NEWS
Like

96% Polaków chciałoby coś zmienić w swoim wyglądzie. Nowy raport o samoocenie Polaków

25/02/2021
575 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
96% Polaków chciałoby coś zmienić w swoim wyglądzie. Nowy raport o samoocenie Polaków

Jak ważna jest dla nas fizyczność? Co czujemy, gdy patrzymy na odbicie swojej twarzy i ciała w lustrze? Czy zdarza nam się porównywać z innymi? Nowy raport prześwietla stosunek Polaków do własnego wyglądu.

0


  • Marka Nutridome zadała Polakom rozmaite pytania, dotyczące ich relacji z własnym ciałem. Anonimową ankietę wypełniło 1212 osób.
  • Za idealnych uważa się tylko 4% badanych. 68% sądzi, że wygląda dobrze, ale chętnie by coś w sobie zmieniła. Pozostali oceniają się jako nieatrakcyjnych i tym bardziej pragną zmian.
  • Wraz z wiekiem pozbywamy się kompleksów i chęci skorzystania z usług chirurga plastycznego.
  • Najbardziej podobają się sobie ankietowani z przedziału 45–54 lata. Są oni również najpewniejsi siebie.
  • 43% badanych czuje się dziś lepiej w swojej skórze niż jeszcze 5 lat temu.

Z odbicia swojej twarzy w lustrze zadowolona jest niemal połowa ankietowanych, a własnej sylwetki – tylko jedna trzecia. Najwięcej kobiet chciałoby zrzucić zbędne kilogramy, z kolei mężczyznom najbardziej zależy na nabraniu masy mięśniowej. Dla porównania, za własne atuty szczególnie często uznajemy oczy, usta i wzrost. Co jeszcze mówi raport, przygotowany przez markę Nutridome?

Ładnym i chudym jest łatwiej?

Zdecydowana większość badanych uważa, że fizyczność wpływa na życie osobiste i zawodowe. Zdaniem 67% ankietowanych szczupłe, atrakcyjne osoby mają zwyczajnie łatwiej. Nawet 8 na 10 z nas uzależnia swoje samopoczucie od własnego wyglądu. Ponad połowa respondentów często porównuje się z innymi, a tylko 40% lubi swoje ciało bez ubrań i nie wstydzi się nagości.

Na co dzień nie brakuje nam negatywnych emocji. Większość z nas czasem odczuwa zazdrość podczas oglądania czyichś zdjęć w mediach społecznościowych. Ponad połowie Polaków zdarza się przerobić swoją fotografię przed publikacją, aby prezentować się na niej korzystniej. Nie szczędzimy sobie również niemiłych myśli przed lustrem. Nawet co drugi ankietowany regularnie analizuje swoje odbicie, wytykając mankamenty.

Codzienność zdominowana przez media masowe wymusza na nas nieustanne obcowanie z niemożliwym do spełnienia kanonem piękna. Niespotykanie gładka skóra? Smukła i wiecznie młoda sylwetka? A może nieprawdopodobnie lśniące i sprężyste włosy? W wielu przypadkach to mit wykreowany na potrzeby reklam. Liczne badania udowadniają, że konstruowane w ten sposób obrazy mają duży wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości – komentuje Magdalena Podgórska, nutrikonsultantka i ekspertka Nutridome.

Z biegiem lat pozbywamy się kompleksów

Aż 79% Polaków uważa, że pod pewnymi względami zbyt mocno odbiega od „normy”. Z kompleksami najczęściej zmagają się młode osoby. Wraz z wiekiem nasza relacja z ciałem stopniowo się poprawia. Trudności z akceptacją własnej fizyczności dotykają zwłaszcza kobiety. Konkretny aspekt wyglądu doskwiera aż 85% z nich. Dla porównania, kompleksy posiada 59% badanych mężczyzn. Być może dlatego nawet co trzecia Polka poddałaby się operacji plastycznej, gdyby miała taką możliwość.

Czujemy jednak, że upływ czasu działa na naszą korzyść. Aż 43% ankietowanych deklaruje, że ich samoocena wzrosła na przestrzeni ostatnich 5 lat. Co czwarta osoba z tej grupy zaczęła akceptować swój wygląd, co piąta schudła, a co szósta uważa, że prezentuje się dziś bardziej atrakcyjnie. Innym pomógł trening, wzrost świadomości czy nabrana dojrzałość.

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje niszczycielski kult szczupłego ciała. Wymaganie to jest kierowane szczególnie wobec kobiet. Oczywiście zmiany są już widoczne, ponieważ coraz więcej życzliwych osób promuje zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i dążenie do sylwetki, która będzie zdrowa i wysportowana, ale nie wychudzona – wyjaśnia Agnieszka Kiełbik, psycholog, psychodietetyk i psychoterapeuta.

Oceniamy i czujemy się oceniani

Wciąż mamy wiele do zrobienia, jeśli chodzi o ciałopozytywność w naszym kraju. Nie tylko jesteśmy krytyczni w stosunku do samego siebie, ale na co dzień osądzamy również wygląd innych. Aż 78% Polaków przyznaje, że zdarza im się oceniać spotykanych ludzi po okładce. Nieco częściej robią to mężczyźni. Sami również czujemy się często szufladkowani w związku z własną cielesnością. Takie wrażenie odnosi blisko połowa respondentów, a co czwarty uważa, że to zależy od konkretnej sytuacji.

Krótko o badaniu

Ankietę przeprowadzono w grudniu 2020 roku na grupie 1212 osób. Zadano otwarte oraz zamknięte pytania jedno- i wielokrotnego wyboru. Większość badanych (76%) stanowiły kobiety.

Wyniki badania „Czy Polacy lubią swój wygląd?” zostały opublikowane w całości na stronie internetowej marki Nutridome: https://nutridome.pl/nmag/czy-polacy-lubia-swoj-wyglad 

0

Agencja

36 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758