilizacyjny, który ma być dodatkowym źródłem finansowania ewentualnych działań służących utrzymaniu stabilności sektora bankowego

0


 

 

Fundusz byłby zasilany częścią wpływów z opłaty rocznej pobieranej przez BFG od banków.

Będzie wykorzystywany do udzielania przez BFG (na wniosek ministra finansów) gwarancji zwiększenia funduszy własnych banku (gwarancja rekapitalizacyjna). Minister finansów, występując z takim wnioskiem, będzie brał pod uwagę konieczność zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego oraz zasadność wykorzystania budżetowych i pozabudżetowych źródeł finansowania w procesie udzielania gwarancji.

 

Zdaniem projektodawcy, utworzenie funduszu stabilizacyjnego powinno zwiększyć zaufanie przedsiębiorstw (małych i średnich) oraz gospodarstw domowych do sektora bankowego. W przyszłości środki z funduszu mogłyby zostać wykorzystane również do restrukturyzacji banków i ich uporządkowanej likwidacji (tzw. resolution).

Nowe przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758