Bez kategorii
Like

Argentyna

18/03/2011
281 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

 Argentyna – kraj o powierzchni ok. 2,77 milionów km kw i ludności ok. 40 milionów, głównie pochodzenia południowo-europejskiego. Ludność indiańska była niestety likwidowana przez białych przybyszy aż do końca XIXw. i niewiele Indian przetrwało.  Śródmieście stolicy Buenos Aires ma wąskie ulice i dużo zaniedbanych, kiedyś pięknych budynków. Stara dzielnica La Boca ze słynną ulicą Caminito jest deptakiem z b. kolorowymi budynkami, restauracjami, malarzami, muzykami i artystami tańczącymi tango od rana do nocy. Przedmieścia są ładniejsze, a budynki i ulice dobrze utrzymane, czyste.  Byliśmy w czasie weekendu, kiedy przybyły tam tysiące Indian z Boliwii w regionalnych strojach na swój etniczny festiwal. Kilka ulic i placów wypełnionych było kolorowymi korowodami tancerzy i bębniących orkiestr dętych. Coś niesamowicie pięknego!  Nekropolia Recoleta jest jak gdyby […]

0


 Argentyna – kraj o powierzchni ok. 2,77 milionów km kw i ludności ok. 40 milionów, głównie pochodzenia południowo-europejskiego. Ludność indiańska była niestety likwidowana przez białych przybyszy aż do końca XIXw. i niewiele Indian przetrwało. 

Śródmieście stolicy Buenos Aires ma wąskie ulice i dużo zaniedbanych, kiedyś pięknych budynków. Stara dzielnica La Boca ze słynną ulicą Caminito jest deptakiem z b. kolorowymi budynkami, restauracjami, malarzami, muzykami i artystami tańczącymi tango od rana do nocy. Przedmieścia są ładniejsze, a budynki i ulice dobrze utrzymane, czyste. 

Byliśmy w czasie weekendu, kiedy przybyły tam tysiące Indian z Boliwii w regionalnych strojach na swój etniczny festiwal. Kilka ulic i placów wypełnionych było kolorowymi korowodami tancerzy i bębniących orkiestr dętych. Coś niesamowicie pięknego! 

Nekropolia Recoleta jest jak gdyby miasteczkiem tysięcy pięknych grobowców rozmaitego typu, z piwnicami. To chyba najpiękniejszy cmentarz gdziekolwiek na świecie i świadczy o bogactwie Argentyńczyków w XVIII i XIX wiekach. Znajduje się tam m. in. grobowiec żony prezydenta Perona – Evity. 

Argentyńscy kowboje – gauchos – żyją nadal na żyznych pampas życiem podobnym do swoich legendarnych poprzedników, ale jest ich duużo mniej, bo do hodowania tysięcznych stad bydła używa się jeepy i helikoptery. 

Nocnym sypialnym autokarem jechaliśmy non-stop 18 godzin i 1600 km z Buenos Aires do Puerto Iguazu i chyba najpiękniejszych w świecie 275 wodospadów Iguazu. 

Cytat:The waterfall system consists of 275 falls along 2.7 kilometers (1.67 miles) of the Iguazu River. Some of the individual falls are up to 82 meters (269 ft) in height, though the majority are about 64 metres (210 ft). The Devil’s Throat (Garganta del Diablo in Spanish or Garganta do Diabo in Portuguese), a U-shaped, 82-meter-high, 150-meter-wide and 700-meter-long (490 by 2300 feet) cataract, is the most impressive of all, and marks the border between Argentina and Brazil. Two thirds of the falls are within Argentine territory.[1] About 900 meters of the 2.7-kilometer length does not have water flowing over it. The edge of the basalt cap recedes only 3 mm (0.1 in) per year. The water of the lower Iguazu collects in a canyon that drains in the Paraná River, shortly downstream from theItaipu dam. The junction of the water flows marks the border between Brazil, Argentina and Paraguay.

Argentyna w latach zimnej wojny przeszła przez krwawy konflikt z dążącymi do opanowania jej komunistami. Tysiące ich zostało zlikwidowanych. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść o studencie polskiego pochodzenia. Jego rodzice przeszli przez Syberię i później walczyli w PSZ na Zachodzie. Ten student włączył się do wojny domowej po stronie komunistów i policja znalazła w domu jego b. zdziwionych rodziców… skład broni i materiałów wybuchowych. Tylko dzięki życiorysom jego rodziców nie został on rozstrzelany, a dostał wyrok dożywotniego więzienia. Nadeszła demokracja i… nie tylko wypuszczono go z więzienia, ale wypłacono mu, za jakieś tam niezgodne z obecnym prawem postępowanie militarnej junty, równowartość ponad 100 tys. USD. Viva democracia! 

Galeria zdjęć z Buenos Aires: 

http://www.google.ca/images?client=safari&rls=en&q=pictures+buenos+aires+argentina&oe=UTF-8&redir_esc=&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=yxzWTJH0PMv4nweZtK2xCQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=2&ved=0CC0QsAQwAQ&biw=1024&bih=831

Zdjęcia z wodospadów Iguazu: http://www.google.ca/images?client=safari&rls=en&q=pictures+of+iguazu+falls&oe=UTF-8&redir_esc=&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=uR3WTMrnNYqfnAeK68XuCQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCQQsAQwAA&biw=1024&bih=831

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Vars

Doswiadczony dlugim zyciem na Zachodzie, widze zza Atlantyku sprawy w Polsce i na swiecie czesto inaczej niz wielu rodaków.

174 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816